zeeland 123 valken niet te vrezen 'Motie tolvrije tunnel heeft ook een risico' Raad kiest nog niet voor grotere AH of vestiging Agrimarkt in Oostburg Ilt39t59 mfc ijzendijke pjgt Vogelaar Axel woont sinds de zomer van 2009 een koppel slechtvalken Portaal van Vlaanderen krijgt tot 2014 jaarlijks 35.000 euro subsidie als je 'm nodig hebt! Klein schooltje groot in muziekles zaterdag 29 januari 2011 Vink, die vlakbij de watertoren woont, beklom gedurende een jaar 42 keer te toren om uit de goot op 55 meter hoogte prooires- ten te verzamelen. Aanvankelijk zonder veiligheidsmaatregelen, maar daar stak de gemeente een stokje voor. Die liet een stalen ka bel bevestigen, waaraan Willy zich kan vastklikken. Uit de proöiresten blijkt dat de roofvogels zich vooral tegoed doen aan postduiven. Meer dan drie kwart van de voedselresten was af komstig van postduiven en andere duiven. Er zijn restanten van in to taal 121 postduiven gevonden. De herkomst is door Castelijns achter haald met behulp van de ring die elke postduif die aan wedvluchten meedoet, moet dragen. Op zo'n ring staat het geboortejaar, het land van herkomst en een identifi catienummer. Via websites van screenshot van de webcamera Lambert Cox door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Portaal van Vlaanderen krijgt tot 2014 jaarlijks 35.000 euro subsidie van de ge meente Terneuzen. Na veel vijven en zessen stak een meerderheid van de gemeenteraad de hand op voor het collegevoorstel om op de ze wijze de exploitatie van het ma ritiem informatiecentrum in Ter- neuzen rond te krijgen. CDA'er Jack Begijn stelde in de raadsvergadering met een motie een afbouwsubsidie (van 50.000 euro in 2010 naar 20.000 euro in 2013) voor, zodat het Portaal in de eerste jaren wat meer armsfeg zou hebben. TOP/Gemeentebelangen gaf bij monde van raadslid Jos Ver dunnen aan wel voor zo'n con structie te voelen, maar wijzigde na een pleidooi van zijn eigen wet houder Pim Broekhuysen van koers. „Een afbouwregeling zou volgens het CDA prikkelend moe ten werken, maar dat doet het juist niet", aldus Broekhuysen. „De waardering van de gemeente wordt zo namelijk elk jaar minder. Het streven is om het Portaal daar na zonder subsidie te laten draaien, maar dat is een utopie. Dat lukt geen enkel voorlichtings centrum. Na vier jaar bekijken we of de „subsidievorm moeten wijzi gen. De CDA-motie leidt naar het cijfer 'nul'. Daarna heeft het Por taal echt een probleem." TOP/Gemeentebelangen, PvdA en SGP zorgden er samen voor dat de CDA-motie werd verworpen. postduivenhouders zijn de tele foonnummers van de eigenaars op gespoord en vervolgens de postco de van de duivenmelker. Dat de slechtvalken zoveel postdui ven verorberden is logisch, omdat er van april tot september veel wedvluchten zijn. Bovendien ra ken veel jonge duiven tijdens het africhten de weg kwijt. Determinatie van de 81 gevonden ringen wijst volgens de onderzoe kers uit dat de dichtstbijzijnde dui ven afkomstig zijn uit Wachtebe- ke, Zelzate en Terneuzen, op res pectievelijk 8, 9 en 10 kilometer van de watertoren. „Het is niet aan nemelijk dat slechtvalken deze dui ven nabij het hok van een duiven- liefhebber hebben gegrepen", den ken ze. „Slechtvalken jagen bin nen een straal van twee tot drie ki lometer rondom het nest, maar grijpen kennelijk geen -postduiven binnen dat gebied." Ze conclude ren dan ook dat duivenmelkers in de omgeving niets te vrezen heb ben. Castelijns: „Wij denken dat de slechtvalken vrijwel alleen ver dwaalde duiven pakken. Niet de postduiven uit de buurt die in groepen vliegen." Roger Herman, scheidend voorzitter van postduiven vereniging Verwachting uit Axel, onderschrijft de conclusie van Castelijns. „Ik heb nog geen klachten van collega-duivenliefheb- bers uit Axel gehoord dat ze dui ven zijn kwijtgeraakt door de slechtvalken. Ik denk ook dat het vooral veel achterblijvers van wed vluchten zijn die een prooi zijn voor de valken." Het valkenkoppel heeft inmiddels het voorjaar al in de bol. Caste lijns: „De activiteiten beginnen nu een beetje. Het broedseizoen zit er aan te komen." Kort geleden ver scheen er een tweede valken vrouwtje bij de nestkast, maar de ze vogel is resoluut weggejaagd. De activiteiten van het valkenpaar kunnen gevolgd worden via web- cams buiten en binnen de nest kast. Het onderkomen is goed be veiligd tegen ongenode bezoekers. „Want valken worden nogal eens geroofd om ze te verkopen aan roofvogelshows", weet Castelijns. Verwacht wordt dat het vrouwtje in de eerste week van maart haar eieren zal leggen. IJZENDIJKE - De gemeente Sluis heeft geen geld om IJzendijke aan een multifunctioneel centrum te helpen. Een eerder toegezegd be drag van zes ton is door de vorige coalitie al van tafel gehaald, meld de wethouder Jan Schaalje op vra gen van raadslid William Gijsel (Nieuw Gemeentebelang). Sluis heeft een behoorlijk bedrag gesto ken in de reconstructie van de sportvelden van het ravelijnstadje. De gemeente heeft nog 170 mille gereserveerd voor eventuele ont wikkelingen in IJzendijke. l'iM-IHÏIl mmmwwTJJ~ REUZENHOEK - Alleen maar wat liedjes meezingen tijdens de muziekles, daar doen ze niet aan op het piepkleine basisschooltje in Reuzenhoek. De school heeft onlangs zes saxofoons aangeschaft en de leerlingen van de bo venbouw krijgen saxles van Toonbeelddocent Wim van de Merlen. Alle do centen van de Reuzenhoekse school bespelen een instrument en zij hebben hun enthousiasme overgebracht op de leerlingen. Die verlaten de school met een redelijke notenkennis. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneuzense ge meenteraad steunt unaniem een motie van het CDA om de Wester- scheldetunnel zo snel mogelijk tol vrij te maken. Wethouder Co van Schaik wees de raad wel op een ri sico. CDA'er laap Scheele en PvdA'er Frank van Oorschot formuleerden eerst afzonderlijk moties, maar kwamen op verzoek van meerdere partijen tot elkaar. De twee ver wachten extra tolinkomsten door het opwaarderen van de tunnel route tot internationale verbin ding. En als uit een onderzoek van de provincie naar de economische, demografische en sociale effecten op tolheffing blijkt dat een tolvrije tunnel gunstige effecten heeft op Zeeuws-Vlaanderen, wil de raad structurele middelen zien om de tolheffing snel te beëindigen. „Maar", zei Van Schaik. „stel dat er minder tolinkomsten zijn dan ver wacht, dan kan de provincie nu ook zeggen: Zeeuws-Vlamingen, betalen. We heffen langer tol." door René Hoonhorst SLUIS - Het vloeroppervlak aan su permarkten in Oostburg mag nog met 1400 meter uitbreiden. Of er dan een nieuwe supermarkt komt of bestaande winkels worden uitge breid, bekijkt de Sluise gemeente raad later. Na een uitgebreide discussie ging de raad unaniem akkoord met een amendement van de coalitie om in te stemmen met het Distributie Planologisch Onderzoek super markten en Detailhandelsvisie Cadzand-Bad, maar nog geen keu ze te maken voor uitbreiding van de Albert Heijn of vestiging van een nieuwe Agrimarkt in Oost burg. De raad legde wel vast dat de eerder door bureau RBOI aangege ven ruimte van 1400 vierkante me ter extra vloeroppervlak het maxi male is. Mocht de aanvraag van Al- bert Heijn om de huidige winkel uit te breiden met driehonderd vierkante meter worden gehono reerd, dan resteert dus hoogstens 1100 vierkante meter voor een nieuwe supermarkt. Ook bij die grootte blijft Agri markt geïnteresseerd in een nieu we vestiging in het Oostburgse cen trum, stelt commercieel directeur Wilfred van Elzakker. „Het aantal vierkante meters is geen doel op zich. We willen de Zeeuwse klant graag bedienen met een Zeeuwse supermarkt. Niet alleen in Oost burg, maar ook in andere plaatsen zoals bijvoorbeeld Terneuzen. We zijn in Oostburg ook de enige su permarkt die het middensegment goed kan bedienen, zoals het RBOI graag ziet." Van Elzakker laat weten dat hij op een uitnodiging van het Sluise ge meentebestuur wacht. Of die uit nodiging er ook komt, werd tij dens de raadsvergadering nog niet duidelijk. Robert Evers liet door schemeren dat wat de PvdA be treft Albert Heijn met duizend me ter of meer mag uitbreiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47