3 spectrum Zaterdag 29 januari 2011 Ook het hekwerk wordt vernieuwd. Willem Oldenhave met zijn 'ereklus'. De vermaarde zeeheld is ogenschijnlijk aan het spit geregen, maar niets is minder waar. Erebeeld Michiel de Ruyter werd in 1607 geboren in Vlissingen en stierf in de Baai van Syracuse in 1676. Om hem te eren, liet de gemeente Vlissingen een standbeeld maken door de Vlaamse beeldhouwer Louis Royer. Dat beeld werd in 1841 geplaatst op het De Ruyterplein. Een halve eeuw later, in 1894, verhuisde het naar de huidige plek op het Keizersbolwerk, waar Michiel weer uitkeek over zee. Uit de sokkel, die tevens wordt gerestaureerd, werd in november vorig jaar al een loden koker met daarin perkamenten oorkondes tevoorschijn getoverd. De restauratie kost 450.000 euro. heeft onderzoek gedaan naar de originele kleur van Michiel. In de loop van de jaren is er natuurlijk van alles opgesmeerd, maar de kleur van de onderste laag telt. En daar zijn ze nog niet uit/" Waarschijnlijk is Erik degene die Michiel de komende tijd onder handen neemt. Ook hij ziet dat als een eervolle klus. „Het is gewoon een heel mooi beeld. Als je kijkt naar de details - de manchetknopen, de schoengespen, de snor - dan zie je dat het met veel precisie is vervaardigd. En met die gietgallen valt het ook nog best mee. Dat is logisch, na al die jaren vlakbij zee en nog zonder scoupeerlaag. Eigenlijk is het beeld perfect. Heel bijzonder ook dat het uit één stuk is gegoten. Dat moet toenter tijd, omgerekend in uurloon, wel een mil joen hebben gekost. Tegenwoordig brandt geen enkele gieterij zijn vingers nog aan zo'n opdracht. Niet te betalen, en veel te veel risico dat het misgaat. Zoiets valt niet te verzekeren. Ik moet zeggen, toen wij hem in die constructie hingen, ging ons hart ook wel even op en neer. Maar geluk kig ging het goed." Behalve Michiel zelf neemt Oldenhave ook de twee kanonnen onder handen die de zeeheld altijd hebben vergezeld. Al hoeft daar niet zo veel aan te gebeuren; beetje lassen, schilderen, klaar. Het hek werk, dat al is schoongestraald, moet nog wel een flinke beurt krijgen. „Omdat brod delwerk is geleverd", moppert de oude Ol denhave. „En zo laten wij dat niet gaan." Trots is de smid niet vreemd, blijkt uit wel uit zijn opsomming van wat zijn loods heeft verlaten. De kroonluchter die recht boven de Majesteit hangt in de Ridderzaal, bijvoorbeeld, en de hekken van het Kur- haus. Allemaal opgelapt op het industrie- terreintje in Vorden. „De beveiligde raam werken van Geert Wilders hebben wij ook gedaan", fluistert Oldenhave. Hij wil nog iets laten zien. „Iets leuks." Het blijkt een enorme zak met puin. Zeshon derd kilo sponsachtig gesteente, dat was ge bruikt om Michiel mee op te vullen. En nog een zak ijzer, dat de zeeheld ruim an derhalve eeuw heeft verzwaard. Oldenha ve belooft het in zijn wagentje te laden, om uit te delen aan liefhebbers van De Ruyter, als hij Michiel terugbrengt naar Vlissingen. Dat zou in april zijn, maar om dat de aannemer de fundering dan nog niet af heeft, wordt het juni. Nog een maand of vier dus, en dan is de boulevard weer lekker als vanouds. En Michiel? Die kan er weer eeuwen tegenaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 113