Nooit meer 'Sha-la-lie' met 3JS Praten in de schaduw van het nieuws kijktip Met welk nummer gaan de 3JS in mei naar het Eurovisie Songfestival? Dat wordt morgen (zondag) bepaald op het Nationaal Songfestival. Het Volendamse trio laat vijf nieuwe nummers horen, waaruit jury en publiek mogen kiezen, door Geert Willems Verwacht van de 3JS geen danspasjes zaterdag, 21.10 uur Ben Cramer won in 1973 het Natio- Esther Hart won in 2003 met het naai Songfestival. foto ANP liedje One more night. foto ANP en te veel succesproducer Gordon Groothedde. Het bluesy Toen ik jou vergat is de favoriet van gitarist Jaap de Witte. De andere twee J's hopen op Je vecht nooit alleen met de pakkende yell 'Yoo-hoo!' Maar ook het zeer muzikale Weelderig waardeloos wordt een kanshebber genoemd. Naast producer Eric van Tijn zit ten ook de oud-deelnemers René Froger (De Toppers) en Hind en de diskjockeys Annemieke Schol- laardt en Daniël Dekker in de vak jury. Die laatste heeft als enige het jurydebacle van 2010 overleefd. Tatjana, George Baker en Johnny Logan kregen dit jaar geen uitnodi ging. Presentatrice Yolanthe mag wel weer komen opdraven. Verder zingen de oud-deelnemers Anne ke Grönloh (1964), Ben Cramer (1973), Marga Bult (1987), Justine Pelmelay (1989), Marlayne (1999), Esther Hart (2003) en Sieneke (2010) een medley. Without you bracht het duo Reunion in 2004 naar de finale. foto ANP Met de keuze voor de 3JS mikt de Tros dit jaar op muzikaal talent en ervaring. De omroep had ook het geluk dat de drie Volendammers, na eerdere weigeringen, dit jaar wel toestemden. Ze zullen zich niet als songfestivalpiassen presen teren, maar als muzikanten. Dat was al te zien in de vierdelige do- cusoap, die een interessante inkijk bood in het proces van compone ren. Verwacht van de 3JS geen in gewikkelde danspasjes of grapjes. „We proberen ons gewoon mooi te kleden en de nummers goed te vertolken", zegt zanger Jan Dulles. „In de nationale finale willen we de gitaarpartijen ook live spelen", vult Jan de Witte aan. „Dat hoeft niet, want dat kan in Düsseldorf ook niet. Maar we doen het zelf graag." Er worden geen bandleden toegevoegd, alleen twee achter grondzangers. De muzikanten zijn er inmiddels aan gewend dat ze al maanden De Toppers zongen in 2009 het lied Shine in Moskou. foto GPD lang worden gevolgd door een ca meraploeg en het ene na het ande re interview moeten doen. „Het voelt wel goed", zegt Jaap Kwak man. „Zeker ook als er naar het Nationaal Songfestival een miljoen mensen kijkt. Dit is toch een beet je wat we doèii. Het is ons werk." Tot de voorbereiding voor het ver blijf in Düsseldorf hoort in ieder geval geen Duitse les. Jan Dulles: „Wij spreken geen Duits, maar Jan Smit gaat mee. Die kan het wel." Jan Smit vervangt de in ongenade gevallen Cornald Maas als cocom- mentator naast Tros-persoonlijk- heid Daniël Dekker. Dulles: „Dat wordt in Düsseldorf een soort De zomer voorbij, ja." Ld: Nationaal Songfestival 2 011, morgen (zondag), Nederland 1, 21.20 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl Sieneke won in 2010 het Nationaal Songfestival. foto ANP De eerste belangrijke stap wordt morgen (zondag) gezet tijdens het Nationaal Songfestival. Een vakju ry en het Nederlandse publiek kie zen gezamenlijk het lied waarmee de 3JS in mei ons land gaan verte genwoordigen in de Duitse stad Düsseldorf Eind 2010 hebben Dulles, Kwakman en De Witte zich teruggetrokken in een Frans landhuis om vijf nummers te com poneren voor het festival. Morgen laten zij in Studio 21 in Hilversum de vijf liedjes horen. Het gaat om, in willekeurige volgorde: De stroom, Je vecht nooit alleen, Toen ik jou vergat, Ga dan niet en Weelde rig waardeloos. Afgelopen woens dag waren tijdens het Tros-radio- programma Gouden uren al frag menten te horen. Het gaat om twee uptemponummers en drie ballads. „Een emotioneel mo ment", zegt gitarist Jaap Kwak man. „Het is een soort doop. De nummers zijn nu van de mensen." De eerste reacties van luisteraars en kenners waren hoopgevend. „Goed materiaal en ik heb al een favoriet", zei jurylid Eric van Tijn. Zijn favoriet is in ieder geval niet het nummer De stroom, dat een au thentiek 'songfestivalgeluid' heeft. Van Tijn hoort er te weinig 3JS in Jan Dulles, Jaap Kwakman en Jaap de Witte, ofwel de 3JS, hebben een zware op dracht. Niet alleen moeten de drie Volendammers ein delijk weer eens zorgen dat Nederland de finale haalt van het Eurovisie Songfestival, ver volgens moeten zij ook nog op zijn minst meedoen om de ereprij zen. „We gaan winnen", roept ma nager Jaap Buys regelmatig met "bravoure. Nederland snakt naar succes op het Songfestival. Sinds er in 2004 halve finales zijn ingevoerd omdat er zoveel nieuwe landen gingen meedoen, haalde ons land welge teld één keer de finale. Het duo Reunion ging toen met Without you roemloos ten onder. Volgens Tros-directeur Peter Kui pers is dat gebrek aan succes in de afgelopen zeven jaar de belangrijk ste reden dat het Nederlandse pu bliek zich steeds meer afkeert van het liedjesfestijn. Dat gebeurt voor al in afkeurende woorden, want de kijkcijfers vallen eigenlijk best mee. Er keken vorig jaar 2,1 mil joen mensen naar het beruchte moment met Vader Abraham, die niet wilde kiezen wie zijn Sha-la-lie moest zingen. Onder druk van presentatrice Yolanthe Cabau Van Kasbergen sprak hij uit eindelijk de historische woorden: „Dan maar Sieneke." De carrière van de piepjonge Nij meegse zangeres was daarmee on verwachts gelanceerd, maar het bracht Nederland weer weinig. Het algemene gevoel was dan ook: nooit meer Sha-la-lie. De 3JS (van links naar rechts Jaap Kwakman, Jan Dulles en Jaap de Witte) presenteerde afgelopen woensdag in het radioprogramma Gouden Uren de vijf liedjes voor het Nationaal Songfestival. foto Jeroen Jumelet/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95