binnenland 17 350 meldingen misbruik zorg Nu de eerste 3 maanden gratis Interactieve TV ledereen levert in dit jaar kpn In actie tegen olievervuiling in Nigeria JEUGDZORG Helft van seksueel misbruik in pleeggezin en jeugdzorg nog niet verjaard Man (57) komt om bij inbraak Software kraken van OV-kaart op internet 'h donderdag 27 januari 2011 DEN HAAG - Een medewerker zit al vroeg achter zijn bureau op het hoofd- klaarde Shell dat 70 procent van de olielekkages in de Nigerdelta te danken kantoor van Shell in Den Haag terwijl een actievoerder van Milieudefensie is aan sabottage. Die schade vergoedt de oliemaatschappij niet, wel als ei- aan de gevel hangt om een spandoek op te hangen. De milieuorganisatie gen fouten de oorzaak zijn van de vervuiling. Volgens Milieudefensie maakt voerde gisteren actie tegen de vervuiling die Shell zou veroorzaken bij de Shell veel meer fouten, maar wil ze die om financiële redenen niet toege- oliewinning in Nigeria. Tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer ver- ven. foto Freek van den Berghprivate-equityhuis/ANP door Sal Stam DEN HAAG - Vrijwel iedereen gaat er dit jaar in koopkracht op achter uit. De hogere pensioenpremies kunnen de loonstijging dit jaar al direct ongedaan maken. In sommi ge gevallen valt het nettosalaris zelfs lager uit. De tegenvallende koopkracht onderstreept volgens de bonden dat een looneis van 2 tot 3 procent op zijn plaats is. „Bij een gelijkblijvend loon gaan we er netto minder op vooruit dan verwacht", zegt manager Dik van Leeuwerden van salarisservice bureau ADP. De salarisverwerker ging er in november nog vanuit dat het gemiddelde nettomaand loon dit jaar 10 tot 15 euro hoger zou uitvallen. Maar in sommige ge vallen zullen die bedragen niet worden gehaald. „Het wordt een krap jaar", zegt een woordvoerder van de vakcentrale FNV. De FNV en vakbond De Unie zien geen aanleiding voor een lagere looneis. De boosdoeners zijn de pensioen premies, waarvan de hoogte pas in de loop van december bekend werd gemaakt. „In de kleinmetaal valt het nettoloon nu al lager uit. Werknemers in de bouw krijgen te maken met een scholingsbijdra- ge, die ook van het nettoloon af gaat." Ook in de sector zorg en wel zijn valt het nettoloon tegen, zegt Van Leeuwerden, al is in de mees te gevallen nog sprake van stijging. Van Leeuwerden sluit niet uit dat in andere sectoren hetzelfde pa troon is te zien. Tenslotte moeten veel pensioenfondsen maatregelen nemen, omdat ze anders niet aan hun verplichtingen kunnen vol doen. Door de crisis en het moei zame herstel zijn hun beleggingen fors minder waard geworden. Ook op andere manieren werkt de crisis door. Het kabinet moet ste vig bezuinigen en daardoor zal de koopkracht hoe dan ook omlaag gaan, voor het tweede jaar op rij. Gemeenten worden gekort op hun budget, waardoor de kans groot is, dat ze de pijn doorschui ven naar de burger en dat de loka le belastingen stijgen. Op de loon- strook is daar overigens niets van te zien. Volgens het instituut voor budgetadvies Nibud zullen vooral ouders met kinderen die naar de opvang gaan eraan moeten gelo ven. In sommige gevallen gaat het besteedbaar inkomen met 80 euro per maand omlaag. HOOGERHEIDE - Bij een supermarkt in Hoogerheide is in de nacht van dinsdag op woensdag een 57-jarige man uit die plaats op ongelukkige wijze om het leven gekomen. De man wilde op het afgesloten bedrijventerrein levensmiddelen uit een afvalcontainer stelen. Toen hij onder een hek doorkroop, ver wondde hij zich zodanig aan een vleesmes dat hij bij zich droeg, dat hij ter plaatse overleed. Dat heeft de politie gisteren laten weten. De politie kon het voorval reconstrue ren na het zien van beelden van beveiligingscamera's. DEN HAAG - Zo'n 350 meldingen van seksueel misbruik in een half jaar tijd. Dat is de tussenstand bij het meldpunt van de commissie Samson die onderzoek doet naar seksueel misbruik van kinderen die sinds 1945 onder verantwoor delijkheid van de- overheid, in jeugdzorginstellingen en pleegge zinnen zijn geplaatst. Ongeveer de helft is nog niet ver jaard, 36 meldingen zijn doorge speeld aan het Openbaar Ministe rie, maakte voorzitter en oud-pro- DEN HAAG - De benodigde soft ware om de OV-chipkaart te kra ken en het saldo onbeperkt op te hogen ligt op straat. De Win- dows-tools zijn te downloaden via onder meer torrentsite The Pirate Bay. Het bedrijf achter de OV-chip kaart, Trans Link Systems, deed dinsdag aangifte van de fraude. De kaarten kunnen worden gekraakt en het saldo kan door fraude wor den verhoogd. In de Tweede Kamer is voldoende steun voor het houden van een spoeddebat over de fraude die mo gelijk blijkt met anonieme ov-chip- kaarten. Bovendien willen de par lementariërs snel een brief van mi nister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) over de kwestie. De Kamerleden willen snel praten over de OV-chipkaart, omdat per 3 februari in weer een nieuwe regio de strippenkaart wordt afgeschaft. Met ingang van die datum kunnen mensen in Zuid-Holland alleen nog maar met de OV-chipkaart rei zen. Eerder al vroeg de SP een spoeddebat aan, gesteund door GroenLinks. In een reactie liet de provincie Zuid-Holland weten 'er klaar voor te zijn'. O zie onze website:binnen!and De gereedschappen voor de kraak zijn al online gelekt cureur-generaal Rieke Samson- Geerlings gisteren bekend. In acht gevallen was het misbruik zo re cent en ernstig, en was het gevaar op. herhaling zo groot dat er snel moest worden ingegrepen, aldus Samson. De andere slachtoffers van wie het misbruik nog niet is verjaard kie zen er bewust voor geen aangifte te doen. „Zij willen alleen melden en verder niks", zegt de voorzitter. Drie van de 36 zaken zijn in het verleden al geseponeerd wegens gebrek aan bewijs, meldt een zegs man van het OM. Het merendeel van de melders heeft een uitnodi ging gekregen voor een gesprek met de politie. Zedenofïïcieren be palen of er genoeg bewijs is om een zaak voor de rechter te breng en. De jongste persoon die zich heeft gemeld bij de commissie Samson is 14, de oudste 77 jaar. Uit hun verhalen blijkt dat het mis bruik kon variëren van een onge vraagde streling tot verkrachtingen gedurende een langere periode. Ruim de helft van de meldingen is gedaan door slachtoffers, een kwart door ouders. Slachtoffers willen vooral hun verhaal kwijt en zorgen dat de commissie haar werk kan doen. De meeste meldin gen kwamen binnen via het specia le telefoonnummer 070-3765872. Het misbruik heeft nog altijd veel impact op slachtoffers, aldus Samson. „Nog dagelijks spoken de beelden van wat er is gebeurd door hoofden van slachtoffers. Eer gisteren zei een vrouw van zestig jaar: ik heb sindsdien geen langdu rige, intieme relatie met iemand kunnen aangaan." 1 Bij het AUes-iir-ëén Pakket met Interactieve TV, Internet en BeLLen TJa J ||§|gg^Ha£^2»| jpgtei W M fSS SÉ Lj kpn winket kpn.com 0800 0115 sluit je aan Deze prijs geldt voor het Alles-in-één Pakket i.c.m. KPN Internet Basis. Vraag de verkoper naar de voorwaarden of kijk op kpn.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7