niet van de grond zeeland 127 Dao binnen judder al gewist te zijn Trefpunt mensen Niet Aangeboren Hersenletsel Erkenning voor opleiding Delta Management HZ de lucht in te krijgen op vliegbasis Woensdrecht Jesse van Kuijk lukte het wel NK korte baan zwemmen in Terneuzen Bekijk op de video op www.pzc.nl/video zaterdag 29 januari 2011 Projectleider en 'captain' Bas Overtoom neemt kort voor de start van de proef zijn plek in de cockpit in. foto's Robert van den Berge/het fotoburo Kuijk zorgen. De student lucht- en ruimtevaarttechniek was afgelo pen zomer de eerste Nederlander die met een fietsvliegtuig van de grond kwam. Hij is vandaag ere gast. „Mijn ontwerp had meer een vliegtuigvorm. Dit toestel zit an ders in elkaar. Het is zo ontwor pen dat het vlak boven de grond scheert en zich als het ware op een luchtbel voortbeweegt." Na lang wachten is eindelijk zover. Vanwege de wind, die op het open veld vrij spel heeft, wordt het toe stel eerst achter een busje gehan gen om te kijken hoe het reageert. Al bij de eerste poging knappen er een paar kabeltjes. Na wat repara ties wisselt bestuurder Bas zijn gympen om voor wielrenschoe- nen en neemt hij plaats in het zit je onder de vleugel. Zodra hij be gint te trappen, komen de propel lers en ook het toestel in bewe ging. Echt hard gaat het echter niet, het vliegtuig houdt zijn wie len dan ook koppig aan de grond. Wanneer de ketting waarmee de propellers worden aangedreven, het ook nog eens begeeft, is het einde oefening. Er is teleurstelling, maar ook nuchterheid. „Tien we ken was gewoon te kort", conclu deert Arjen Verhoeff. „Er zitten nog talloze foutjes in het ontwerp, merken we nu. Andere studenten gaan daarmee aan de slag. Wij gaan volgende week afstuderen." Waar de studenten op de vliegba sis gisteren iiiet in slaagden, lukt- te de 20-jarige Jesse van Kuijk uit Budel afgelopen zomer wel. Met zijn zelfgebouwde fietsvlieg tuig vloog hij op vliegbasis Kem pen Airport over een afstand van zo'n tachtig meter. Hij was daar mee de eerste Nederlander ooit die dat voor elkaar kreeg. Ook hij had overigens niet met een succes: bij de eerste proef, een jaar daarvoor, vloog ook zijn ketting eraf. Van Kuijk was gisteren op uitno diging van de studenten aanwe zig op vliegbasis Woensdrecht. „Een praktische toepassing van zo'n fietsvliegtuig zal er nooit ko men. Daarvoor is het een te groot gevaarte, moet je te hard trappen en het werkt bovendien eigenlijk alleen als het windstil is. De waarde van projecten als deze zit 'm er vooral in dat je de toepassing van nieuwe materia len kunt testen. En je kunt laten zien hoe groen vliegen kan zijn." Campagne voeren kost geld en daarom heeft de WD een inter netveiling op touw gezet. Er kan onder meer worden geboden op een door Heijning zelf gekookt di ner, op een borrel in Brussel met Europarlementariër Van Baaien en op de stropdas van Koos Schouwe- naar, burgemeester van Middel burg en kandidaat voor de Eerste Kamer. De schenking van deze das had Schouwenaar ietwat in verle genheid gebracht. De das was hem van gemeentewege verstrekt en het geeft geen pas de oranje-grijze blikvanger voor partijdoeleinden te verkopen. Schouwenaar wist raad: „Hét bedrag dat deze das voor de campagne opbrengt, stort ik in de gemeentekas." middelburg - Zeeland krijgt een trefpunt voor mensen met zogehe ten Niet Aangeboren Hersenletsel (NAH). Om de drempel zo laag mogelijk te houden, is gekozen voor spreiding over drie vaste loca ties in Middelburg, Terneuzen en 's-Heer Abtskerke. Niet aangeboren hersenletsel kan door uiteenlopende oorzaken ont staan. Een verkeersongeval, klap te gen het hoofd, tumor of infarct kan het dagelijks leven van het slachtoffer ingrijpend veranderen, legt Zeeuws NAH-coördinator Cis- ca Zuurveld uit. Gewoon gezelig uitgaan is voor mensen met her senletsel niet altijd zo vanzelfspre kend meer. Harde muziek, fel licht of gewoon teveel drukte rondom kan een probleem zijn. In het NAH-Trefpunt wordt daar reke ning mee gehouden. Naast een in loopfunctie worden bij toerbeurt op de drie locaties informatiebij eenkomsten gehouden. Daarbij be staat de mogelijkheid voor contact en uitwisseling van ervaringen met lotgenoten en professionele hulpverleners. Revalidatiecentrum Lindenhof in Goes is één van de initiatiefnemers achter het tref punt. De start is 16 februari in het dorpshuis van 's-Heer Abtskerke. Q www.nah-trefpunt.nl www.nah-info.nl vlissingen - De Hogeschool Zee land mag in september beginnen met de nieuwe hbo-opleiding Del ta Management. Het onderwijspro gramma voldoet volgens de Neder- lands-Vlaamse Accreditatieorgani satie (NVAO) aan de geldende kwaliteitseisen voor dit niveau. De Engelstalige opleiding wordt binnen de HZ ondergebracht in de Delta Academy, die zich richt op specifieke problemen van rivier- mondingsgebieden. Delta Manage ment koppelt techniek, ruimtelijke ordening en bestuurlijke elemen ten aan vraagstukken op het ge bied van geografie en het klimaat, iaat de Hogeschool weten. Studenten krijgen binnen dat ka der onder meer te maken met eco logie, stedenbouwkunde en water veiligheid. De opleiding staat vol gens de HZ te boek als uniek en speelt in op de 'vraaggestuurde be hoeftes van het werkveld', aldus coördinator Lonneke Steenbak kers. Tevens biedt het een ant woord op het groeiend tekort aan hbo-technici. In dat licht zullen de kansen voor afgestudeerde delta managers op de arbeidsmarkt 'uit stekend zijn', verwacht de HZ. Dat perspectief wordt gedeeld door het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap. www.deltaacademy.ni door Rinus Willemsen Kiek, zeg ik in m'n eigen, „net een acrobaat zó a tie an dat takje in m'n troen- ke 'angt." 't Is zondag morgen, de dag van de veugeltel- lieng. 'k Bin d'r maor 's voo gaon zitten. Net 'n bitje opzieje van de taofel. Dan kan 'k in den 'êêlen 'of kieken en ook in m'n bööm. M'n troenke, zeg 'k altied. Wan 't is een troenke. 'n Kopbööm zeggen ze in 't Land van Axel. „Wieder 'èn toch van die zövee schööne kopböömen joengen," zeggen ze dan op Den Oek. En dan knik 'k maor 's. Allicht staon d'r van die schööne böömen in de polder en vooral bie 't Mauritsfort, mao bie ons binnen ze nie minder 'óór. Vo rig jaor kwam 't nog 'n vrouwe langst bie mie. Ze weunende in de polder. Bie udder campieng was 't 'r al sinds Méthuzaolem 'n keiweig- je mee troenken. Die waoren wa slecht on- der'ouden en noe 'ao dien boer daor in de buurte 'n stik of wat troenken uutgetrokken. Mee den trekker. Of ik daor nog wat an kon doen? „Nêê, natuurlijk, as ze uut binnen is 't ge- daon." En protesteren? Bie 't wao- terschap of de gemêênte? „Jao, die zien m'n al kommen." Jao, mao, hie ouw toch van ouwe diengen? En toen zag ze dao die schööne troenke bie mien in den 'of staon. Drie gróöte dikke knoesten mee wel twintig, dèrtig takken als èrms dikke, recht de lucht in. Jao, toen sproengen de traonen in d'r öögen. „En soms," zei ik, „soms ligt T ook nog een katte in te sla open. Kiek, daor in dien mikke. Dan draoi tie z'n stèèrt rond z'n lief en je ziet 'm glad nie liggen. En bovenin zitten de veugels. Nie beneejen, dao zitten nóót gêên veugels te broeien. Da's te dichte bie m'n deure," dienk ik. En 'k zien ze dao nog staon kieken. „Zö kan 't ook," zei ze,.„beneejen 'n katte en van boven de veugels." Uut dien bööm binnen de leste tied de dikste takken gezaogd. Jao, dat doen 'k zelf De lange pèsen lig gen naost 't 'uus en de rest is al af gevoerd. In de groene container. Best wel 'n bitje wérk, mao toch ee. Ik moe nao buuten as 't schóón weer is. „Dan gaon 'k de zonne ste len," zeg 'k dan tegen m'n eigen, 'k Pakken de zaoge, de snoeischère en de bezem en gao dan an de slag. Oe lange? Toe da m'n groene container vol is ee. Dan moen 'k we stoppen. Noe zitten d'r nog drie, vier van die gróte lange tak ken op en nog 'êêl wat klein spul. Zö'n troenke groeit nog vlug 'öör. Dao stao je versteld van. Om de vier, vuur jaor krieg tie 'n beurte. Jao, jg moet 'm wel onder'ouwen, want anders kom t'r te vee gewaoi op en dan scheurt de stam ee. Dat was dao trouwens bie die troen ken in de buurte van de campieng ook gebeurd. En dan ligt al dien troep schoenker-de-boenk in de hoskant en dat is ook gêên zicht. „Da 's ook een vuulen boer", zeg gen de burgers dan as ze d'r verbie gaon. Van wien is dad iere joeng?" En a je dan zegt van dees of geene, dan krieg je as antwoord: ,,'k Docht het wel, mao 'k wou 't niet zeggen." Terug nao mien troen ke en m'n veugels. De klokke staot op taofel en ik mao kieken nao die twêê köölmeesjes. Of ze mekaore volgen. Kiek, den diejen is de metter. Die is alsmao de vlugsten, de êêsten en de kwieksten. Zie 't 'm 's ritsen langst dat dunnen takje, 't Buugt 'êêlemao deu. Da za toch nie bre ken? Belnêê, zö'n veugel weegt om- merst niks. En zö rap ee. En toch ielken kêêr pikken en kieken. Die binnen anders goed de winter deu- gekommen. Beter dan de waoter- veugels. Blauwe reigers? Je ziet ze bienao nie meer ee. Psede weke mao drieje gezien. Wa zeg je? Nog drieje te vee? Van die vuule schii- ters. Alli toch, wat is noe een wè- reld zonder veugels? Jao. Kiek, noe vliegen ze nao d'n andre kant van de troenke. Mao dao binnen jud der al gewist, daonet. Of ze dat ook in de gaoten kriegen? 'k Dien ken van wel, want ineens vliegen ze weg. Nao de schuttieng en dan roef... den 'of in bie de buuren. 'k Schrieven ze op 't witte papier dat op taofel ligt. „Drie menuuten duurende de show. Bedankt köölmeesjes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27