221 zeeland Westkapelle gaat zeker niet op slot 'En zo ben ik uit kamp CSW en 'Oostwatering is Eerste vrouwelijke bevelvoerder brandweer BESTEMMINCSPAN Nieuwbouw Calandplein HERDENKINGSDAG Simon Hornman vertelt tijdens de Holocaust Memorial Day aan scholieren in Middelburg wat hij tijdens de oorlog heeft meegemaakt. Kanaal dicht zaterdag 29 januari 2011 door Annemarie Zevenbergen westkapelle - De gemeente Veere is absoluut niet van pan om West kapelle op slot te gooien. De angst van de dorpsraad naar aanleiding van het nieuwe bestemmingsplan voor het dorp is 'honderd procent ongegrond' verklaart wethouder Jaap Melse. „Het consoliderend karakter van het plan geeft alleen maar aan dat we alles wat de afgelopen jaren in het oude bestemmingsplan is ge fietst, hebben vastgelegd. Alle ruimtelijke ontwikkelingen die nog niet voldoende concreet zijn, hebben we buiten beschouwing ge laten. Maar nieuwe initiatieven ver welkomen we van harte, als ze bin nen de kaders van het plan pas sen. En die kaders laten ruimte ge noeg voor nieuwe ideeën." Het bestemmingsplan kwam deze week aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering. Een aan tal fracties vroeg zich af hoe het zat met in het verleden gedane toe zeggingen aan een aantal inwo ners van het dorp. „Het mag niet zo zijn dat die inwoners nu op gro te kosten gejaagd worden omdat de gemeente oude toezeggingen niet nakomt", aldus Piet de Visser van SGP/ChristenUnie. De Visser doelde daarmee op toezeggingen over de bestemming van kavels grond. Als in het nieuwe bestem mingsplan een andere bestem ming op die grond gekomen is, zou de eigenaar daarvan opnieuw een wijziging moeten aanvragen om tot de 'oude bestemming' te rug te keren. Na flink wat heen en weer gepraat, schorsingen en on derling overleg kwam wethouder Melse tot slot met het aanbod dat de gemeente de planologische kos ten voor die inwoners voor haar re kening neemt. „We moeten afspra ken uit het verleden van onze rechtsvoorgangers gestand doen. Daarom zijn die kosten voor ons." Een ander punt van discussie vormde de hoogte van het nieuwe appartementencomplex aan het Calandplein in het dorp. Naast Kasteel van Batavia komt, op een al jarenlang braakliggend stuk grond, een gebouw met veertien woningen. PvdA/GroenLinks kant te zich fel tegen de hoogte ervan. „Dat past niet in het karakter van het dorp, het tast de zichtlijnen en de historie van het dorp aan", al dus Maaike Walraven. Melse gaf echter aan dat die discus sie een gepasseerd station is. „Die bouw ligt al heel lang vast, evenals de hoogte ervan. De goothoogte komt op zes meter, de nokhoogte is elf meter. Ook dat stond al jaren vast. Het wordt geen massief blok, maar een gebouw dat past in het dorp." Uiteindelijk stemde de voltallige raad toch in het het plan. (vlnr:) Burgemeester Rob van der Zwaag, Adrie Huibregtse, André Hendrik- se en Mark de Ridder. foto Izaak Verkeste door Annemarie Zevenbergen serooskerke - De post Seroosker- ke van de brandweer heeft sinds gisteren een vrouwelijke bevelvoer der. Anette Francke werd officieel benoemd tijdens de jaarlijkse feest avond van de vrijwillige brand weer Veere. Zij behaalde haar di ploma eind vorig jaar en is sinds april 2004 in dienst bij de brand weer Veere. Volgens commandant door Miriam van den Broek Muisstil zijn de vwo-3 scholieren van de CSW als ze vrijdag luisteren naar Simon Homman. Hij was dertien jaar toen de Tweede Wereldoorlog be gon en is in 1944 uit kamp Wester- bork ontsnapt. Het is voor vrijwel alle leerlingen in lokaal 117 de eerste keer dat ze het oorlogsverhaal horen uit de mond van iemand die hem heeft meegemaakt. „Ik sta hier met gemengde gevoe lens", zei Hornman die geboren is in Rotterdam en na veel omzwer vingen nu in Bergen op Zoom woont. „Ik vind het leuk om hier op jullie school te zijn. Maar het onderwerp is natuurlijk niet zo leuk." Simon woonde aan het begin van de oorlog nog maar net bij zijn oom en tante. Zijn vader was jong overleden en zijn moeder stierf in 1940. „In het begin merkte ik niet veel van de oorlog. Maar met vier Joodse grootouders werd ons het leven steeds moeilijker gemaakt. Ik was lid van Sparta maar mocht als Joodse jongen niet meer naar de voetbalwedstrijden. Dat vond ik toen de ergste maatregel." Hij volgde de ontwikkelingen nauwgezet via de radio. De toe spraak van Hitier na afloop van de Wannsee-conferentie was voor hem glashelder. „De term ausradie- ren werd gebruikt. Alle loden moesten worden weggevaagd. Voor mij was die boodschap duide lijk. Ik had geen enkele twijfel meer. Ik probeerde mijn oom en tante over te halen onder te dui ken. Ik kon ze niet overtuigen. Ook toen de buurman die majoor was bij de politie, kwam vertellen dat er die avond een razzia zou ko men, zijn ze niet weggegaan. Ik snap het ergens wel. Waar moes ten ze heen? Ze durfden niet. Dachten ook dat het zo erg alle maal niet zou zijn. Ik moest met ze mee. Eerst naar Loods 24 van de Holland Amerika Lijn, daarna Cor Bos is zij ook de eerste vrouw op Walcheren in deze functie. Op de bijeenkomst kregen ook drie brandweermannen een ko ninklijke onderscheiding. Veers burgemeester Rob van der Zwaag speldde bijbehorende versierselen op bij de Westkappelaars A. P Hen- drikse en A. Huibregtse en bij M. de Ridder uit Oostkapelle. De drie mannen kregen de onderscheiding voor hun 20-jarig inzet. naar het doorgangskamp Wester- bork." Het kamp was eigenlijk zo erg niet, vertelt Homman. Er waren weinig Duitsers en er hing een sfeer van Joden onder elkaar. „Het ergste beeld dat ik heb, is het beeld van de treinen met beestenwagons die elke maandag aankwam en el ke dinsdag met zo'n 700 tot 1000 mensen vertrok. Zeventig mensen per wagon. Beestenwagons." Door in het kamp te werken als or donnans kon Hornman zijn trans port rekken van februari 1942 tot juli 1942. Toen hij uiteindelijk aan de beurt was, overhandigde hij een vervalst briefje waarop de kampcommandant schreef dat Hornman tijdelijk werd vrijgesteld van transport. In september 1943 was het weer zo ver. Hij moest alsnog op trans port. „In die tijd werkte ik buiten het kamp bij boeren. Toen de trein vertrok, had ik me verstopt in de barak. Daarna ben ik in mijn blau we overall fluitend het kamp uitge lopen. Tegen de wachter zei ik dat ik naar de boer moest en dat ik laat was omdat ik transportdienst had gehad. En dat was dat." Een ge ritselde valse identiteitskaart op de naam van Arnold Daane heeft hem verder door de oorlog gehol pen. „Het is toch wel anders als iemand die het zelfheeft meegemaakt het verhaal vertelt", zegt een scholiere na afloop van de lezing. „Het komt meteen een stuk dichterbij." Ook klasgenoot Daan Meijers vond het verhaal indrukwekkend. „Het verhaal hoe hij dat kamp heeft overleefd, zal ik me echt wel blijven herinneren. Documenten vervalsen, met een stalen gezicht het kamp uitlopen. Dat moet je ook maar durven." „Ach, durven", relativeert Hom man. „Ik wilde alleen maar voor mijn overlevingskansen vechten. Na de oorlog praatte ik er niet over. Ik wilde niet zielig gevonden worden en ook niet als held wor den beschouwd. Maar later zag ik in dat het belangrijk is dat het nooit vergeten wordt." De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren heeft gisteren uitvoerig meegedaan aan The Holocaust Me morial Day. In 2005 heeft Kofi Annan de bevrij dingsdatum van Auschwitz uitge roepen tot internationale herden kingsdag. De derdejaars leerlingen goes - De doorvaart op het Ka naal van Goes is dinsdag 1 februari onmogelijk door onderhoudswerk aan de ophaalbrug in Wilhelmina- dorp. De brug is gestremd van 8.00 tot 17.30 uur - of zoveel langer als voor het werk noodzakelijk is. Tussen 6.00 en 8.00 uur kan de brug nog worden gepasseerd. door Annemarie Zevenbergen veere - Decennia lang is er vrijwel niets gedaan in het jachthavenge- bied Oostwatering in Veere. Re den voor het Veerse college van B en W om dat stuk van het Veerse Meer eens onder de loep te ne men. „Want", is de overtuiging van Veers wethouder René Mole naar, „het is tijd dat er daar iets moois gaat gebeuren. Het gebied is toe aan een face-lift. Er is daar sinds de jaren zestig weinig tot niets gebeurd." De grond is eigen dom van de Dienst der Domei nen, Veere heeft het in erfpacht en verhuurt het. Om ervoor te zorgen dat zich op korte termijn geen 'on gewenste ontwikkelingen' voor doen, heeft de gemeente nu een voorbereidingsbesluit genomen. Dat bevriest alle ontwikkelingen in dat gebied voor een jaar. De Veerse gemeenteraad stemde daar gisteravond mee in. Molenaar; „Als je het negatief be kijkt, kun je zeggen dat we het ge bied op slot doen. Maar dat zit er niet achter. Het gaat er niet om dat ik zeg 'er mag geen clubhuis ko men'. Natuurlijk komt dat er straks. Maar wel een gebouw dat past in het geheel. Als je daar iets moois wil realiseren, moeten je be ginnen met een leeg speelveld. Eco nomische Impuls Zeeland heeft het gebied bekeken en een aantal schetsen gemaakt van mogelijkhe den. Die gaan van uitbreiding van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22