Een eiland op een eiland i7 reizen TEXEL-TOPPER ...en nog meer TOPREIZEN! Zelfs Texelaars KR AS* NL 79 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm ontdekken op hun eiland nog wel eens een stukje natuur dat zij niet kennen. Zoals de Eierlandsche Duinen, met de vuurtoren als bijzondere attractie. Gerard van Engelen beklom de duinen en de vuurtoren. reizen@wegener.nl l?S| 024-3650360 |=fg Zaterdag 29 januari 2011 De Koog Het is een echt uitstapje als we naar de vuurto ren rijden. Wanneer we in de zon aan de voet van dat stoere, ro de baken staan, voelen we ons toe risten tussen de toeristen. Het bre de, witte strand dat zich onder ons uitstrekt, lokt. Het is te danken aan de zandvan gende dam die hier in 1995 is aan gelegd. Een oude Texelaar vertelde me eens dat hij, toen hij hier als kind woonde, wel een half uur moest lopen om de zee te berei ken. Van die brede zandplaat rich ting Vlieland is niets meer over. Sterker nog, er moest een dijk wor den aangelegd om de vuurtoren voor wegspoelen te behoeden. De dam aan de Noordzeekant werkt echter boven alle verwachtingen. We zien zelfs dat dappere plantjes zich al staande weten te houden in het fijne, witte waddenzand. De duinen rukken op richting zee! Ondanks dat het strand zo breed is, denken we dat het niet veel moeite is naar het harde zand bij de vloedlijn te lopen. Dat blijkt een misrekening. Als we met een stevige bries tégen door het mulle zand ploeteren, blijkt het duinpad bij Paal 29 opeens veel verder weg dan we dachten. Het paaltje met gele kop waar we volgens wandel route 2 uit het VW-boekje naar uit moeten kijken, blijkt met een van de laatste stormen weggesla gen te zijn. Er staat gelukkig nog De Eierlandsche Duinen Qe Cocksdorp NOORDZEE 1 Óosterend TEXEL Verken dit waddeneiland met KRAS.NL! Het is puur genieten op het waddeneiland Texel, en u kunt dat supervoordelig ontdekken! Boek een verblijf in het 3-sterren Sandtqn Hotel de Cooghen, in het centrum van het plaatsje de Koog. Het hotel ligt op enkele wandelminuten van de duinen en het strand en beschikt o.a. over lift, restaurant en een wellness- centrum (tegen betaling). U verblijf is inclusief ontbijt. Aankomstdata: van 14/2 t/m 29/6 Zie www.kras.nl/17597 waarom zou je meer betalen VLIELAND T' 2-/3-/4-/5-/8-daagse autovakantie4* fi/fPPpl Verblijf hi het 4-sterren WestCord Strandhotel Seeduyn, inclusief ontbijt. 11 Aankomstdata: van 5/2 t/m 30/6 Zie www.kras.nl/51515 TERSCHELLING AMELAND i 2-/3-/4-/5-daagse autovakantie Verblijf in het 4-sterren WestCord Resort Hotel Schylge, inclusief ontbijt. Aankomstdata: van 6/2 t/m 30/6 Zie www.kras.nl/50042 3-/4-/5-daagse autovakantie Verblijf in het 3-sterren Hotel Zeewinde, in Nes, inclusief ontbijt Aankomstdata: van 6/2 t/m 29/6 Zie www.kras.nl/50692 2-/3-/4-daagse autovakantie Verblijf in het 4-sterren WestCord Resort Noordsee, inclusief ontbijt. Aankomstdata: van 5/2 t/m 31/5 Zie www.kras.nl/17772 Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld, Prijzen zijn exclusief reserveringskosten. m Begin- en eindpunt: de vuurto ren bij De Cocksdorp. Openbaar vervoer: vanaf de veerhaven rijdt bus 29 naar de Volharding, nabij de vuurtoren. Horeca: het Torenrestaurant bij de vuurtoren, De Robbenjager aan het eind van het fietspad, strandpaviljoen Paal 33 nabij de bushalte aan de Volharding. Routebeschrijving: de wande ling is bijna 6 kilometer lang. De route staat in een miniringband met 4 fietsroutes en 24 wande lingen van VW Texel, te koop voor 5,95 euro. Hond: mag mee. ÜÜ8 www.texel.net www.teso.nl www.connexxion.nl 7 oi Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl een richtingaanwijzer óp het steile duin. Voordat we aan de klim be ginnen, bewonderen we de schel penlagen waaruit het duin blijkt opgebouwd. Ze zijn ruw blootge legd toen de elementen een enor me hap uit de voorkant van de dui nenrij namen. De zee geeft en de zee neemt. Bovenaan stappen we een andere wereld binnen. Het is minstens 5 graden warmer in het groene duinlandschap waar het pad door heen kronkelt. Het domein van vo gels, konijnen en geharde, kleine, Alleen bij onweer blijft de vuurtoren dicht Vuurtoren Eierland op de noordkop van Texel is een van de weinige vuurtorens die toegankelijk is voor publiek. 153 treden, 43 meter hoog, met op de vijfde etage het mooist gelegen toilet van Nederland. Hij werd in 1863 gebouwd toen de Eierlandse hoek het gevaarlijkste stuk was van de Nederlandse kust. Tussen 1848 en 1860 waren voor Texel al 72 schepen vergaan. Dus het werd wel tijd voor een lichtbaken. Het plan de toren open te stellen, ontstond al nadat de laatste vuurtorenwachter de deur achter zich dichttrok. Het publiek mag overal komen, behalve bij het licht en bij de radiokamer. Er kwam een veilige buitenomloop. Bij onweer is de vuurtoren niet toegankelijk. «0 Vuurtoren Texel, Vuurtorenweg 184, De Cocksdorp. Tot en met maart open op woensdag, zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de voorjaarsvakantie (19 tot en met 27 februari) elke open van 10.00 tot 17.00 uur. Openingstijden vanaf april worden binnenkort bekendgemaakt. Entree: 3 euro (kinderen tot 4 jaar gratis). Kaartjes zijn te koop bij de ingang van de vuurtorenpad (alleen te betalen met pinpas). www.vuurtorentexel.nl blauwe viooltjes. Nadat we een stuk landinwaarts zijn gelopen, gaan we linksaf via het fietspad. Rechts van ons zien we de lager ge legen polder. Zo is heel duidelijk te zien dat we ons in feite op een eiland op een eiland bevinden. Tot in de zeventiende eeuw was dit na melijk het eilandje Eierland, zo ge noemd vanwege de talloze vogel eieren die hier destijds voor het op rapen lagen. De Texelaars an nexeerden het gebied door het met een zanddijk aan hun eigen eiland te verbinden. Volgens het kaartje moeten zich links van ons in de duinen water plassen bevinden. Er is niets van te merken. Het pad dat dwars doof de duinen gaat, is afgesloten vanwege het broedseizoen. Aan het eind van het fietspad wor den we welkom geheten in de 'be woonde' wereld door een bord van camping De Robbenjager. Het bord belooft ons koffie met likeur en lekkere hapjes. Slim gedaan, want als je ergens zin in hebt na zo'n wandeling... Op het 'eilandje' Eierland kun je je makkelijk een dagje vermaken, want de vuurtoren, voor veel men sen het symbool van Texel, is sinds vorig jaar geopend voor be zoekers. Het is een hele klim naar boven, maar dat is het uitzicht wel waard. Net als generaties vuurto renwachters voor ons, kijken we uit over de Noordzee, de Wadden zee en het nabijgelegen Vlieland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83