Wegen België vol gaten Egyptenaren 81 buitenland Verdachte van moord Vermoorde Ugandese homoactivist op Mirco heeft bekend tot op het laatst gediscrimineerd Na het vrijdaggebed stroomden de straten in Egypte vol betogers. Eerst werd de politie ingezet, later het leger. zaterdag 29 januari 2011 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Op internet staat sinds kort een filmpje, waarin een loze visser zijn hengel uitwerpt in het water.., in een gat in een Waalse weg. De video (www.vi- meo.com/19001946) is bedoeld als ludiek protest tegen de politieke impasse in België. „De slechte wegen zijn een afdruk van hoe het hier in België vierkant draait. Alles wordt op zijn beloop gelaten, niemand grijpt in", zeg gen de makers. De Belgische politiek en de Bel gische wegen hebben inderdaad veel gemeen. Beide zijn een puin hoop. Wie in de krokusvakantie op doortocht naar de Franse win tersport België doorkruist, moet voorbereid zijn op een hobbelrit, met mogelijk schadelijke gevolgen. In 2010 betaalden de Vlaamse en Waalse overheden - elk verant woordelijk voor het wegonder houd in hun landsdeel - zes mil joen euro schadevergoedingen aan automobilisten die in een gat wa ren gereden. Kapotte ophangin gen, schokbrekers, velgen. In Vlaanderen kwamen 1872 schade claims binnen, in Wallonië 2144. Dat is maar het topje van de ijs berg, want lang niet iedereen dient een claim in. „Je moet een all risk-verzekering afsluiten om je schade nog vergoed te krijgen", zegt een automobilist met slechts WA. De strenge vorst van vorige winter (schade 88 miljoen euro) en aan het begin van de huidige hebben huisgehouden op de Bel gische wegen. Bij Charleroi wer den in een stuk secundaire weg van nauwelijks een kilometer twee honderd gaten geteld. Volgens de Vlaamse overheid is een op de vijf snelwegen slecht, en een op de drie secundaire wegen. Maar de vorst komt bovenop een al decennia slechte situatie. „Er is een ernstige onderhoudsachter- stand", geeft Vlaams minister van mobiliteit en openbare werken Hil- de Crevits toe. „Bij een nieuwe weg moet je eigenlijk na vijf jaar de toplaag vernieuwen. Dat is vaak niet gebeurd." Critici wijzen naar Nederland, waar wegonderhoud systemati scher zou worden aangepakt. Ook is vaak slecht asfalt gebruikt, dat minder elastisch is en bij vorst snel verbrokkelt. Dat is goedkoper, maar desastreus voor de duur zaamheid. En het vele strooizout helpt ook al niet. Als men meer winterhanden zou gebruiken, hoef de minder gestrooid te worden, schreef een krant recent. De Belgische autowegen behoren tot de drukst bereden van Europa. Duizenden vrachtwagens dende ren per dag uit Nederland over Bel gische wegen naar het zuiden. Bel gië is een doortochtland, maar plukt daarvan nauwelijks de vruch ten, wel de lasten. Het is een van de redenen waarom besloten is om kilometerheffing in te voeren. Dan betaalt de gebruiker mee aan het onderhoud. Crevits wil voor 2015 de onder- houdsachterstand aan de snelwe gen hebben weggewerkt, in 2020 die aan de secundaire wegen. Dat kost jaarlijks 55 miljoen euro, in Wallonië minstens hetzelfde. In tussen worden de gaten met lap werk gedicht. Overal zie je nu ploe gen aan het werk om met een em mertje 'koud asfalt' gaten dicht te smeren. Maar binnen een week is dat alweer verzakt. Lapwerk. „Maar we moeten wel, je kunt die putten niet laten liggen", zegt Cre vits. Volgens de Waalse wegen- dienst helpen de reparaties „een week, een maand, meer niet." Warm asfalt is beter, erkent het Vlaamse Agentschap voor Wegen en Verkeer, „maar dan moet de oude toplaag eerst worden verwij derd, en dat zorgt voor nog meer verkeersoverlast". Ook zijn asfaltfa- briekeri's winters normaal dicht. Maar het AWV zal - nu twee warm-asfaltcentrales de hele win ter openhouden. De staat van de wegen in België is Walen en Vlamingen een doorn in het oog. foto Wim'Hendrix/GPD EGYPTE Met het instellen van de avondklok willen de Egypti sche autoriteiten de onrust in het land een halt toeroepen. EIBaradei heeft huisarrest ge kregen. Demonstranten jagen politie van plein in centrum Cairo. CAÏRO - De .Egyptische president Hosni Mubarak heeft gisteren een avondklok ingesteld, die in het he le land van kracht is. De avond klok loopt van 18.00 uur tot 07.00 uur. Dat heeft de Egyptische staats televisie gisteren gemeld. Het leger werkt samen met de politie bij het handhaven van de avondklok. Militairen werden in de hoofdstad Cairo op verschillende plekken ge stationeerd. Duizenden mensen bleven in weerwil van de avond klok op straat en probeerden de ge bouwen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en van de staatstelevisie te bestormen. In verschillende steden werden au tobanden en voertuigen in brand gestoken. In Cairo sloegen de vlam men uit het hoofdkantoor van de Nationaal Democratische Partij van Mubarak. Sommige demon stranten waagden zich in het ge bouw en namen televisietoestellen en ventilatoren mee. Het instellen van een avondklok is een van de meest drastische maat regelen die de Egyptische regering tot dusverre heeft genomen. Het is bovendien voor het eerst dat het le ger wordt ingezet om de onrust en demonstraties binnen de perken te houden. De maatregelen roepen de vraag op of Mubarak in staat is aan de macht te blijven. Door het hardhandige optreden van de poli tie loopt de president het risico de steun van belangrijke bondgenoot Washington te verliezen. De rege ring van Barack Obama riep de Egyptische leider eerder al op her vormingen door te voeren en ge weld tegen de demonstranten te vermijden. Op een gegeven moment wisten duizenden betogers, gewapend met stenen, flessen en stokken, honderden agenten van de oproer politie te verjagen van het belang rijkste plein in het centrum van Cairo. Diverse agenten trokken KREFELD - De Duitse man die is aangehouden wegens moord op en misbruik van de Duitse Mirco Schlitter (10), heeft bekend. De jus titie in de Duitse stad Krefeld maakte dat gisteren bekend. De verdachte is de 45-jarige man uit Schwalmtal, tien kilometer over de grens bij Roermond. Hij is vader van drie kinderen van 2, 14 en 17 jaar, en voor de derde maal gehuwd. Hij was woensdagoch tend om 6 uur door de politie van zijn bed gelicht. Zijn gezin was to taal verrast en geschokt door de aanhouding. De man werkte in Bonn bij een groot telecombedrijf Hij zei tot zijn daad te zijn geko men wegens stress op het werk. Zijn chef had hem die dag hard aangepakt. Na zijn werk doolde hij urenlang in zijn auto door de om- geving van Greffath, vlak over de Duitse grens bij Venlo. Rond 10 uur had hij de fietsende jongen uit Grefrath ingehaald. Hij stapte uit en beval Mirco in de auto te gaan zitten. De jongen was voor hem een geheel willekeurig slachtoffer. De man heeft de jongen ontvoerd en hem ontkleed. Daarna heeft hij geprobeerd seksuele handelingen te verrichten. Hij was totaal drie uur met hem bezig en dacht toen: „Die kan ik niet meer naar huis la ten gaan", vertelde onderzoekslei der Ingo Thiel. De politie wil niet zeggen hoe Mirco is gedood. Na zijn aanhouding was de ver moedelijke dader opgelucht. „Hij was zeer rustig en verklaarde: oké, dan zeg ik jullie waar de jongen ligt", aldus de onderzoeksleider. De verdachte had zijn slachtoffer niet begraven, maar neergelegd op een beschutte plek. De man had geen strafblad. Van pedofiele nei gingen Was niets bekend. door onze correspondent Arne Doornebal NAKAWALA - Huilend dringen Ugandese homoactivisten naar vo ren. De man waarvoor ze vandaag van heinde en verre gekomen zijn, wordt tien minuten voordat hij ter aarde gedragen nog een laatste keer gediscrimineerd. Aanstichter is de plaatselijke geestelijke, die aan het eind van de vele mooie woorden die er voor de vermoor de Kasule gesproken zijn, wijzend op de Bijbel schreeuwt dat homo's zondaren zijn. De geestelijke krijgt luide bijval van buurtbewoners, maar de massaal aanwezige homo activisten slagen er desondanks in de man te verdrijven. Terwijl de homogemeenschap David Kato Ka sule achter zijn ouderlijk huis be graaft, blijft het merendeel van zijn familie en dorpsgenoten de- David Kato Kasule monstratief achter. Iemand gooit een kruiwagen op het pad waar langs de kist gedragen zal moeten worden. Kasule was jarenlang één van de toonaangevende homoacti visten van Uganda. Afgelopen woensdag werd hij vroeg in de middag dood in zijn woning ge vonden, nadat in oktober een loka le krant zijn foto plaatste met daar onder de tekst: 'hang ze op'. Vol gens de politie kwam Kasule bij een roofmoord om het leven. „Moeten wij nu echt geloven dat het toeval is dat David eerst op de voorpagina van de krant staat en later op klaarlichte dag wordt doodgeslagen?" vroeg professor Sylvia Tamale van de Makerere universiteit met woedende stem tijdens haar toespraak. „Boven dien werd hij al langer bedreigd." Voor homoactivist Long Jones was Kasule een voorbeeld. „Niemand kan in zijn voetstappen treden", zegt hij. „Geen van ons is zo moe dig als hij. Telkens wanneer er één van ons was gearresteerd, probeer de hij ons weer vrij te krijgen." Homoseksualiteit is verboden in Uganda. Een parlementslid pro beert al jaren de wet zo te wijzi gen dat 'veelplegers' de doodstraf krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8