voetbalstadion in Qatar ii spectrum Zaterdag 29 januari 2011 Overal ter wereld vraagt men zich af of het kleine en bloedhete oliestaatje Qatar het WK voetbal van 2022 wel aankan. Maar Qatar zelf kent geen twijfels. „Zomer, winter, wanneer wil je het hebben?" Reportage uit een zelfverzekerde woestijnstaat. door Harald Doornbos Toegegeven, op papier is dit niet de beste of belangrijkste wed strijd. Maar voor de bijna ïo.ooo voetbalfans die in Qatars hoofdstad Doha schreeuwend en joelend op de tribune zit ten van het voetbalstadion Al Sadd, is de interland Australië-Irak erop of eronder. Wie wint, gaat door naar de halve finale van de Azië Cup. Niet de absolute topprijs die je kunt winnen in internationaal voet bal, maar kampioen van Azië worden, is natuurlijk niet niks. Wat ook behoorlijk bijzonder is: dit sta dion, met 20.000 zitplaatsen, heeft aircon ditioning. Die beperkt zich niet tot een paar stoelen of tot de viplounge. Letterlijk het hele stadion, inclusief alle zitplaatsen en het gehele veld, wordt gekoeld. Giganti sche turbines blazen een koele bries het stadion in. Het gevolg is dat de tempera tuur in dit openluchtstadion zakt van een bloedhete 45 naar een aangename 24 gra den. „In het stadion is het 's zomers vaak zo lek ker koel, dat je na de wedstrijd bijna niet meer de straat op wil gaan", vertelt Sohail Ahmad, een Qatarese voetbalfan. Omdat het nu hartje winter is in Qatar, staat de a'irco tijdens de wedstrijd Australië-Irak uit. Hartje winter in Qatar betekent trou wens niet dat er sneeuwstormen dreigen. In Qatar, gelegen naast Saudi-Arabië, is ko ning winter een zeer schappelijk figuur: 25 graden, strak blauwe hemel. De Azië Cup 2011, dat vandaag (zaterdag) de finale Japan-Australië beleeft, is een voorproefje van het spektakel dat hier over ruim tien jaar zal plaatshebben. Q_atar mag immers in 2022 het WK voetbal orga niseren. Getuige de goede sfeer die er nu al heerst, belooft dat wat te worden. In het stadion hebben de fans van Irak, de win naar van 2007, zich uitgedost met vlaggen en grote hoeden met daarop de nationale driekleur. Gezichten zijn beschilderd. Som mige mannen gaan gekleed in lange, tradi tionele, witte Arabische gewaden. Een klein deel van de vrouwelijke voetbalfans draagt een boerka, maar meer nog dragen er een hoofddoek, terwijl de meerderheid het haar los heeft hangen. De Australië-fans zijn net als de Irakezen sportfanaten. Overal groengele T-shirts, paiiken en Australische vlaggen. Een paar vrouwelijke fans dragen veel te strakke T-shirts. Enkele Australische mannen zwaaien ondertussen met 2 meter grote, opblaasbare plastic kangoeroes. Hier geen Vak-S of F-side. Alle rivaliserende fans zit ten gemoedelijk door elkaar heen. Van boerka tot uitpuilend T-shirtje en alles wat daar tussen zit. Als Australië in de voor laatste minuut van de verlenging het beslis sende doelpunt scoort, hoor je alleen een kort, doch intens gejammer van de Irake Het voetbalstadion Al Sadd in Qatar. zen. Verder geen onvertogen woord. Laat staan enig spoor van geweld. lammer voor de bierfans, maar voetballen in een alcohol arme omgeving heeft zo zijn voordelen. De meeste Nederlanders kennen Qatar van slechts een paar zaken. Strikt moslim land met de sharia, waar je moeilijk kunt 'bieren'. Bloedheet bovendien. Met een op pervlakte ter grootte van eenderde van Bel gië. Met minder inwoners dan Brussel. En natuurlijk kent iedereen Mr. Qatar: Ronald de Boer, de broer van Frank, die al jaren in Doha woont. „Wij zijn klaar voor het WK", weet Ali Sa lem Afifa, prominent Qatari en board-lid van dè Al Rayyan voetbalclub, de club waar de 'De Boertjes' hun carrière in Qatar begonnen. „De vraag is niet of wij het aan kunnen alle faciliteiten te bouwen, want zoiets staat buiten kijf', zegt Afifa, „Belang rijk is dat wij door zo'n spektakel duidelijk willen maken dat wij in vrede willen leven met de rest van de wereld." Wat vindt Afifa ervan dat sommigen bin nen de wereldvoetbalbond Fifa het WK willen verschuiven van de bloedhete zo mer naar de koele winter? „Persoonlijk ben ik voor de winter", zegt hij. „Maar in de zomer is ook geen enkel probleem. Een uitdaging juist. De stadions met aircondi tioning maken voetbal prima mogelijk. Zo mer, winter, wanneer wil je het hebben?" Wie daar graag een aantekening bij wil ma ken, is John Buchanan, medewerker aan de Universiteit van Glasgow en voetbalfa naat. „Ik reis al sinds het WK van 1974 de hele wereld over op zoek naar mooie toer nooien en wedstrijden", vertelt hij, staan de voor een stadion in Doha. „Dit hier is allemaal prima georganiseerd. Maar het is in Qatar wel lastig een biertje te krijgen. Het is niet te koop in de winkel. Je moet echt speciaal naar een hotel gaan, een maal tijd bestellen en dan kun je er een biertje bij krijgen. Da's toch wat karig." Qatar als Fifa-lieveling mag dan verrassend zijn, het is ook weer geen toeval dat juist dit land het WK voetbal toegewezen heeft gekregen. Want dit piepkleine landje is, veelal buiten het oog van het grote publiek in het Westen, al jaren aan de weg aan het timmeren om een ware, regionale super macht te worden. En dat is voor een dwergstaatje op z'n zachtst gezegd een reusachtige prestatie. Met 's werelds op drie na grootste olie- en gasvoorraden is Qatar een regionale, economische super macht. Zo verdient een Qatari gemiddeld twee keer zoveel als een Nederlander. Ook heeft Qatar veel politieke invloed. Het land leidt vredesonderhandelingen in Liba non en tussen Palestijnen. En met de tv-zender Al Jazeera in Doha is Qatar te vens een media-knooppunt. De bedoeling is dat het land binnen enkele jaren ook een kennis-supermacht wordt. Overal in Doha worden enorme universiteiten ge bouwd, die een nieuwe, jonge generatie van Arabieren gaat ldaarstomen voor de toekomst. En dan is er natuurlijk sport, tevens een van Qatars pijlers van ontwikkeling. Om een idee te krijgen hoe serieus Qatar sport neemt, is een bezoek aan Aspire, de organi satie die Qatars sporthelden van morgen opleidt, verhelderend. Aspire is een reus achtig complex, onderdeel van de wijk Sport City. Om de vlam aan te steken ter opening van de Aziatische Spelen in 2006 bouwden de Qatari's gewoon een reusach tig, zestig verdiepingen tellend flatgebouw in de vorm van een fakkel. Letterlijk miljar den dollars zijn uitgetrokken voor de aan leg van overdekte en van airconditioning voorziene voetbal- en atletiekstadions. „Bayern München was een paar dagen ge leden op bezoek voor een trainingskamp", vertelt Hassan Esbaiss, de Marokkaanse perswoordvoerder die een rondleiding geeft door het Aspire-complex. „Ik heb ook nog een beetje met Louis van Gaal ge sproken." En geloof het of niet, maar volgens Esbaiss was Van Gaal niet eens kwaad tijdens zijn bezoek aan Qatar. „Nee, hij was juist heel aardig", zegt hij. Barcelona en andere top clubs komen ook regelmatig langs voor een trainingskamp of een oefenpartijtje. Aan de muren hangen ingelijste en gesig neerde voetbalshirts van alle groten der aarde: Pele, Ronaldinho, Seedorf. „Ik was zo ontzettend blij dat Qatar het WK kreeg toegewezen, ik kan je niet vertellen wat ik voelde", zegt Aspire-medewerkster Haya Al Shammeri. Net als de meeste vrouwen en meisjes in de Golf gaat ze gekleed in een bijna volledi ge lichaamsbedekkende zwarte sluier. Maar dat betekent niet dat ze geen stijl heeft. Haya's handen zijn beschilderd met roodbruine henna, terwijl er make-up prijkt op haar lippen, ogen en lange wim pers. „Wij Qatari-vrouwen zijn grote voet balfans. Ik weet zeker dat ik meerdere wed strijden zal bezoeken." Ook aanwezig bij Aspire is Adil Saleh, voormalig scheidsrechter en lid van de Qa tarese scheidsrechtersvereniging. Als het aan hem ligt, zullen er zeker in 2022 overal camera's worden ingezet om de arbitrage te helpen. „Scheidsrechters staan vaak te ver weg", meent Saleh. „Camera's zijn nu eenmaal beter. Zeker als de bal - pats, boem1 overal heel snel naar toe gaat." Je kunt geen bergdorp in Peru binnenlo pen of aanspoelen op een onbewoond ei land in de Stille Oceaan zonder een Neder lander tegen het lijf te lopen. Zo ook bij As pire. „Ik werk hier als voetbaltrainer", ver telt Jan Jaap Schmaal, afkomstig uit het Groningse Wildervank. „Ik woon nu al ne gen jaar in Qatar, heb het prima naar mijn zin." Schmaal, die door iedereen bij Aspire 'JJ' wordt genoemd, traint Qatars meest talent volle jonge voetballers. „Een paar jaar gele den stond hier letterlijk nog bijna niets", vertelt Schmaal, lopend over het veld en wijzend op een reusachtig stadion, trai ningscentra, een torenflat en vele prachtig aangelegde sportvelden. „En kijk nu eens", zegt hij op enthousiaste toon. „Je kunt zeg gen van de Qatari's wat je wilt, maar ze ma ken echt waar wat ze beloven.'' reageren? spectrum@wegener.nl De Nederlandse voetbaltrainer Jan Jaap Schmaal. foti Het Aspire-sportcomplex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 121