sport 127 Siem de Jong breekt de ban het gezicht zichzelf Sander Boschker dwingt zelf nog een bekerwedstrijd af bij Twente vrijdag 28 januari 2011 Miralem Sulejmani zet Ajax met zijn eerste doelpunt van de avond op een 2-1-voorsprong. In de slotfase schoot de Serviër buitenkant links de 4-1 in de kruising. foto Stanley Gontha/ProShots door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax is nog twee stappen verwijderd van prolonga tie van de KNVB-beker. Maar voet ballend zoals gisteren in de kwart finales tegen NAC Breda (4-1) wordt het nog een fikse klus om het opnieuw tot de finale in De Kuip te schoppen. Ajax ondervond van de Brabantse tegenstander niet zoveel weer stand als een maand geleden van AZ (1-0) in de vorige ronde. Toch kwam NAC na acht minuten al op voorsprong in de Arena, na een fout van Toby Alderweireld, die de buitenspelval om zeep hielp. Fouad Idabdelhay had vervolgens geen moeite om doelman Maarten Stekelenburg te passeren. Ajax repareerde de schade nog voor de pauze. De gelijkmaker kwam van de voet van de man die snakte naar een doelpunt: Siem de Jong. Onder Frank de Boer is hij centrumspits, omdat er op dit mo ment in de voorhoede niet veel al ternatieven zijn, en de trainer denkt dat de pezige middenvelder als aanspeelpunt kan fungeren. Het gaat De Jong redelijk af, maar het knaagde aan hem dat hij in zijn nieuwe rol tot op heden - vijf officiële duels - nog geen doelpunt had gemaakt. „Het verschil tussen ergens komen en er al staan"-, zei De Jong een dag voor het beker- treffen met NAC cryptisch. „Als middenvelder dook ik op in het strafschopgebied en kon ik de vrije ruimte zoeken. Nu sta ik er al als de voorzet kómt, en dan is het las tiger om in scoringspositie te ko men." De Jong scoorde gisteren van buiten het strafschopgebied. Dat Ajax met een voorsprong de rust inging, dankte de ploeg aan een inschattingsfout van arbiter Makkelie. Hij zag ten onrechte een penalty in een onbesuisde trap van NAC-verdediger Rob Penders. Miralem Sulejmani benutte de strafschop. De Serviër was onbetwist de Aja- cied van wie de meeste dreiging uitging. Het elftal van De Boer is zonder Luis Suarez en Mounir El Hamdaoui echter als een bokser zonder eindstoot, zoals afgelopen zondag ook bleek tegen FC Utrecht (3-0-hederlaag). Pas toen NAC de deur gisteravond wagen wijd openzette in een poging de gelijkmaker te forceren, liep Ajax via Vurnon Anita en Sulejmani - schot met buitenkant links in de bovenhoek - uit naar 4-1. Ajax-NAC Breda 4-1 (2-1). 8. Idabdel hay 0-1, 18. De Jong 1-1, 35. Sulejmani 2-1 (strafschop), 82. Anita 3-1, Sulejma ni 4-1. Scheidsrechter: Makkelie. Gele kaart: De Zeeuw, Van der Wiel (beiden Ajax), Penders, Lurling (beiden NAC Breda). Aantal toeschouwers: 22.536. door Edward Swier MELBOURNE - Het was de laatste ja ren gebruikelijk dat de winnaar van een Grand Slam-toernooi Fe- derer of Nadal op zijn naamplaatje had staan. Komende zondag na de finale van de Australian Open zal het anders zijn. Nadat woensdag Rafael Nadal werd uitgeschakeld, moest gistermiddag Roger Federer de Zwitserse vlag strijken. Het is in de ogen van Federer echter nog te vroeg om van een wisseling van de wacht te spreken. „Dat wordt al tijd zo gauw geroepen. Laat we maar eens rustig afwachten. Over een half jaar spreken we elkaar weer." Federer (29) onderging zijn uit schakeling gelaten. Zoals hij uiter lijk onbewogen op de baan stond, zo compleet sereen werkte hij in de Australische nacht ook de pers conferentie af Geen wanhoopskre ten van een man die het einde van zijn loopbaan misschien wel ziet naderen, die de jeugd voorbij ziet snellen. Federer heeft, hoewel hij de uitschakeling kwalificeerde als 'a bit of a blow', een soort van klap in het gezicht, nog altijd zin om zijn carrière te vervolgen. „Ik ben echt benieuwd wat 2011 me nog meer brengt. Ik ben tevreden over mijn spel, over mijn conditie, kijk echt niet met een slecht ge voel terug op deze weken in Au stralië. Het kan echter ook een keer gebeuren dat je een tegenstan der treft die gewoonweg nog beter speelt." Zijn kwelgeest Novak Djokovic staat na de 7-6 (3), 7-5, 6-4-over- winning in de eindstrijd van de Australian Open. De Serviër won in Melbourne al eens, in 2008. Des tijds klopte hij in de halve finales ook al Roger Federer, net als nu - en dat is vrij uitzonderlijk voor Fe derer - in drie sets. Djokovic treft zondag de winnaar van de con frontatie tussen David Ferrer en Andy Murray. Zij wonnen nog nooit een Grand Slam. Het vasthouden van het felbegeer de zilverwaar is in het huidige ten nis ook slechts weinigen gegund. Van de laatste 23 Grand Slam-toer- nooien wonnen Federer en Nadal er 21. Samen staan ze op een totaal van 25 overwinningen in de Grote Vier: 16 (Federer) om 9 (Nadal). Van de huidige generatie tennis sers grepen in de afgelopen tien jaar naast Djokovic alleen Lleyton Hewitt, Andy Roddick en Juan-Martin del Potro een Grand Slam-titel. Djokovic wist gisteren exact wat hij moest doen tegen Federer. De 23-jarige Serviër speelde het spel zo mogelijk nog scherper dan de Zwitser. Djokovic had beloofd Fe derer te laten merken dat hij hem hoe dan ook wilde verslaan. „Als je tegen Federer of tegen Nadal de baan opgaat met de gedachte dat je heel goed wilt spelen, dan krijg je nooit een positief resultaat." Djokovic won de gelijk opgaande eerste set in de tiebreak (7-3), maar in de tweede kwam de Zwitser met 2-5 voor. Opmerkelijk genoeg sloeg Federer daarna de nodige missers, kon hij de set niet uitser- veren en stoomde Djokovic, die met name veel druk zette op Fede- rers backhand, hem voorbij: 7-5 en 6-4. Federer, viervoudig winnaar in Australië en titelverdediger, be streed dat hij op zijn tandvlees liep. „Ik voel 'me prima, ook na een intense partij als deze. We heb ben drie uur gespeeld over drie sets, we speelden lange, zware ral ly's, in hoog tempo. Dus het zou raar zijn als ik er niks van zou voe len, maar ik had absoluut nog twee sets aangekund. Jammer, dat het niet zover kwam." 'Het kan een keer gebeuren dat je een tegenstander treft die nóg beter speelt.' Roger Federer tieke wijze voor uitschakeling te gen FC Zwolle. In de verlenging pa reerde hij toen diverse kansen, waarna hij de klus in de strafschop- penserie klaarde. De bloedstollende afloop van de bekerkraker FC Twente-PSV ken de vele verhalen. Allereerst was daar de misser van Orlando Engel aar, de oud-speler van FC Twente. Na twaalf benutte penalty's stuitte hij als enige op zijn oude ploegge noot. Eerder in de wedstrijd ver oorzaakte hij ook de strafschop waaruit Theo Janssen zijn ploeg op voorsprong zette. Maar wellicht het meest in het oog sprong Dwight Tiendalli, die Twen te vanaf de stip in vervoering bracht door de laatste strafschop achter Isaksson te schieten. Tien dalli liep de laatste dagen zwaar ge frustreerd rond bij de club, omdat hij zijn basisplaats is kwijtgeraakt aan de Amerikaan Oguchi Onye- wu, maar die frustratie gooide hij met een rake trap van zich af. Twente-trainer Michel Preud'hom- me was 'enorm blij'. „De straf- schoppenserie was meer dan een loting. Wij hebben de concentratie opgebracht om zeven penalty's te benutten. Daarbij kwam een schit terende redding van Sander Bosch ker. Dat is het verhaal." PSV-coach Fred Rutten maakte er geen geheim van dat de uitschake ling veel pijn deed. „Dit zit heel diep", gaf de oud-Twentenaar toe. „Ik denk dat wij heel goed hebben gespeeld. Vooral in de eerste helft hebben we FC Twente nota bene in eigen huis helemaal vast gezet. Helaas zijn we vergeten onszelf met doelpunten te belonen." Pas in blessuretijd dwong Danny Koe vermans de verlenging af, waarin niet meer gescoord werd. ENSCHEDE - Het was weer de avond van Sander Boschker. In de competitie en Europese duels moet hij de Bulgaar Nikolai Mi- chailov voor zich dulden in het doel van FC Twente, alleen in het bekertoernooi mag de 39-jarige doelman meedoen. En dat doet hij met verve. De gestopte strafschop van zijn oud-ploeggenoot Orlando Engelaar maakte het verschil in de kwartfinale tegen PSV. „Als je mag meedoen, moet je laten zien dat je er staat", zei Boschker na afloop. „In de verlenging had Boschker zich al onderscheiden door twee fraaie reddingen. Eerst kwam hij als winnaar uit de strijd in een één-tegen-éénduel met Markus Berg, vervolgens lag hij ook in de weg bij de rebound van Balasz Dz- suzsak. De goalie moet een déja vu hebben gehad. In november be hoedde FC Twente op vrijwel idem l De internationals mochten met hun ploeg in de zaal hockeyen als ze dat wilden, maar verder mochten ze van bondscoach Max Caldas hun stick niet aanraken. „Op die manier wilde ik zorgen dat ze heel veel zin hebben om te hockeyen nu we naar Alicante gaan." foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53