Björn Scherbeijn moetj 34 Zeeuwen pakken vijf keer goud op NK jeugd korte baan in Terneuzen Nakamura verlost van predicaat eeuwig talent NJK ZWEMMEN West-Zeeuws-Vlaamse zwemmer ontgroeit de provincie maandag 31 januari 2011 door René van Stee terneuzen - De Zeeuwse zwem mers behaalden op het Neder lands jeugdkampioenschap korte baan in Terneuzen negentien me dailles. Daarvan gingen er liefst vijftien naar het West- Zeeuws-Vlaamse Scheldestroom. Björn Scherbeijn was goed voor vier keer goud. Hij eindigde giste ren bij de junioren 3 als eerste op de honderd meter schoolslag. Hij deed dit in een kampioenschapsre cord van één minuut, zes secon den en 32 honderdsten. Ook pakte hij de eerste plaats op de 400 me ter wisselslag. Verder was er voor hem zilver op de 200 meter vlin derslag en de 100 meter vrije slag. Vrijdag en zaterdag was de 15-jari ge Aardenburger goed voor goud op de 200 meter wisselslag (Neder lands record in 2.09,18) en de 200 meter schoolslag. Verder haalde hij de eerste twee dagen van het toer nooi zilver op de 100 rug, de 200 rug, de 100 vlinder en brons op de 50 vrij. Manon Aerssens, net als Scherbe ijn uitkomend voor Schelde stroom en eveneens pupil van trai ner Frank Scherbeijn, begon haar toernooi vrijdag bij de junioren 1 met goud op de 400 meter wissel slag. Gisteren won de elfjarige in woonster van Sint Kruis zilver op de 100 school. Bovendien waren er eerder al tweede plaatsen op de 200 school, de 200 vrij en de 200 wissel. Casper Zwier (Luctor et Emergo) won bij de junioren 2 zilver op zo wel de 200 vrij als de 400 vrij. Tom van Eisen nam gisteren wraak voor zijn diskwalificatie vrij dag op de 50 meter vrije slag, waar op hij als tweede finishte. De zwemmer van De Stormvogel be haalde bij de junioren 2 het brons op de 100 vrij. Ook Diego de Meyer bewaarde het beste voor het laatst. De zwemmer van De Bruinvis eindigde gisteren bij de junioren,. 4 op de 100 meter schoolslag op de tweede plaats. Daarvoor was de vijfde plaats op diverse onderdelen zijn beste klas sering. Overige Zeeuwse uitslagen (tot en met de achtste plaats). Jongens. Jun. 2, 200 rug: 8. Wouter Stap (Stormvo gel), 100 vrij: 5. Casper Zwier (Luctor), 400 wissel: 7. Casper Zwier. Jun. 4, 100 vlinder: 5. Diego de Meyer (Bruin vis), 200 wissel: 5. Diego de Meyer, 200 school: 5. Diego de Meyer, 400 wissel: 5. Diego de Meyer. Meisjes. Jun 1,100 vlinder: 6. Manon Aerssens (Scheldestroom), 200 rug: 5. Manon Aerssens, 100 rug: 5. Manon Aerssens, 100 vrij: 4. Manon Aerssens. door Marco Knippen wijk aan zee - Hij werd vooraf niet getipt als de koning, maar was slechts als een pion ingeschaald. Hikaru Nakamura had bij het Tata Steel Chess Tournament echter lak aan de gedeelde favorietenrol voor Magnus Carlsen en Viswanathan Anand, respectievelijk de wereld ranglijstaanvoerder en huidige mondiale kampioen. De Ameri kaan triomfeerde gisteren in Wijk aan Zee en verloste zich van het predicaat eeuwig talent. Met de fraaie score van negen uit dertien omlijstte Nakamura zijn eindzege. Niet alleen troefde hij Anand, met een achterstand van een half punt als tweede geëin digd, en Carlsen, de gedeelde num mer drie op één punt, af Ook Aro- nian en oud-wereldkampioen Kramnik, die samen met Carlsen en Anand de mondiale topvier vor men, hadden het nakijken. Het was de verrassende ontkno ping van het evenement dat wel het Wimbledon van het schaken wordt genoemd. Een afloop ook waar niemand rekening mee had gehouden. Alle ogen waren im mers gericht geweest op Carlsen en Anand, het tweetal waarvan werd verwacht dat zij het verblijf in de Noord-Hollandse kustplaats zouden aangrijpen om een presti- gestrijd uit te vechten. Juist omdat onbekommerd het vizier op de hoofdprijs kon worden gericht. Im mers in april gaat het kandidaten toernooi om de wereldtitel aan hen voorbij, in tegenstelling tot Aronian en Kramnik die het Ta- ta-toernooi derhalve als tussen doortje beschouwden. Anand is als regerend heerser vrijgesteld en Carlsen sprak een banvloek uit. De coup van Nakamura past daar entegen wel bij zijn reputatie. De zoon van een Japanse vader en Amerikaanse moeder staat bekend om zijn rebelse trekjes. Al op 15-ja- rige leeftijd werd hij grootmeester, maar nadien verzilverde hij zijn aanleg nauwelijks. Arbeidsethos was aan hem niet besteed. Nakamura weigerde schaaklitera tuur te lezen en maakte er geen ge heim van dat hij de theorie van het eindspel onvoldoende beheers te. Liever speelde hij dag in, dag uit op de Internet Chess Club. On der zijn codenaam Smalville ver wierf hij de officieuze status van 's werelds beste online schaker. Met zijn roekeloze openingsrepertoire groef Nakamura in toernooiver- band vaak het graf voor zichzelf. De kwajongensstreken heeft Naka mura echter afgeleerd. De lastpak van weleer, die er lol in had om met scherpe tong collega's te schof feren, heeft zich ontpopt tot een bijna voorbeeldige prof. Die gedaanteverwisseling bleek de opmaat tot succes. Nakamura - in middels 23 jaar - is op de wereld ranglijst tot de tiende plaats door gestoten. De overwinning in een grandslamevenement is eveneens een primeur. „Hier heb ik altijd van gedroomd", glunderde Naka mura. „Een toernooi winnen is mooi, maar dit is van een totaal an dere orde. Ik hoop dat ik de Ameri kaanse jeugd met deze prestatie weet te inspireren." Bij het opstaan merkte Björn Scherbeijn zater dagochtend helemaal niks van zenuwen. Maar zodra hij de zwemzaal van sportcentrum Vlie gende Vaart betrad, sloeg de nervo siteit toch toe. De vijftienjarige Aardenburger moest en zou het Nederlands record in zijn leeftijds klasse op de 200 meter wisselslag breken. Dat lukte ook, maar niet in de tijd die hij in gedachten had. „Ik wilde het zó graag. Het ging continu door m'n hoofd. Maar als je zenuwachtig bent, steek je daar veel energie in. En die heb je nou juist nodig voor je race", vertelde hij vlak na het behalen van zijn tweede gouden medaille op het Nederlands jeugdkampioen zwem men korte baan in Terneuzen. De twee minuten, negen secon den en achttien honderdsten die Scherbeijn nodig had voor zijn ra ce, was niet echt een teleurstelling. Bovendien zorgde hij voor een uni cum. Want zijn Zeeuwse record op dezelfde afstand is met 2.07,85 (begin deze maand gezwommen op het ZK in Oostburg) aanzien lijk sneller dan de landelijke top tijd. En dat komt weer doordat die prestatie handgeklokt was, waar door ze wel als Zeeuws record de boeken inging, maar niet als Ne derlands record. „Het jaar is nog jong. Tot en met december heb ben we de tijd om er iets aan te doen", was het nuchtere commen taar van pa én trainer Frank Scher beijn op die bijzondere situatie. De recordrace op de 200 meter wis selslag leek bevrijdend te werken. Later op de dag snelde Scherbeijn ook naar het goud op de 200 me ter schoolslag. Tussendoor knapte de zwemmer van Scheldestroom een uiltje bij zijn in Terneuzen woonachtige oom Gerry, waar door de West-Zeeuws-Vlaming weer zo fit als een hoentje aan de start verscheen. Het tekent nog maar eens zijn gedrevenheid. De indrukwekkende prestaties van Björn Scherbeijn roepen al langere tijd de vraag op of hij inmiddels niet te groot is voor Zeeland en hij zijn heil niet beter elders kan zoe ken. Voor Cees van Houwelingen, hoofdtrainer van De Schelde en ge durende drie dagen namens zijn club vrijwilliger op het NJK, is er geen twijfel mogelijk. „Ik loop al lang mee, maar een groter Zeeuws talent dan Björn heb ik nog nooit gezien. Hij is technisch zeer be gaafd. Er staat een goede kop op. Je moet natuurlijk een aantal facto ren afwachten, maar zoals het er nu voorstaat, twijfel ik er niet aan dat hij bij senioren ook tot de lan delijke top zal behoren." De vergelijking met Stefan de Die dringt zich al snel op. De uit Ter neuzen afkomstige sprinter werkt bij het. Nationaal Zweminstituut in Amsterdam, één van de vier re gionale trainingscentra (RTC) in Nederland, toe naar zijn ultieme doel: de Spelen van Londen 2012. Van Houwelingen vindt die verge lijking niet helemaal zinvol, omdat het om verschillende zwemmers gaat: de sprinter De Die ten op zichte van de allrounder Scherbe ijn. Van Houwelingen: „Wat je daarover zou kunnen zeggen is dat Björn veel hoger bij een RTC zal instromen dan iemand als Stefan. En op termijn zal Björn zich moe- Cees van Houwelingen Björn Scherbeijn viert zijn nationale titel op de 200 nieter schoolslag. ten specialiseren tot wisselslag zwemmer. Daar ligt volgens mij zijn toekomst." Van Houwelingen vindt niet dat de talentvolle Scherbeijn nu al het huis zou moeten uitgaan. „Laat hem eerst z'n school maar afma ken. Ook bij Scheldestroom zit hij - prima. De ervaring leert trouwens dat je beter iets later je vertrouwde omgeving kan verlaten dan dat je te vroeg vertrekt." Bondscoach Ti tus Mennen (junioren-jeugd), aan dachtig toeschouwer in Terneu zen, is het daar helemaal mee eens. Ook hij pleit voor de weg der geleidelijkheid. „Net als bij een auto is een kwestie van tijdig scha kelen. Als je dat niet doet, draait de motor in de soep." Gelet op de topprestaties die Scherbeijn met relatief weinig trainingsarbeid le vert (gemiddeld negen uur per week), denkt Mennen dat er nog veel rek inzit bij de Aardenburger. „Maar als hij echt de absolute top wil bereiken, zal hij meer moeten gaan doen om fysiek, maar zeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36