Het publiek weet: het gaat zometeen fout 2 luit The Chimney klaar om met haar versie van donderdag 27 januari 2011 Een musical over de wa tersnoodramp... Zeker vanuit Zeeland is het idee met enige argwaan en scepsis ontvangen. De initia tiefnemer, Van Hoorne Theater producties, heeft echter alles in het werk gesteld om tot een zo integer mogelijk resultaat te ko men. Dinsdag is de première van 1953 De Musical. In Middel burg. Joke de Kruijf (rechts) en Anouk de Pater. foto Wim Lanser Op dinsdag 1 februari, precies 58 jaar na de watersnoodramp, is in de Stadsschouwburg Middelburg de gaiapremière van 1953 De Musi cal. De overige Zeeuwse opvoeringen zijn: Woensdag 2 t/m zaterdag 5 februari, Stadsschouwburg Middel burg, 20.00 uur. Vrijdag 25 maart, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Donderdag 12 t/m zaterdag 14 mei, theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. De voorstelling reist tot medio mei door het hele land. Meer informatie over de productie is te vinden op www.1953demusical.nl. dorpsbewoners en de agent die waarschuwt voor het water. En het publiek weet: het gaat zo meteen fout." Rode draad is vooral de vraag in hoeverre de Ramp was te voor zien. Menigeen, inclusief de dijk graaf, verwacht 'dat het wel zal meevallen'. De Zeeuwen zijn ten slotte wel wat gewend ('het gaat wel weer ebben'). Groenenberg: „In de aanloop maakt het dorp zich in verschillende schakeringen dmk: van een beetje ongerust tot heel erg ongerust. Dat was, denk ik, ook wel de realiteit. Iedereen ging er op een andere manier mee om. Er zijn toch heel veel mensen 's nachts echt verrast door het wa ter." De makers hechten eraan de histo rie geen geweld aan te doen. „We hebben veel research gedaan. We hebben ook begeleiding van het Watersnoodmuseum en van Kees Osseweijer, die de Ramp heeft meegemaakt als jongen van 14 en zich daarna ook erg daarin heeft verdiept. We hebben echt elk de tail gecheckt." De première is bewust in Middel burg, op de dag van de herden king. „Het hol van de leeuw", zo als Groenenberg het noemt. „Ik vind het een heel goede keuze om in Zeeland van start te gaan. Maar ook spannend. Het is het verhaal van de Zeeuwen en dat gaan wij als buitenstaanders spelen, dus ik kan me voorstellen dat men be nieuwd is wat we ermee hebben gedaan." door Rolf Bosboom Het is geen spektakelstuk van Van den Ende-achtige allure. De musi cal is eerder een bijna sobere pro ductie, waarbij zelfs de decorwisse lingen door de acteurs zelf worden gedaan. Hoewel er bewust geen plaatsnaam wordt genoemd, is het verhaal onmiskenbaar geënt op dat van Kortgene, waar in 1953 aan de vooravond van de Ramp de -opening van het nieuwe gemeente huis werd gevierd. De musical kent duidelijk twee ge zichten. Het dramatische gedeelte na de pauze staat volledig in het te ken van de watersnood zelf Het veel langere gedeelte vóór de pau ze schetst de voorafgaande dagen, waarbij de elf personages steeds meer reliëf krijgen, met hun ach tergronden, besognes en onderlin ge relaties en wrijvingen. „)e duikt echt in het dagelijks le ven van elf mensen en die lachen, die hebben het leuk met elkaar. We hebben bewust geprobeerd er op die manier ook veel humor in te brengen en de spanning op te bouwen", zegt regisseur Bas Groe nenberg. „Na de pauze is de dra matiek veel groter." Die opbouw is ook noodzakelijk om het boeiend te houden, aldus de regisseur. „We gebruiken een gegeven dat iedereen kent, net zo als bij de Titanic. Je weet dus van tevoren wat er gaat gebeuren, hoe het afloopt. De uitdaging is om het publiek toch vanaf de eerste minuut te 'pakken'. In de aanloop van de Ramp hoor je daarom alle verhalen, de commentaren van de Dansen in het dorpscafé. foto Ronald den Dekker foto Ronald den Dekker Regisseur Bas Groenenberg. COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. In formatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door René de Dreu Bruinisse als de nieuwe rock- city van Zeeland? Met al een aardige geschiedenis aan lokale rockbands achter de rug doemt langzaam maar zeker een herkenbare Bru-rockversie van de jaren negentig Britpop op. The Chimney is de nieuwste telg. Vijf vrienden die met hun muziek in de voetsporen treden van die ande re Bruse band - Side Walk Stone - die al enkele jaren boven het maai veld uitsteekt. Ook The Chimney kiest voor een eigenzinnige en intelligente va riant van de alternatieve rock. The One heet de eerste single, die ook terug te vinden is in een uitgerek te versie op de EP met dezelfde ti- tel. Morgen viert The Chimney het verschijnen van de EP met een releaseparty in 't Beest in Goes. Een feestje waarvoor ook de jonge Zeeuwse powerrockband Fables Fairytales, Adriaan van den Berg (Side Walk Stone) en de Bruse DJ Jazz-M zijn uitgenodigd. The. Chimney draaide een jaar mee in het Zeeuwse circuit voor nieuwe en jonge bands. Ze kwa men in alle finales terecht en slo ten HooilKoorts vorig jaar als win naar af Het leverde een plek op in de Zeeuwse Belofte. De reacties waren vanaf het begin positief en veelbelovend. Omdat de band met open vizier de diverse podia be trad, leerde ze gretig van de tips en adviezen, deed podiumervaring op en bracht zo haar muziek naar The Chimney, met (vlnr) Lennen Jonker, Jos Frickus, Lennart Dorrestein, Willem de Leeuw en Maurice Frickus. foto Jaap Jonker een hoger plan. Na een kort avontuur in een ande re Bruse band legde zanger, gita rist en songwriter Lennart Dorres tein de basis voor The Chimney. „Je begint met simpele rock met Ben Cramer, Filip Bolluyt en Marcel Smid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60