buitenland 19 Weer rellen Egypte 'Protesten alleen zijn niet genoeg' ANDRE RIEU in MAASTRICHT 'Andere orde' Journalist Trouw mishandeld Tunesië wil president Ben Ali arresteren Nieuw bewijs tegen premier Berlusconi Vijf doden bij explosie in kolenmijn Colombia Roemeense tiener stal miljoen euro Beroering na opname Mandela in ziekenhuis BOEK ONLINE of bel 0900-9697 donderdag 27 januari 2011 zie onze website:buitenland Elk uur komen er meer video's over de onrust binnen 'De problemen in Egypte zijn van een heel andere orde dan in Tunesië. Ik verwacht niet dat er een ommekeer komt' Maurits Berger, Midden-Oostenexpert CAÏRO - In Egypte zijn gisteren op nieuw tienduizenden mensen de straat opgegaan om het vertrek te eisen van president Hosni Muba rak, ondanks verwoede pogingen van de autoriteiten om het groeiende verzet in de kiem te smoren. In onder meer de hoofd stad Cairo en de havenstad Suez botsten demonstranten voor de tweede dag op rij met de politie. De politie trad hard op. Zeker vijf honderd mensen zijn opgepakt. Demonstranten gooiden met ste nen en brandbommen naar de po litie, maar oproeragenten dreven hen al vlug uiteen door.gebruik te maken van traangas, wapenknup pels en waarschuwingsschoten in de lucht. In Cairo was de politie de hele dag in dé weer om groe pen demonstranten te verjagen. De activisten maken gebruik van sociale netwerksites als Twitter en Facebook om op te roepen tot nieuwe demonstraties en locaties door te geven waar de demon stranten bijeen moeten komen. De Egyptische autoriteiten heb ben beide websites dinsdagavond geblokkeerd. Niet alleen in Cairo werd gede monstreerd, ook in andere steden. In Suez kwam het tot een geweld dadig treffen toen zo'n duizend de monstranten het lichaam opeisten van een demonstrant die een dag eerder bij een protestactie om het leven was gekomen. Ongeveer drie honderd demonstranten beleger den een politiebureau in het cen trum van de stad. Later vatte een overheidsgebouw vlam, nadat demonstranten het pand bestookten met molotovcock tails. De autoriteiten bevolen alle winkels in de stad de deuren te sluiten nadat plunderingen waren uitgebroken. Het geweld heeft tot dusver minstens zes mensenle vens geëist. Drie betogers en een politieman kwamen dinsdag om. Gisteren vonden een demonstrant en een agent de dood. De oppositie en mensenrechtenor ganisaties hebben de vrijlating geëist van alle opgepakte betogers. Onder hen zouden ook mensen zijn die tijdens de botsingen met de politie gewond zijn geraakt, in sommige gevallen ernstig. CAÏRO - Een journalist van dagblad Trouw is dinsdagavond in Cairo door de politie mishandeld. Een groep van ongeveer tien geünifor meerde agenten sloeg met knup pels op de man in, meldde de krant gisteren. Volgens Trouw ging het om een ge richte actie. De correspondent zou kenbaar - hebben gemaakt dat hij een Nederlandse journalist was en hij stond niet tussen demonstran ten. Hij raakte gewond, maar hoef de niet te worden opgenomen in het ziekenhuis. Gisteren kregen ook andere buiten landse journalisten klappen van de politie. Tienduizenden mensen gingen gisteren opnieuw de straat op in onder meer gaand demonstratieverbod negerend dat gisteren was afgekondigd. de hoofdstad Cairo, daarmee een ver foto's AP en EPA door Jan ter Harmsel DEN HAAG - De machthebbers in Egypte willen voorkomen dat in navolging van Tunesië een revolu tie ontstaat. Hoe reëel is een revolte in Egypte? „Egyptenaren hebben alle reden om te protesteren tegen het regi me. Het moet echt anders", zegt Maurits Berger, Midden-Oostenex pert van het Leids Universitair Centrum voor de studie van Islam en Samenleving (LUCIS). „Maar de problemen in Egypte zijn van een heel andere orde dan in Tune sië. Die landen zijn niet met elkaar te vergelijken. Ik verwacht niet dat er een ommekeer komt." Ook poli ticoloog Atef Hamdy vindt een wisseling van de macht in Egypte niet reëel. „Voor een ommekeer als in Tunesië is veel meer nodig dan de huidige protesten. De situa tie in de twee landen is niet het zelfde. Egypte is al dertig tot veer tig jaar een stabiliserende de factor in de regio. Wat zijn de belangrijke verschillen tussen Tunesië en Egypte? Berger: „Tunesië heeft een heel grote middenklasse. Mensen daar zijn gewend om dingen zelf te re gelen. In Egypte wordt nog steeds heel erg gekeken naar wat de over heid doet. Bovendien is Egypte een groot land dat ook voor bui tenlandse machthebbers belang rijk is. Denk aan het Suezkanaal. Egypte is een belangrijke regionale macht en onderhandelingspartner in het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen. Tunesië niet." Egyptenaren zien in Tunesië wel hun eigen werkelijkheid terug, zegt Hamdy: „Beide landen ken nen armoede, hoge werkloosheid, arrogante machthebbers en een maatschappij met veel corruptie." Hoe is de situatie nu in Egypte? Hamdy: „De rellen zijn voor een deel het gevolg van wat gaande is in Tunesië, maar ontstaan ook door de ruimte die sinds 2004 ge boden wordt door het regime. Egypte heeft structurele proble men, maar de Egyptische regering heeft meer grip op de samenle ving dan die van Tunesië. Ook de sterke band tussen Mubarak en het leger is daarbij van groot be lang. Het afzetten van de president staat gelijk aan het afzetten van het leger. En andersom." ROME Het Openbaar Ministerie in Milaan heeft gisteren zo'n driehonderd pa gina's aan nieuw bewijs naar de Ita liaanse Kamer van Afgevaardigden gestuurd over het seks- en machts misbruikschandaal rond premier Silvio Berlusconi. Een speciale com missie van de Kamer komt vanoch tend bijeen om te bekijken of zij toestemming geeft voor een nieu we huiszoeking. BOGOTA Bij een explosie in een kolenmijn in het noorden van Colombia zijn vijf kompels om het leven geko men en vijf gewond geraakt. Zes tien mijnwerkers zitten onder de grond vast Dat heeft de burgemees ter van Sardinata, Yamile Calderon, gisteren gezegd. Vanwege instor tingsgevaar hebben reddingswer kers de mijn nog niet kunnen be treden. PLOIESTI De Roemeense autoriteiten heb ben gisteren in de stad Ploiesti een 16-jarige jongen aangehouden die samen met een vriend een koffer met een miljoen euro had gestolen. De koffer was eigendom van een gezin dat net een huis had ver kocht. Het geld zat in een koffer, omdat het gezin de banken niet ver trouwde. De tiener had bij zijn aan houding 120.000 euro bij zich. JOHANNESBURG De opname van voormalige Zuid- Afrikaanse president Nelson Man dela (92) in het ziekenhuis heeft gis teren beroering gewekt. Hij werd daar per helikopter naar toe ge bracht vanaf zijn vakantie-adres in Kaapstad. Medici wilden niet meer kwijt dan dat Mandela een 'routine check' onderging. Intussen was het een komen en gaan van familiele den. Ook die wilden niets zeggen. TUNIS - Tegen de uitgeweken presi dent van Tunesië, Zine El Abidine Ben Ali, is een internationaal arres tatiebevel uitgevaardigd. Hij wordt ervan verdacht voor zijn vlucht naar Saudi-Arabië geld uit de staatskas te hebben meegenomen. Ben Ali wordt tevens gezocht voor het op onwettige wijze verkrijgen van onroerend goed en andere za ken in het buitenland. Ook zijn vrouw Leila en een aantal andere familieleden worden gezocht. In Tunesië gingen gisteren tiendui zenden betogers de straat op om te eisen dat de overgangsregering opstapt. In de tweede stad van het land, Sfax, waren ruim 50.000 mensen op de been, volgens de vakbond UGTT zelfs 100.000. De demonstranten riepen leuzen waarin ze de antiregeringsprotes- ten in Egypte steunden, zo toonde de Tunesische televisie. ONZE SCHERPGEPRIJSDE ARRANGEMENTEN Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten. Op 15, 16 en 17 juli van dit jaar geeft André Rieu weer een aantal unieke openluchtconcerten op het Vrijthof in Maastricht! Boek nü en verzeker uzelf van de beste plaats(en)! U heeft de keuze uit een auto-, bus- of treinreis. Verblijf in een 3- of 4-sterren hotel in Valkenburg, Epen of Maastricht, inclusief ontbijt en entreekaart voor het concert. Wegens overweldigend succes is er bovendien een extra concert op 23 juli toegevoegd! Maak snel uw keuze en laat u op de sierlijke klanken meevoeren naar lang vervlogen tijden! Kijk voor al onze arrangementen naar het concert in Maastricht op www.kras.nl/andrerieumaastricht GRAND HOTEL VQNCKEN**** 2^77 NOVOTEL MAASTRICHT**** f^Ta 2-/3-daagse autovakantie naar Valkenburg L159I 2-daagse autovakantie naar Maastricht [799 inclusief verblijf in het 4-sterren Grand Hotel Voncken inclusief verblijf in het 4-sterren Novotel Maastricht, ontbijtbuffet en concertkaart. Ook te boeken inclusief treinreis. ontbijtbuffet, transfer Vrijthof v.v. en concertkaart Zie www.kras.nl/51045 Zie www.kras.nl/51010 NH MAASTRICHT* HAMPSHIRE INN VUE DES MONTAGNES f^Ta 2-daagse autovakantie naar Maastricht [799/ 2-daagse busreis naar Berg en Terblijt [799 inclusief verblijf in het 4-sterren NH Maastricht, inclusief busreis (vanuit o.a. Den Bosch en Eindhoven), verblijf in ontbijtbuffet, transfer Vrijthof v.v. en concertkaart. Ook te het 3-sterren Hampshire Inn Vue des Montagnes, ontbijtbuffet, boeken inclusief treinreis. Zie www.kras.nl/50999 transfer Vrijthof v.v. en concertkaart 2e www.kras.nl/39219 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9