Airco aan in het spectrum IO Arm, maar gelukkig Zaterdag 29 januari 2011 STANDPLAATS door Henk van den Boom Toeristenfolders zijn gek op tegen stellingen. Zelfs als ze er niet zijn, worden ze door slimme reclame jongens wel verzonnen. Een bad plaats waar je in alle rust kunt genieten van 'stille witte stranden', kan nu een maal niet zonder 'bruisend nachtleven'. Spanje heeft gigaveel van dit soort contras ten. Maar de tegenstelling waar het hier om gaat, is van een heel andere orde. Niet bedacht door reisbureaus of de toeristen industrie, maar door het CIS, het gerenom meerde Instituut voor Sociaal Onderzoek, dat op last van de Spaanse regering de sa menleving poogt te doorgronden. Vorige week kwam het CIS met een opval- lend verhaal: liefst 8o procent van de Spanjaarden, zo hadden de nijvere sociologen ontdekt, vindt de econo mische situatie van hun land 'slecht tot zeer slecht'. Geen wonder, de pessimistische ver halen over de internationale red dingstroepen die Spanje (na Grieken land, Ierland en misschien Portugal) van de ondergang moeten redden, blijven hardnekkig rondcirkelen. Ook het gerommel in de bankensèc- tor houdt maar niet op en het aantal werklozen blijft ook dit jaar rond de vijf miljoen schommelen. Logisch dat de Spanjaarden er niet meer in geloven. Maar nu komt het. De onderzoekers kwamen ook tot de ontdekking dat het de individuele Spanjaard geen barst kan schelen of het slecht gaat met de economie. Want diezelfde 8o procent zegt dat ze 'héél of redelijk tevre den' zijn met hun leven. Gekker nog, 83 procent antwoordt zelfs dat ze hun eigen economische situatie als 'behoorlijk tot heel goed' beoordelen. Over tegenstellin gen gesproken. Als de Spanjaard het dus heeft over de economie van het land, is hij supersomber, maar wanneer het over hem zelf gaat, heeft hij geen centje pijn. Vreemd genoeg geeft het CIS geen verkla ring voor deze opvallende constatering. Typisch Spaans: de Spanjaard projecteert zijn eigen ellende graag op krachten bo ven hem. Vroeger was dat God, nu is het de regering of zijn het de bureaucraten in Brussel. Dat gezegd hebbende, trekt hij zich terug in zijn veilige cocon van fami lie en vrienden. Die zullen je altijd helpen als het slecht gaat De tienduizenden die uit hun huizen worden gezet omdat ze de hypotheek niet meer kunnen betalen, vin den een plek bij hun ouders, kinderen of grootouders. Er is altijd wel iemand in de familie die een moestuintje heeft of een varken mest, dat je samen kunt delen. En waarom zou je je auto naar de garage brengen als je oom monteur is? Hoe erger de crisis, des te groter de vin dingrijkheid. Een maand geleden liepen we door de Mediamarkt, op zoek naar een nieuwe koelkast, toen een echtpaar ons aansprak. Of onze oude koelkast het nog deed. Zij wilden die graag overnemen. Zelfs de vakanties hoeven niet helemaal te worden uitgebannen. Vorig jaar zijn vrienden van ons op vakantie geweest in Costa Rica, waar een oom en tante wo nen. „We hebben een prachtige vakantie gehad", vertelden ze ons enthousiast Dit jaar blijven ze thuis, want ze zijn nog be zig de vlucht naar Costa Rica af te betalen. „Ik vind het ook helemaal niet erg om een jaartje over te slaan", aldus Angela. Waarschijnlijk is het de manier waarop ze in het leven staan, waardoor de Spanjaar den positief.blijven over hun toekomst En één ding is ook zeker: het leven is een stuk minder gestrest geworden sinds de economische luchtbel uit elkaar is gespat Ze hebben weer tijd voor elkaar. Dat telt in Spanje. Een Arabische voetbalsupporter met een Irak-sjaaltje tijdens de wedstrijd Australië-lrak. foto GPD I ill.il IDIli JjlfflBIBBfflIWWlllllllHIIWM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 120