7 spectrum BESTSELLERS Raymond van de Klundert Zaterdag 29 januari 2011 kennen. Tuurlijk, hij kende de homowe reld wel een beetje. Haantjes gaat immers over een project dat hij zelfheeft uitge voerd. Maar dat was twaalf jaar geleden, toen hij nog een reclamejongen was met een eigen bureau. Toen Komt een vrouw bij de dokter nog geschreven moest worden. Nu sprak hij homo's met in zijn achter hoofd de vragen die hij zich altijd stelt. Het gesprek komt, uiteraard, op overspel, seks en liefde. Wat hij zo mooi vindt aan de homowereld, zegt hij, is dat daar veel volwassener wordt omgegaan met lust en verlangen in de liefde. „De meeste homo's zijn daarover veel opener dan hetero's. Eer lijker. Als de een meer behoefte heeft aan seks dan de ander, worden duidelijke af spraken gemaakt. 'Jij mag het met een an der doen, als ik het maar weet'. Of. 'Als je vreemdgaat, moet je het mij niet vertel len'." Hetero's zijn daarin krampachtig, vindt Kluun. „In onze wereld bestaat overspel simpelweg niet. Hetero's gaan niet vreemd. Terwijl iedereen weet dat de helft van de volwassenen, man én vrouw, wel eens met een ander naar bed is geweest" Afspraken maken, 'dit willen we wel en dit willen we niet', is volwassen. „Je moet van iemand houden zoals diegene is. Van elkaar houden betekent dat je elkaar niet moet kooien." Hij schrikt als hij zijn woorden overdenkt. „En ga nou niet boven het verhaal zetten dat Kluun pleit voor vrije seks." Waar hij dan wel voor pleit? „Voor iets minder hypocrisie. Ik pleit voor iets meer begrip voor eikaars verschillen." Spreekt hier een man met ervaring? Han dig omzeilt hij de vraag die hij overigens zeer terecht noemt. „Nou, het fascineert mij sowieso. De keuzes die wij maken." Hij geeft als voorbeeld dat je in een vlieg tuig dat crasht eerst zelf een zuurstofmas ker moet opzetten voordat je je kind helpt. Hij vindt dat een mooie metafoor voor de liefde. „Je moet eerst jezelf gelukkig ma ken, voordat je een ander gelukkig kunt maken. Gezond egocentrisme is goed voor de liefde. Dat mag wél als kop boven dit verhaal. Dat kan natuurlijk makkelijk over slaan naar egoïsme. Waar die grens ligt, dat houdt mij bezig." Al schrijvende, zegt hij, probeert hij ant woorden te vinden. „Stel je jezelf centraal of je geliefde? Toen bij mijn eerste vrouw kanker werd ontdekt, werd ons leven een snelkookpan. Onze laatste weken samen waren een soort sprookje vol vergeving. Dat zijn de weken waarin ik het meest heb geleerd." Hij laat het Stijn allemaal meema ken in Komt een vrouw bij de dokter. „Na de dood van mijn vrouw heb ik een tijd lang heel wild geleefd. Maar één ding wilde ik niet, en dat is coke gebruiken." In De weduwnaar, zijn tweede roman, heeft Kluun Stijn wel aan de coke gezet. „Het is een soort onderzoek naar mezelf Hoe zou het gegaan zijn als ik in die tijd wel... Stijn is een soort uit de hand gelo pen versie van mijzelf. Zijn gevoelens en frustraties zijn de mijne, maar ik laat hem dingen doen die ik zelf nooit zou durven of willen." Dat hij daarmee over zich afroept dat ieder een denkt dat Kluun aan de coke was, of nu, in Haantjes, dat hij de mannenliefde heeft uitgeprobeerd, de schrijver haalt er zijn schouders over op. „That's the price you pay." Zijn nieuwe boek Haantjes speelt zich afin de tijd dat homo's nog gewoon hand in hand over straat konden. „Een lekker lees bare, hilarische pageturner. Licht, luchtig, vermakelijk." Een anekdote over een suc cesvolle reclamejongen die enorm de boot ingaat omdat hij zich laat naaien door een paar nichten. „Een sterk verhaal dat je aan de toog vertelt" Een klein beetje moraal zit er wel in, vindt Kluun. „Ik houd van Amsterdam. Deze stad is gemaakt voor mensen die durven te laten zien wie ze zijn, zonder dat ze lastig worden gevallen of andere mensen lastig vallen. In 1998, tijdens de Gay Games, was de stad helemaal af. Een georganiseerde anarchie. De vertrutting en verhuftering heeft nu toegeslagen." Hij zou hij het dan ook prachtig vinden als er over Haantjes wordt gesproken op het politiebureau in pakweg de Warmoes straat. „Dat agenten het er met elkaar over hebben en tot de slotsom komen dat ze veel harder moeten optreden tegen homo- geweld. Met Haantjes houd ik Nederland wat dat betreft een beetje een spiegel voor." reageren? spectrum@wegener.nl Geboren op 17 april 1964 in Tilburg. 1993: begint bij reclamebu reau DDB. 1995: trouwt met Judith. 1996: richt Project X op, zijn eigen marketingbureau. 2001: Judith overlijdt. 2003: debuteert met Komt een vrouw bij de dokter. Inmid dels zijn er meer dan een miljoen exemplaren ver kocht. 2004: Help, ik heb mijn vrouw zwanger gemaakt. 2005: trouwt met Nathalie. 2006: De weduwnaar. 2006: richt Nightwriters op, een mix tussen een theater voorstelling, quiz-, comedy- en talkshow waarin een wis selend gezelschap schrijvers optreedt. 2009: Film Komt een vrouw bij de dokter. 2011Haantjes. Kluun woont in Amsterdam en heeft drie dochters van 12, 7 en 2 jaar. Op uitnodiging van Stichting Prometheus geeft Raymond van de Klundert een lezing op donderdag 17 maart in Porgy Bess in Temeuzen. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via www.porgyenbess.eu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 117