io denksport J Het schaaktoernooi van Wijk aan Zee bewijst het: scha kers worden op steeds jongere leef tijd grootmeester. Met dank aan de computer. Internet moet ook 'gewone' kinderen enthou siast maken voor de eeuwenoude sport. zaterdag 29 januari 2011 Het nieuwe door Niek Opten en Joost de Poel beeld Mark Reijntjens De beste schaker van de wereld die stoer (volgens so- mige vrouwen zelfs sexy) vanaf een levensgrote poster het winkelende publiek aan kijkt. Het was even wennen voor de internationale schaakwereld toen Magnus Carlsen vorig jaar be sloot het gezicht te worden van het modemerk G-Star. „Zo'n reclamecampagne heeft na tuurlijk vooral met geld te ma ken", zegt Hans Böhm. Maar de schaakkenner ziet ook dat de mo decampagne niet alleen heilzaam heeft gewerkt voor de portemon nee van het pas 20-jarige Noorse genie. Ook het Nederlandse jeugd- schaken is erbij gebaat. „Zo'n actie van Carlsen appelleert aan de inte resses van de jeugd. En dat is nooit verkeerd voor onze sport." Als de historie iets heeft geleerd dan is het wel dat de edele schaak sport helden nodig heeft om bij de jeugd aan populariteit te win nen en het imago van saaiheid - al is het maar voor even - van zich af te schudden. „Het is geen toeval dat veel schaakverenigingen nu 75 jaar bestaan, want het is 75 jaar ge leden dat de Nederlander Max Eu- we wereldkampioen werd. Later was er een opleving met Jan Tim- Anish Giri (16) foto ANP man. Maar als er even geen helden zijn, kan de interesse bij de jeugd wat wegzakken." Anno 20tr zijn de helden jonger dan ooit. En hoe jonger ze zijn, des te groter de kans dat ze bij de jeugd tot de verbeelding spreken. „Tóen Bobby Fischer in 1972 we reldkampioen werd, was-ie 29. Gar ry Kasparov was 22. De schaakwe reld heeft altijd veel beloftes ge had, maar die kwamen meestal pas tot rijping als ze ergens in de twintig waren. Grootmeesters van 14,15 jaar- zijn steeds minder vaak een uitzondering." En dat komt vooral dankzij de computer en internet. Neerlands hoop Anish Giri, die tijdens het nu lopende toernooi van Wijk aan Zee nog won van De Grote Carl sen, zei onlangs: „Nu kun je in ze ven jaar net zo goed worden als ie mand die vroeger twintig jaar ge schaakt heeft." Die cijfers van het 16-jarige wonderkind moeten vol gens Böhm 'met een korreltje zout' worden genomen, maar de computer zorgt absoluut voor een revolutie binnen het schaken. „Al le beroemde partijen en trainings methoden staan nu iedereen di rect ter beschikking. Vroeger was dat soms een behoorlijke zoek tocht", zegt Erik van Breugel van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond (KNSB). „Bovendien is de computer zelf een geduchte tegenstander en zijn er via inter net gemakkelijk tegenstanders van formaat te vinden, op welk mo ment je wilt en waar ook ter we reld. Een talent als Giri zou vroe ger natuurlijk ook zijn doorgebro ken, maar op latere leeftijd." Het idee dat diezelfde computer het schaken als vrijetijdsbesteding bij jongeren steeds verder naar de achtergrond duwt, klopt niet vol gens Van Breugel. „Het aantal scha kende kinderen is al jarenlang sta biel." Ruim een kwart van de 21.000 clubleden is jonger dan twintig jaar. Jaarlijks nemen bijna 10.000 kinderen van zo'n duizend verschillende basisscholen deel aan de schoolschaakcompetitie. „Kinderen zijn vaak enthousiast, maar het staat of valt met een goed aanbod." Daaronder verstaat Van Breugel een enthousiaste leer kracht of een actieve schaakvereni ging die kinderen de magie van de zwarte en witte stukken bijbrengt. Bij promotie spelen basisscholen een cruciale rol. „Dat zijn de kweekvijvers. In de praktijk blijkt dat clubs moeilijk met kinderen in contact komen." Scholen gaan nogal verschillend om met schaken. Sommige leggen de borden onder lestijd op de ta fels, andere bieden cursussen aan na schooltijd. Bij Leonardoscho- len, voor hoogbegaafde kinderen, zit schaken in het lesprogramma. Om de promotie onder schooljon- geren te stroomlijnen, is in Amster dam twee jaar geleden het project 'Schaakkaravaan' begonnen, waar bij jaarlijks vier- tot vijfhonderd kinderen schaakles volgen. Een grote winst blijkt te zitten in de animo voor de lerarencursus. „Scholen zijn over het algemeen heel enthousiast over schaakles, maar er zijn te weinig schaakleer krachten. Met de karavaan leveren we er zo'n veertig per jaar", zegt projectleider Eddy Sibbing die niet weet of het driejarige project een landelijk vervolg krijgt. Een goede promotie voor de sport is van levensbelang voor de KNSB. Want ondanks de jeugdige groot meesters van dit moment, is het le denbestand nogal vergrijsd. Boven dien was er lange tijd terugloop. In de jaren tachtig beleefden de verenigingen een piek met ruim 30.000 leden. Daarna is het be stand met een derde gedaald. De laatste jaren lijkt die neergaande lijn tot stilstand gebracht, met na me dankzij het schoolschaak. De bond heeft een methode geïntro duceerd, SpeelZ, voor ouders en le raren die kinderen kennis willen laten maken met de sport. Een an der speerpunt is de promotie van Magnus Carlsen (20) foto ANP internetschaak. Daarmee hoopt de bond spelers te interesseren die niet snel lid zouden worden van een club. „Het grote voordeel van internetschaak is dat bij een toer nooi deelnemers niet fysiek aanwe zig hoeven te zijn. Daardoor kun je bijvoorbeeld prima na school tijd wedstrijden spelen." Internet is een fantastisch me dium voor de schaaksport, vindt ook Böhm. Maar de computer heeft ook schaduwkanten. „Het ni veau van de toppers gaat omhoog, maar de romantiek omlaag. De bar is tijdens een belangrijk toernooi 's avonds vaak leeg. De spelers dui ken met computer direct hun ho telkamer op om zich voor te berei den op de wedstrijd van morgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10