Indringende vertolking van Hardrockband Vanderbuyst i6l zeeland Het is mooi gewéést zeeland in de vorige eeuw brieven maandag 31 januari 2011 Uit de serie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh brengen we deze keer opnieuw een stadsgezicht in beeld. Onze vraag: waar is deze foto ge nomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De horeca-exploitanten die onlangs in de krant hun gram spuwden over de armoedige uit straling van de Temeuzense Markt staan niet alleen. Dat bleek bij het bekijken van de vele goede oplos singen van de raadkaart van vorige week. Veel mensen vinden het hoog tijd dat de Markt iets terug krijgt van de allure van voorheen. Esther Zegers: „Dit is de markt in Temeuzen, toen het nog een marktplein was! Wat een mooie gebouwen sieren het plein. Ik ben geboren in 1973 maar de HBS her inner ik me nog. Het gerechtsge bouw heeft nu een grote aanbouw aan de voorkant, gelukkig wel in stijl gebouwd. Al jaren wordt ge poogd om het plein sfeervoller te maken. Terneuzen kiest liever voor modern, staal en daardoor volgens mij voor kilheid en moet dan achteraf aanhoren dat o.a de markt gezelligheid mist." Ook stadsgenoot P. M. Mielen doet een duit in het zakje: „Op de kaart is te zien dat de opname ge maakt is na 1913, daar de muziek tent en de HBS aanwezig zijn. Ove rigens ook weer niet zoveel jaren later, daar ik mij ondanks m'n 82 jaar niets kan herinneren van boompjes. Hopelijk wordt de markt ooit nog eens in ere her steld als de foeilelijke lichtmasten en de slecht begaanbare bestrating vervangen worden." J. J. van Moorten uit Sas van Gent geeft informatie over het pand ui terst links. „Dit is café-restaurant Ter Nose. Tijdens de opname werd de zaak gerund door de le gendarische Barend van der Eijck." Oene Ribbens (Oostburg): „Waar is de tijd gebleven dat het Temeu zense muziekkorps De Vereenigde Werklieden na een avondconcert een rondgang maakte. Na de be vrijding was dat bijna dagelijkse kost. Met een grote groep jonge ren, maar ook ouderen, achter de muziek aan hossen. Dat was nog eens leuk." Winnaars raadkaart: N. Begheyn, Oost burg; Conchita de Krijger, Terneuzen en A. de Miliiano, Terneuzen Temeuzen, Markt. MUZIEKPODIUM ZEELAND door Jeanette Vergouwen Dimitri Sjostakovitsj schreef als 26-jarige de opera Lady Macbeth van Mtsensk. Het ver haal, naar een novelle van Ljeskov, van de koopmansvrouw Katerina Ismailova gaat over verveling en onbevredigde seksualiteit. Zij be driegt haar man Sinowi met de ar beider Sergej. Schoonvader Boris wordt vergiftigd en samen ver moorden zij Sinowi en daarna de jonge neef en erfgenaam. Bloed kleeft aan hun handen en zij wor den veroordeeld tot dwangarbeid. Sjostakovitsj herschreef de opera en veranderde de titel, maar pas in 1979, vier jaar na de dood van de componist, kreeg de cellist Rostro- povitsj de oorspronkelijke parti tuur in zijn bezit. Deze is door Kees Olthuis gearrangeerd voor piano en blazers. De acteurs Carol Linssen en Christine Ewert maak ten een theaterversie en brengen dit muzikale theater op indringen de wijze. Het verhaal wordt gelar deerd met de soms confronteren de, filmachtige en zelfs circusach tige muziek. Sjostakovitsj heeft op een expressieve manier de mense lijke gevoelens instrumentaal ver taald. De klanken geven een beeld van levenslust, wellust, bedrog en waanzin. De muziek is vrij natura listisch en zit vol contrapunt, effec ten en expressie. Alle muzikale ef fecten worden gebruikt om emo ties te verduidelijken. Lady Macbeth van Mtsensk Van D. Sjostakovitsj. Door Hexagon Ensemble en Carol Linssen en Christine Ewert. Gehoord zondag 30 januari in St. jacobskerk in Vlissingen. Het Hexagon Ensemble, bestaande uit Wout van den Berg (fluit), Bram Kreeftmeijer (hobo), Arno van Houtert (klarinet), Marieke Stordiau (fagot), Christiaan Boers (hoorn) en Frank Peters (piano), maakte samen met de acteurs van deze opera een indringende kamer- muziekvoorstelling. Het verhaal is bloedstollend en aangrijpend. Met een minimum aan attributen, wordt een maximum aan expres sie verkregen. Heerlijk klonk de dialoog tussen Katarina en Boris (klarinet en bassax/fagot). Fascine rend waren de tussenspelen waar in zowel de banale, volkse muziek, als de geraffineerde samenklanken van Sjostakovitsj te horen waren. Cynisme en poëzie wisselden el kaar af zowel in taal als muziek. De toenemende waanzin van Kata rina werd schitterend uitgebeeld. De onheilspellende glissandi door de hoorn kondigden de climax aan. De ondergang van de liefde en de triomf van het bedrog. Hoe diep is niet de laatste opmerking van Katarina: 'alles verdwijnt en wordt een versleten herinnering'. door Raymond de Frel terneuzen - Opeens valt alles op zijn plaats. Na jaren van ploeteren in de lokale muziekwereld lonken nu de grote Europese podia voor oud-Terneuzenaar Willem Ver- buyst en oud-Zuiddorpenaar Bar ry van Esbroek. Met hun hardrock band Vanderbuyst gaan zij in mei en juni op toernee met de Britse heavy metalband Saxon. De in Breda woonachtige gitarist Verbuyst vindt het een hele eer om een van de iconen uit de New Wave of British Heavy Metal-stro- ming (eind jaren zeventig) op pad ter en de minst sterken worden ver dreven. De beste oplossing is dat de beheerder zorgt dat de vossen- stand in evenwicht is. Het teveel aan vossen moet worden afgescho ten of elders worden uitgezet. F. Stapel Zoutedijk 15, Kloosterzande OV-chipkaart Een debacle, zo mag de invoering van elektronisch betalen genoemd worden. Gelukkig heeft de rege ring het rekeningrijden stopgezet, want dat zou vanwege de grotere belangen een nog grotere misluk king geweest zijn. Het was voor het openbaar vervoer verstandiger geweest om het gewoon gratis te maken en daarvoor het nu wegge gooide geld te bestemmen. Andere Vanderbuyst Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vossen De vossen hebben weer toegesla gen en wel in Zuiddorpe. Aantal gedode dieren 95, bij vijftien klein dier liefhebbers. Het begint er op te lijken dat geen enkel hobbydier in Zeeuws-Vlaanderen meer veilig is voor deze massamoordenaar. On danks de problemen die er met de ze vossen zijn blijft de overheid ze beschermen. Beveiligen van kip pen tijdens de nacht is mogelijk maar voor watervogels is het bijna onmogelijk. Uit tellingen blijkt dat de populatie zich uitbreidt, terwijl dit door de provincie ontkend wordt. Wanneer gaan de ogen open. Een hondsdolheidsepidemie kan uitbreken of erger nog: uw kind eet braambessen, die be sproeid zijn met urine van een vos waarin lintworm voorkomt. Theo Verbunt Bossestraat 43b, Vogelwaarde Vossen 2 Wat de mening betreft van de heer Van Hoecke uit Zuiddorpe dat de vossen naar de bewoonde gebie den trekken voor voedsel is dit niet helemaal juist. De vos heeft een jachtgebied van 9 vierkante kilome foto Helmich van Herpt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40