Braken op de baan? Match verloren Onsportief gedrag door onduidelijke regels sport] 37, SPELREGELS Het wemelt van de vreemde spelregels in de sport zaterdag 29 januari 2011 Spelregels zijn er om wedstrij den sportief te houden, maar soms werken ze juist onsportief gedrag in de hand. On duidelijke en te strenge regels moe ten uit de boekjes. Snelle, lichte straffen werken het beste, blijkt uit een onderzoek voor elf sport bonden dat deze week is gepresen teerd in Leusden. Als een scheidsrechter eerder in grijpt met een lichte straf, lopen wedstrijden niet zo snel uit de hand. Ook coaches moeten de mo gelijkheid krijgen om in te grijpen. Zo kan bij hockey de 'interchange- regel', het onbeperkt doorwisse len, worden gebruikt om spelers die hun zelfbeheersing dreigen te verliezen preventief uit het veld te halen, zodat ze even kunnen afkoe len. Het onderzoek is uitgevoerd door het WJH Muiier Instituut in sa menwerking met Kennispraktijk. Zij deden dat in opdracht van het project 'Samen voor Sportiviteit en Respect', een initiatief van elf sportbonden tegen wangedrag in de sport. Kennispraktijk onder zocht van juni tot en met decem ber 2010 de spel- en gedragsregels bij verschillende bonden. Te strenge regels of onduidelijke re gels zijn moeilijk te handhaven. Zo worstelen schaatsers al maan den met de Dr. Bibberregel, waar bij eerst de lijn niet overschreden mocht worden, daarna één keer en waarbij de discussie tijdens de WK sprint in Heerenveen ging over wanneer de hele schaats, in clusief schoen, nu precies volledig over de lijn is. Ook wanneer spor ters zich te veel voelen geketend door strenge regels, ontstaan spor- tiviteitsproblemen. „Het gevolg is dat de eigen verantwoordelijkheid bij sporters om zich te houden aan de regels wordt weggeno men", aldus de onderzoekers. Spelregels die de snelheid van het spel bevorderen, hebben een posi tief effect op sportiviteit en res pect. Ze laten weinig tijd over voor spelbederf, zoals tijdrekken of dis cussie met de scheidsrechter. Het feit dat 'professionele' overtredin gen even zwaar worden bestraft als 'gewone' overtredingen heeft een negatief effect. Zo kent het ijs hockey de zogenoemde 'staged fights', waarbij een vechtersbaas op het ijs wordt gezet die tot taak heeft een gevecht uit te lokken met de sterspeler van de tegenpar tij. Voor knokken krijgen beide kemphanen vijf minuten straf, maar de ploeg die zijn beste speler kwijt is, heeft daar meer last van. door Ivar Hoekstra In de schaatswereld is veel op hef over de 'dokter Bibber-re- gel': je mag op rechte stuk ken niet met de schaats bui ten de eigen baan komen. Het zorgt voor diskwalificatie en frustratie. Maar schaatsen is niet de enige sport met rare regels. Neem nu de 'kotsregel' bij squash en de 'rondevergoeding' bij ama teurcriteriums. De raarste regels op een rijtje. Willem Adriaansens foto ANP FAN GETACKLED Het komt geregeld voor: een idiote fan die het voetbalveld opstormt. Als hulpvaardig speler tackle je zo'n bierbuik even, zodat die arme stewards niet het hele veld over hoeven te rennen. Toch kun je dat beter laten. Vraag dat maar aan Adrian Bastia. De middenvelder van Asteras Tripolis kreeg rood toen hij een verhitte fan liet strui kelen. De wereld op zijn kop? „Nee, je kan daar als scheidsrech ter rood voor geven", zegt scheids rechter Ed Janssen. „Als een speler een zware overtreding maakt op het veld, volgt rood. Of die overtre ding nu tegenover een tegenstan der, medespeler, scheidsrechter of fan wordt gemaakt, maakt weinig uit. Rood is rood. Het is vervol gens aan de bond om te bepalen hoe lang iemand geschorst wordt. Dan kan het natuurlijk wel uitma ken of je een fan of een scheids rechter onderuit haalde." Afgelo pen weekend kreeg in Noord-Hol land een amateurvoetballer rood omdat hij plaste op het veld. Hoe zit dat dan? „Poeh..dat is een goe de. Dat zou ik niet direct durven zeggen. Het kan natuurlijk vallen onder 'onbehoorlijk gedrag'." VOETVOLLEY? In het volleybal - waarin het toch KOTSEN Squasher Rick Penders stond raar te kijken toen afgelopen weekend tijdens een toernooi in Tsjechië zijn Tsjechische tegenstander in de halve finale flink over zijn nek ging. „Die jongen had iets te veel Isostar gedronken en dat viel niet goed." Voor Penders pakte de braakpartij goed uit. „Bij squash is het zo dat degene die braakt op de speel- vloer, de wedstrijd meteen heeft verloren." En dat deed de tegen stander van Penders uitvoerig. „Als hij buiten de squashkooi had weten te braken, had het hem slechts de set gekost. Nu was het meteen afgelopen." ooit begon om de bal met elk deel van het bovenlichaam (meestal hand of arm) te spelen - vonden ze het op internationaal niveau no dig om in 1993 de regel door te voe ren dat een speler de bal ook met de voet mag aanraken. Zo vaak als nodig. Doel van deze wijziging was om de kans op langere rally's te vergroten. Suzanne Freriks, voormalig inter national, vindt de voetregel een zinvolle toevoeging aan het volley bal. „Zelf gebruik ik mijn voeten ei genlijk niet om de bal te spelen. Het komt wel eens voor dat na het blokkeren de bal tussen mijn lichaam en het net blijft 'hangen' en daarna op mijn voet valt. Maar dat gebeurt dan per ongeluk. Be wust speel ik de bal niet snel met de voet. Als spelverdeelster kom ik niet zo gauw in een situatie te recht waarin dat nodig is. Maar ik kan me voorstellen dat volleybal lers het in sommige gevallen als een laatste reddingspoging gebrui ken. Als een bal na een redding ver weg springt, wordt het wel eens gebruikt, Janneke van Tie nen, de libero van Oranje, doet dat wel eens in een ultieme poging de bal te verdedigen." LEKKER LEK Lek rijden in de wielrennerij is pech hebben. Vraag dat maar aan Hennie Kuiper die door een lekke band zijn voorsprong tijdens Parijs - Roubaix flink zag slinken. Uitein delijk won hij toch, maar meestal betekent een lekke band het einde van je overwinningskansen. Niet als je een amateurcriterium (rond jes om de kerk rijdt). Rijd je dan lek op een kapot bierglas, dan in formeer je snel even de wedstrijd leiding en dan mag je een ronde la ter weer gewoon instromen. Dat mag tot vijf rondjes voor het ein de. Ook als je in het zicht van de jury je ketting eraf trapt of betrok ken raakt bij een valpartij, kan de jury je een rondje kwijtschelden. BALEN VAN BUNKER Golf stikt van de rare regels. Eén daarvan kostte Dustin Johnson in 2010 de kans om het US PGA te winnen, één van de vier Majors. Na een afslag belandde zijn bal naast de fairway. Bij zijn volgende slag raakte de club eerst de grond. Normaal gesproken geen pro bleem, maar wel bij bunkers. Wat bleek, de plek waar de bal lag gold op de bewuste baan als bun ker. En dat terwijl er nog niet genoeg zand lag om een speelgoedemmer tje te vullen. Johnson kreeg twee strafslagen aan de broek: weg Ma jorzege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37