21 zeeland Met één muisklik PZC 'Voer natuurregel soepel uit' PZC'S VANAF 1940 ONLINE Met ingang van vandaag (10.00 uur) komen de PZC's uit de jaren 1940 tot 1972 online. Honderdduizenden pagina's Zeeuwse geschiedenis, zomaar voor u. Tcicil Ruim 250 jaar historie in Zeeuwse kranten De krant 8 weken voor 24 euro! Man vast voor huiselijk geweld maandag 31 januari 2011 Kleine kinderen een taal aanleren is niet alleen een nuttige bezigheid, het kan ook leuk zijn. Dat men nu jonge kinderen al graag taalles wil geven, kan ik me indenken. Ik weet nog goed hoe gemakke lijk kleine Frank, die net begon te praten er woorden bij leerde. Op een morgen ging ik met hem zijn huis uit. Ik ging een krant ko pen bij de supermarkt, een paar straten verder. En hij wilde wel mee. Ik kwam op het idee om dingen die we tegenkwamen te benoe men. Zo zagen we een rond ijze ren deksel in de stoep. Ik wees het deksel aan met mijn voet en zei: put. Hij deed me na, trapte ook met zijn voet op het deksel en zei: put Zo gingen we verder. Ik wees met mijn vinger naar een boom en zei: boom. Hij deed me precies na. We liepen langs een muur. En ik klopte op de muur. Muur, zei ik. Hij deed het na. En zo, de wande ling ging niet vlug, hoorde hij heel wat Nederlandse woorden. Steen, lamp, tak. In de supermarkt viel ook heel wat te leren: kip en koek en rijst en fles en brood en krant En we liepen terug langs een straat met veel auto's. Dat werd: auto, auto, auto. De volgende dag gingen we weer een krant kopen en weer ging Frank mee. Bij het deksel bleef hij staan, hij tikte er met de teen van zijn voet op en zei: put. We ble ven ook bij de boom staan en hij klopte op de muur en zei: muur. Alles werd weer benoemd zoals de dag tevoren. We liepen ook maar weer langs de straat met de auto's. Misschien heeft hij toen zijn voorkeur voor autootjes ge kregen. Hij speelt graag met zijn autootjes languit op de grond en hij praat ermee. Hij laat ze wel eens botsen, maar hij zet ze ook netjes achter elkaar in een lange rij. Auto, auto, auto. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen" Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 'SBÊS-9SÊBÊÊÊʧtêiiÊÊÊÊÈêÊË Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen Van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook hét privacy statement op 'www.pzc.nl door Jan van Damme MIDDELBURG - Wanneer komen de oude PZC's online? Al jaren is dat één van de meeste gestelde vragen in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg: Het antwoord kan nu klip en klaar worden gegeven: van daag! Via de site krantenbankzeeland.nl zijn de jaargangen van 1940 "tot 1972 beschikbaar. Het kan zijn - zeggen medewerkers van de Zeeuwse bieb - dat er hier en daar nog een (klein) hiaat in zit, maar er wordt hard aan gewerkt om de collectie compleet te maken. In de loop van dit jaar volgen de jaargan gen 2972 tot 2009. Het beschikbaar komen van vrij wel alle jaargangen van de PZC is een bijzondere gebeurtenis. Van de kranten in Nederland is tot nu toe alleen de Leeuwarder Courant De Middelburgsche Courant is de directe voorloper van de PZC. Het eerste nummer van de Middelburg sche Courant verscheen woensdag 3 mei 1758. De Middelburgsche Courant en de Vlissingsche Courant gingen in 1940 samen op in de Provinciale Zeeuwsche Courant. Enkele jaren daarvoor hadden zij de Goesche en de Breskensche Courant al over genomen. In 1947 kreeg de krant haar defini tieve naam: Zeeuwse zonder ch. De Zierikzeesche Nieuwsbode werd in 1998 door de PZC overge nomen. Digitalisering van kranten is een kostbare aangelegenheid. Voor het online brengen van de PZC van 1940 tót 2009 betaalt de provin cie bijna 2 ton. Op de site krantenbankzeeland.nl kan naar keuze in elke krant afzon derlijk of in meerdere kranten tege lijk worden gezocht. Wie gericht wil zoeken, kan dat doen op tref woord en op datum. De site kan gratis en zonder re gistratie worden geraadpleegd. Het copyright van de PZC's - van al le oude jaargangen - ligt bij Uitge verij Wegener. De PZC is onder deel van Wegener. compleet op het internet te vin den. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag heeft via de webdienst Historische Kranten een selectie van oude titels beschikbaar. Daar is bijvoorbeeld een aantal jaren van de Middelburgsche Courant te vinden. Zeeland loopt met de digitalise ring van kranten voorop. In 2008 werd de Krantenbank Zeeland in gebruik genomen. Het fotografe ren van de kranten en vervolgens online zetten werd gefinancierd- door de provincie, gemeenten, ar chiefdiensten en Zeeuwse bieb. Ook de Koninklijke Bibliotheek be taalde mee. Tot nu toe heeft het project 450.000 euro gekost. In principe zijn alle kranten van voor 1940 de afgelopen twee jaar gedigitaliseerd. Het gaat om regio nale titels als de Middelburgsche, Vlissingsche, Breskensche, Zierik zeesche en Goesche Courant, sa men goed voor zo'n 600.000 kran tenpagina's. Vorig jaar kreeg de si te ruim 61.000 bezoekers, die meer dan anderhalf miljoen pagina's aanklikten. Elke bezoeker was ge middeld zestien minuten aanwe zig. Uit de cijfers blijkt verder, dat ook emigranten in landen als de VS, Canada Australië de kranten- Medewerkster Liesbeth van der Doe van de Zeeuwse Bibliotheek in het magazijn, waar de papieren kranten wor den bewaard. foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie aan VLISSINGEN - Een 25-jarige Vlissin- ger is zaterdagochtend rond vijf uur aangehouden voor het plegen van huiselijk geweld. De man zou zijn vrouw hebben mishandeld. Hij is in verzekering gesteld en kreeg een huisverbod voor het ge val hij op vrije voeten wordt ge steld. In Middelburg is zaterdag een man uit de gemeente Veere aangehouden wegens bedreiging in een horecagelegenheid aan de Vlasmarkt in Middelburg. TERNEUZEN - De SGP-Statenfractie vindt dat provincies de ruimte moeten krijgen om de Europese richtlijnen voor natuurbescher ming flexibel uit te voeren. SGP-gedeputeerde en lijsttrekker George van Heukelom wil hier over een gesprek met staatssecreta ris Bleker van Landbouw, zo kon digde hij aan tijdens de start van de SGP-verkiezingscampagne voor de Staten. De aanleiding is de uit voering van het Europese natuur beschermingsplan Natura 2000. Van Heukelom: „Als bepaalde flo ra of fauna in een gebied wat min der voorkomt, moet dat niet lei den tot compensatie als in een an der gebied juist wat meer van die soort voorkomt. Planten en dieren trekken zich immers niks aan van papieren grenzen." De SGP wil zo nieuwe ontpol- deringen als gevolg van onnodige fixatie op gebiedseigen natuurdoe len voorkomen. Er moet goed ge keken worden naar gebiedsover- schrijdende oplossingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2