9 spectrum Ook zij worden 65 Ursul de Geer Patty Klein-Scholten Bert Aalbers Zaterdag 29 januari 2011 Joop Zoetemelk, wielrenner Rini Wagtmans, wielrenner Catherine Keyl, tv-presentatrice Midas Dekkers, bioloog Wubbo Ockels, ruimtevaarder Guus Hiddink, voetbaltrainer Piet Schrijvers, oud-keeper Ajax Wim Jansen, oud-voetballer Feyenoord Geert Mak, schrijver Adriaan van Dis, schrijver Jacques Wallage, PvdA- politicus Paul Witteman, tv-presentator Paul Haenen, cabaretier Ivo Niehe, tv-presentator Mensje van Keulen, schrijver Felix Meurders, tv-presentator Bennie Jolink, muzikant Max Pam, schaker/schrijver/columnist Lee Towers, zanger Armand, protestzanger Sheila de Vries, modeontwerpster Frans Weisglas, politicus Maar hij wil graag de vooroordelen door prikken en begrijpt niet waar de jaloezie over zijn generatie vandaan komt. „Je kunt jaloers zijn op iemands vakmanschap, maar je kunt mensen niet verwijten dat ze werk hebben aangepakt, hun best hebben gedaan en daar iets mee hebben verdiend. Vergeet niet dat elke generatie die nu leeft het veel beter heeft dan de vorige." Volgens Ursul de Geer veroorzaakt het groeiende egoïsme die jaloezie. In zijn jon ge jaren bestond dat niet: „Er was een veel groter gevoel van solidariteit. Die gemeen schapszin is totaal verdwenen." Patty Klein herinnert zich nog dat „ieder een socialist was of nog erger: communist of maoïst". Ze heeft nog affiches geplakt met de tekst 'Jeugdloon is diefstal'. „Ieder- een rookte hasj, maar als iemand alleen maar geld had voor goedkope troep, dan rookte iedereen diezelfde rommel, uit soli dariteit. Al wisten we dat we er allemaal hartstikke beroerd van werden." Het valt haar op dat jongeren nu veel beeld Ruben L. Oppenheimer rechtser zijn en dat het leven veel materia- listischer is geworden. „Dat komt vooral door de commercie, die met name via de tv wordt uitgedragen. Die saamhorigheid, die vriendengroepen uit mijn jonge jaren, zijn er nu ook nog wel, maar die groepen móéten zonodig iets. Skiën of zo, lunchen, zelfs in sterrenrestaurants eten. Ze gaan niet meer met z'n allen door de stad strui nen en daarna bij iemand thuis pannen koeken bakken. Jongere generaties zijn en worden veel meer gepamperd. Ik gun het ze van harte. Het is heel beschermend en dat is prettig, maar daardoor raken ze wel sneller verwend en kunnen ze minder snel op eigen benen staan. En het maakt ze meer belust op geld en spullen. Als hippie was 'geld' een vies woord. Het was vooral de tijd van broederlijkheid, goed zijn voor elkaar. Dat vind ik toch prettiger." Aalbers en De Geer maken daar wel een kanttekening bij. Geld was weliswaar niet het uitgangspunt en zeker geen doel op zich, maar de eerste babyboomers hadden wel de drang voor zichzelf en in elk geval voor hun kinderen een beter leven te krij gen dan hun ouders. De Geer: „Voor mij gold dat niet, maar voor de meeste vriendjes was dat wel dege lijk een belangrijke drijfveer." Aalbers: „En wij hadden daarbij het grote geluk dat de banen voor het opscheppen lagen. Als je wilde, hoefde je als babyboomer nooit zon der werk te zitten." Dat vrijwel iedereen van die eerste lichting daarvoor een studie is gaan volgen, klopt volgens Aalbers niet. „Dat geldt meer voor de babyboomers die tussen pakweg 1950 en 1955 zijn geboren. Van mijn lichting heeft echter het gros niet doorgeleerd, de meesten gingen na de lagere school naar de ambachtsschool of de huishoudschool." Dit jaar worden ze allemaal 65. De Geer vindt dat 'voornamelijk uit ijdelheid' ver schrikkelijk, maar hij wil beslist zo lang mogelijk blijven regisseren. Aalbers zal vooral 'zijn' mensen missen. Klein vindt het jammer, omdat ze een cultuur ziet waarin ouderen niet meer meetellen. „Te genwoordig is 65 geen leeftijd om trots op te zijn." Maar zonder uitzondering vinden ze het een voorrecht dat ze al die 'geweldige ja ren' hebben meegemaakt. Ursul de Geer voegt daar wel meteen aan toe dat hij nu, voor het eerst in zijn leven, buitengewoon bezorgd is. „Door de opkomst van het po pulisme, de hufterigheid en de ongekende lompheid. Kijk naar de PW, waar een stel letje boeven is aangeschoven. Bijna nie mand maakt zich daar druk over. Er heerst een sfeer van: Ach joh, wat maakt het uit. Jaahaa, het maakt heel veel uit. Gevoelens van anderen doen er wel toe, fatsoen is wel noodzakelijk, waarden zijn wel belang rijk." Hij vindt het opmerkelijk dat links het de afgelopen jaren zo enorm heeft la ten liggen. „Links heeft geen antwoord ge vonden op de grootste crisis van het kapita lisme sinds de jaren dertig. Dan moet je niet gek opkijken als rechts zijn kansen ziet en er met de buit vandoorgaat. Wij als babyboomers hebben de toen heersende macht uitgedaagd. Soms op een naïeve ma nier, maar uiteindelijk wel met resultaat. Er komt altijd weer een moment dat het evenwicht wordt hersteld. Er wordt altijd weer een nieuwe laag vernis uitgevonden, die een samenleving doet glimmen." reageren? spectrum@wegener.nl 'Ik heb zelfs een keer het kerstdiner van mijn ouders verlaten om actie te voeren tegen de bombardementen op Vietnam' jongere generaties zijn en worden veel meer gepamperd. Ik gun het ze van harte. Het is heel beschermend en dat is prettig, maar daar door raken ze wel sneller verwend en kunnen ze minder snel op eigen benen staan' 'Van mijn lichting heeft het gros niet doorge leerd. De meesten gingen na de lagere school naar de ambachtsschool of de huishoudschool'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119