Heimwee, werk en liefde rü f 'Onze bloemen Strelitzia groeit prima, maar geeft geen m. Is een speciale behandeling nodig?' (2 'Wat kan ik met legale middelen doen tegen de woelrat die mijn gazon hobbelig en geel maakt?' AMSTERDAM 1974 BERKEL-ENSCHOT GOIRLE TURNHOUT (B) wonen@wegener.nl |ji| 024-3650509 Nederlanders verhuizen gemiddeld zeven keer in hun leven. Waarheen en waarom? En wat voor invloed hebben die verhuizingen? Elke maand vertelt een lezer aan llze Rike zijn of haar verhaal. Vandaag de Wooncarrière van Dita Hendriksen, die tot nu toe negentien keer verhuisde. 11968 m et was t>est zwaar. O II Telkens viel alles wat ik had opge- I bouwd in duigen I en moest ik mezelf weer oppakken. Mijn leven was an ders gelopen als we niet zo vaak waren verhuisd." Dita Hendriksen weet waar ze het over heeft. Ze heeft het zorgvuldig nageteld en is in totaal negentien keer verhuisd sinds ze in 1953 is ge boren in Veendam. Ze woont nu al elf jaar in een toegewezen wo ning in Berkel-E'nschot, waar ze ongezien het huurcontract voor te kende: „Zo lang heb ik nog nooit ergens gewoond." Tussendoor ging ze van Veendam via Rotterdam, terug naar Delfzijl, naar het Belgische Geel, Amster dam, Turnhout, Goirle en Oude Pekela. Tel daar de verhuizingen naar een betere woning in dezelf de woonplaats en een paar keer te rug naar Geel bij op en je komt op negentien. „De meeste verhuizingen werden ingegeven door het werk van mijn vader. Zo kwamen we in Rotter dam terecht bij Shell. Omdat mijn moeder heimwee kreeg, gingen we terug naar Groningen. In Delf zijl werkte hij bij Aku-Amoco, het latere AkzoNobel. We woonden op een gegeven moment met alle werknemers in één wijk, toen het bedrijf naar België verhuisde. Wij moesten mee, de meest invloedrij ke verhuizing van allemaal." Dita was toen net 14 jaar, zat in de tweede klas van de mavo en moest haar vriendje met pijn in haar hart achterlaten. In het Belgische Geel werd ze vol wassen. Na een paar jaar als ste wardess te hebben gewerkt, kwam ze er terug om te trouwen. In 1976 werd haar zoon geboren, maar in 1981 liep het huwelijk stuk. Dita bleef in Geel, totdat ze in 1995 bij toeval haar vriendje uit Delfzijl te gen het lijf liep op een reünie. De liefde was nooit weggeweest en 29 wonen 1999 '2 72 GEEL (En 1976-1993 twee dagen later stond hij bij haar op de stoep met een koffer in de hand. Voor zijn baan verhuisden ze naar Goirle. Omdat hij zijn kinderen uit Groningen vaker wilde zien, kochten ze in 1999 een mooi appartement in een oude school in Oude-Pe- kela. „Dat hadden we beter niet kunnen doen. We raakten daar beide onze baan kwijt. Uitein delijk hebben we onze oude bazen in Brabant gebeld en konden we de volgende dag weer beginnen." Een tijd lang zaten ze met dubbele lasten, de huur in Berkel- Enschot en de hypotheek in Oude-Pekela, van het appartement dat achteraf te duur was gekocht en lastig te verkopen bleek. Inmiddels hebben Jan en Dita hun leven weer aardig op de rit. Ze zijn gelukkig in hun huurhuis in Ber- kel-Enschot: „We hebben geweldi ge buren, het dorp is heel fijn. We willen hier niet meer weg. Alleen als we de loterij zouden winnen, zouden we misschien nog een huis kopen in Geel." !W Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Dita Hendriksen 19 keef verhuisd geboren: dupfexwoning vader baan/bij Shell: niéuwbouwflat 3: flat te kl^ifi: oude eengezinswoning - moeder heimwee, vader baan bij Akufnieuwbouwappqrtement ^nieuwe wijk opgezet voor Aku-werknemers:.h/euwbouw hoekhuis, eigen kamer, garage 5: bedrijf vader verbuist inclusief werknemers: iffêin appartement -nieuw groot hü/s 3: werk als stewardess, op zichzelf wonen: kamer van 20 m2 voor 400 gulden 2even weer thuis wonen trouwen en samenwonen: pppartement stad beviel niet, terug naar Geel, zoon werd hier geboren: verbouwde boerderij 7 via gemeente woning toegewezen gekregen: eengezinswoning financieel ruimer, koopwoning is te permitteren: twee-onder-een- kapwoning, vijf slaapkamers, grote garage 14: tijdelijk in verband met scheiding: studentenkot 30 m2 groter wonen: appartement met slaapkamer, huiskamer en balkonnetje groter huis: gedeeltelijk verhuurd herenhuis met 50 meter diepe tuin oude liefde ontvlamt weer na bijna dertig jaar: huurhuis, later gekocht, vier slaapkamers, tuin dichter bij de kinderen van Jan: appartement in oud schoolgebouw beiden baan kwijt, nieuwe baan bij oude werkgevers in Brabant: ongezien gehuurd huis Zaterdag 29 januari 2011 VEENDAM OUDE PEKELA door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 (2) Geduld is een schone zaak! Cliché? Misschien. Maar ge tuige de reacties op het Stre- litzia-probleem van de fami lie Wijdemans een waarheid als een koe. Alle tips heb ben één ding gemeen: wie de Strelitzia wil zien bloeien, moet geduld hebben. 'Ook wij namen ooit Strelitzia-zaden mee naar huis', stelt T. Ebbing. 'Het duurde liefst zeven jaar voor de bloei kwam. Nu hebben we grote, elk jaar meermaals bloeiende exemplaren'. De Strelitzia van B. Jolink-Keuper bloeide pas na acht jaar. 'Elke drie, vier jaar moet ik hem delen, omdat hij te groot wordt voor de pot. De gescheiden planten bloeien elk jaar. Mis schien moet de plant eerst 'volwassen' worden'. M. Hofte, R. Glas en A. Boer hebben dezelfde ervaring, de conclusie is voor de op geluchte familie Wijdemans dan ook helder: 'Wij zullen geduld moe ten hebben, de plant blijkt meer tijd voor de bloei nodig te hebben'. J. van der Beek woont bij een natuurlijk moerasge bied, dat grenst aan zijn ga zon. 'In 2010 werd het gras geteisterd. Een dier maakte gangen en at graswortels. Re sultaat: hobbelig gazon, gele vlekken. Een woeimuis of woelrat, denk ik. Heeft het moeras er mee te maken en wat kan ik met legale mid delen doen?' „Prachtig, zo'n moeras gebied", zegt expert Romke van de Kaa. „Maar dat kan inderdaad over last geven. Waarschijnlijk is het een woelrat. Al zijn dat géén rat ten en zijn woelmuizen geen muizen. Ze hebben het model 'cavia', zijn vege tarisch en knagen aan plan tenwortels. In de particulie re tuin zou ik ze niet met klemmen of vergif te lijf gaan, hoe wel die middelen legaal zijn. De bes te natuurlijke bestrijder is de vos, maar die wordt vaak zelf bestreden. Sterkruikende stoffen als koffiedik of knoflook in de gangen willen de dieren nog wel eens verjagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107