3 Nederland verrast Keulen wonen 26 SC !D Dansen en springen me Spetterplant 3 -• ;X Licht dankzij de wind Zaterdag 29 januari 2011 'v<* wonen@wegener.nl mfim foto Romke van de Kaa Goudveil. z In Nederland hebben we geen ongerepte natuur. Iedere vierkante meter wordt beheerd. Veel beheer gaat met ge weld. Dan heb ik het niet over faunabeheer, dat vooral op het vullen van de eigen diepvries is gericht, maar over beheer van flora met shovels en graafmachines die aan het leven van veel planten een einde maken. Een slachtoffer daarvan is de goudveil, een nietig plantje dat je soms nog te genkomt langs beken in het oosten des lands. Om te voorko men dat beken al te natuurlijk worden, verstopt raken en hun eigen loop regelen, worden de oevers af en toe schoon gemaakt. Het gevolg is dat de goudveil verdwijnt. Daarom zie je goudveil vaker in heemtuinen dan in het wild. Goudveil geldt als kwetsbaar, maar doet het in de gewone tuin verrassend goed. Zolang het in de schaduw staat en in voldoende vochtige grond, vormt het grote plakkaten, die al in maart overdekt zijn met goudgele schijnbloemen. Alsof het zonlicht pleksgewijs door bomen en struiken valt. Er zijn twee soorten goudveil: paarbladig en verspreidbla- dig. De laatste soort komt voor de tuin in aanmerking. Je zou er bijvoorbeeld een vijverrand mee kunnen bekleden. Botanisch gezien is goudveil interessant. De vruch ten vormen een nap, waarin zaden blijven liggen totdat ze door een waterdruppel worden geraakt. Goudveil groeit in bossen tussen andere planten. De kans dat de vrucht daar door een regendruppel wordt geraakt, is klein. Maar water dat tijdens een regenbui van omringende planten afdruipt, levert druppels die veel groter zijn. Als zo'n reuzendrup- pel een nap vol zaden raakt, springt het zaad naar alle kanten weg. Op die manier kunnen ze op een flinke afstand van de ouderplant landen. Qua blad en groeiwijze doet goudveil denken aan hondsdraf Al bloeit goudveil niet met paarse lip- bloemen, maar met nietige bloempjes die omgeven zijn door geelgroene schutbladen. Die schutbladen doen de bloem opvallen. De laatste jaren kwamen er nogal wat planten uit het Verre Oosten op de markt, vooral uit China. En ook daar groeit goudveil. Onze eigen verspreidbladi- ge goudveil heet Chrysoplenium alternifolium en de Chinese nieuwkomer Chrysoplenium macrophyllum. Die laatste deelt wel de naam met onze eigen goudveil, maar je moet een bo tanicus zijn om de verwantschap te zien. De Chinese soort lijkt meer op een miniatuur schoenlappersplant, met 's win ters groenblijvend blad dat opvalt door zijn geelgroene ner ven. De bloemen van deze Chinees verschijnen vroeg - soms nog voordat de eerste kerstrozen bloeien - en de bloemschermen zijn groenachtig wit met roze meeldraden. Goudveil, of het nu om de Chinese of de Europese soort gaat, is niet in het tuincentrum op de hoek te koop. Maar bij een specialistische kwekerij zult u de planten wel kun nen vinden. Stopcontacten zijn buiten vaak niet heel overvloedig aanwezig. Maar de elementen wel. Dankzij de wind en de Wind Bulb kun je als het schemert lekker genieten van een stijlvol-lichtje. De Wind Bulb is niet meer dan een elektriciteitssnoer met aan het ene eind een ledlampje en aan het andere eind een kleine windmo len. Bij het minste of geringste briesje begint die te draaien en wekt energie op, waarmee het licht aan gaat. Vooral handig op een balkonnetje, want je hebt wel een plek nodig om de lamp op te han gen. Maar onder een boom in de tuin kan ook. De bedenkers van de Wind Bulb wonnen al een prijs met het stijlvol le, maar vooral duurzame ontwerp. De lamp is nog niet in productie genomen. p<3| http://bit.ly/gdOV3z 024-3650509 De Sella, foto's PR De jonge ontwerper Patrick Belli liep vol trots door de stand. Hij maakte zijn debuut bij Leolux met de Sella, een hip stoeltje in vrolijke kleuren. En hij hoeft zich niet te schamen, want het ontwerp wón meteen een design- prijs op de beurs. Volgens Leolux belooft de Sella een designklassieker te worden a la de Pallone, die we al langer kennen van het merk. De stoel is ge schikt als creatief leefobject, maar ook een groepje van meerdere Sella's doet het goed. Hij combineert uitstekend met de Barilo, een nieuwe met leer be klede bijzettafel, met een handige klep waaronder ruimte is voor bijvoor beeld de afstandsbediening. Opvallend was dat Leolux voor vrijwel alle in Keulen gepresenteerde ontwerpen nieuwe ontwerpers had gevraagd. Dit geeft een nieuwe vormentaal, die de bestaande Leoluxcollectie aanvult. www.leolux.nl www.facebook.com/leolux Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Bauke Boersma BRAZILIË Serra Cran Niet lekker luieren aan de zonovergo ten Copacabana, maar aardverschui vingen en overstromingen: Brazilië is momenteel bepaald geen droomland. Ellis Reichgelt: „Nee, de gebieden die zo getroffen zijn, zoals Rio de Janeiro en Sao Paulo, zeker niet. Maar wij zitten er behoorlijk ver vandaan, bij ons in de regio Bahia hebben we geen last. Nog niet ten minste. Want het komt hier mo menteel met bakken uit de lucht." Doornat worden, kun je in Nederland toch ook? Daarvoor hoefde je niet naar Brazilië te vertrekken? „Ik ging ook niet specifiek voor het weer naar Brazilië. Ik woonde met mijn inmiddels ex-man in Por tugal en we waren aan iets nieuws toe. Na een bezoek aan vrienden in Brazilië werd het snel duidelijk dat het dat land zou worden." 'Inmiddels ex-man'? Dat lijkt erop te duiden dat het avontuur een flop is. „Nee, zeker niet. Natuurlijk is het een pijnlijke affaire als je na een aantal jaren huwelijk uit elkaar gaat. Desondanks weet ik dat ik het precies weer zo zou doen als ik opnieuw voor de keuze stond. Mijn ex-man had geen vrede met wat ik wilde gaan doen in Brazilië, terwijl ik nu toch precies doe wat ik altijd al hebben willen doen." Toch niets oneerbaars? „Nee hoor. Ik droomde er al mijn hele leven van 'iets' met kinderen te doen. Ik ben in het verleden op Jamaica en de Kaapverdische eilan den geweest, het had net zo goed daar iets kunnen zijn. Maar pas in Brazilië kwam het ervan, toen mijn in Nederland wonende broer een stichting startte die kinderen in achterstandsposities de helpen de hand biedt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92