Kabinet past plannen Kunduz-missie aan Drugsgeld witwassen met koeienembryo's Colombia BelCompany binnenland 15 Gratis prepaid USB modem Gratis Gratis AFGHANISTAN Steun voor uitzending lijkt aanzienlijk gegroeid Meer geld voor innen crimineel vermogen met 1GB datategoed t.w.v. 80,- plus 12 maanden tot 23% korting op je Bel+Sms+Web abonnement! Nokia N8 BlackBerry Bold 9780 m r- nn Alle afgebeelde toestellen zijn verkrijgbaar met: donderdag 27 januari 2011 massss ?-• w? den haag - Het kabinet past zijn plannen voor de politiemissie naar Afghanistan aan om de oppositie tegemoet te komen. Daarmee lijkt de kans op steun van een meerder heid in de Tweede Kamer aanzien lijk gegroeid. Het kabinet komt een deel van de oppositie tegemoet door onder meer de duur van de training van de Afghaanse agenten flink te ver lengen naar zestien weken, bleek gisteren tijdens een debat over de missie. De agenten leren behalve schieten ook lezen en schrijven. Ook dienen zij basiskennis over mensenrechten te verwerven. Verder vraagt het kabinet de garan tie van de Afghaanse overheid dat deze agenten na hun opleiding niet als militair of paramilitair wor den ingezet maar uitsluitend civie le taken krijgen. Als dit niet lukt voor aanvang van de missie, dan gaat de Nederlandse uitzending niet door. Het kabinet wil 545 agenten en mi litairen naar het Noord-Afghaanse Kunduz sturen voor de training van agenten en de opleiding van justitiële medewerkers. Of daar een Kamermeerderheid voor te vinden is, moet blijken in een Ka merdebat, vandaag, waarbij ook premier Rutte aanwezig zal zijn. De WD steunt de missie zeker, CDA en de SGP vrijwel zeker. De sleutel ligt in handen van Groen- Links, D66 en de Christenunie. Al le drie hebben zij kritische kantte keningen, met name over veilig heid in Kunduz, de bescherming van de uitgezonden Nederlanders en de (para)militaire training van de agenten. „Als het ergens onveilig is, blijven we binnen de poort", zei minister van Defensie Hans Hillen tijdens het debat. „We denken dat het daar verantwoord is. De instruc teurs zijn zodanig opgeleid dat zij gevaar uit de weg kunnen gaan." Volgens Hillen zullen de militai ren en trainers in Kunduz wel si tuaties aantreffen 'die we in Neder land niet aanvaardbaar vinden'. „Maar het is een gewond land." De drie oppositiepartijen die over wegen de missie te steunen, heb ben afgelopen dagen achter de schermen gesproken met Rutte om hem duidelijk te maken wat hun bezwaren zijn. Sap had Rutte gezged dat hij wat haar betrof'met de rug tegen de muur' stond. Dit tot verbijstering van de andere op positiepartijen. Zij verweten hun collega's 'achterkamertjespolitiek'. Het kabinet moet te biecht bij de oppositie voor een meerderheid omdat gedoogpartner PW tegen de missie 'was, is en blijft'. De PvdA, SP en Partij voor de Dieren zijn tegen omdat deze operatie door de militaire opzet snel kan uitmonden in een vechtmissie die zij niet wensen. Generaal Van Uhm (I) en minister van Defensie Hillen (r) tijdens het over leg over de beoogde politiemissie naar Kunduz. foto Valerie Kuypers/anp door Gerard den Elt den haag - De dekmantel voor de herkomst van misdaadgeld is bril jant gevonden. Op papier geprepa reerde koeienembryo's uit Colom bia importeren en als betaling geld naar een bedrijf in de narcostaat storten. Op papier lijkt het een le gale handel waar niets tegen in te brengen is. Dit wat macabere voorbeeld is de ze week naar voren gekomen in de rechtszaak tegen een 42-jarige Ha genaar en zijn handlangers, die er van worden beschuldigd 42 mil joen euro te hebben omgezet door cocaïne naar Nederland te halen. Koeienembryo's als witwasmid del, plaatsvervangend directeur Paul Notenboom van het Bureau Ontnemingswetgeving Openbaar Ministerie (Boom) is elke keer weer verrast door de inventiviteit van de criminelen en de schijncon structies die ze bedenken. Het ministerie van Justitie en Vei ligheid, dat elk jaar wat meer crimi nele winst weet af te romen dan het jaar daarvoor, wil in 2018 zo ver zijn dat 100 miljoen euro aan misdaadgeld wordt afgepakt. Vorig jaar ging het om 55 miljoen. Speerpunt in die speurtocht zijn de 'facilitators', zoals Notenboom hen in het jargon noemt. Hij doelt op de financiële dienstverleners, die constructies bedenken die op het oog legaal lijken. Volgens Notenboom zijn daarvoor specialisten nodig: notarissen, ac countants, advocaten en fiscalis ten. „Je moet handel drijven met buitenlandse rechtspersonen en daarvoor heb je professionele hulp nodig", zegt Notenboom. Grote vissen als Willem Holleeder spreken voor de buitenwacht tot de verbeelding als het gaat om het kaalplukken van criminelen. Te gen de Heineken-ontvoerder loopt een procedure om een bedrag van Minister Ivo Opstelten stelt miljoe nen euro's extra beschikbaar om criminelen van hun illegale win sten af te helpen. Dit jaar wordt tien miljoen extra geïnvesteerd, in 2013 wordt nog eens een aanvullen de twintig miljoen euro gestopt in het afpakken van criminele win sten. Het 'geplukte' geld komt ge deeltelijk terecht bij slachtoffers, maar het merendeel vloeit in de staatskas. 17-957-932 euro en 47 cent te innen. Strafpleiter Sanne Schuurman zegt dat zulke voorbeelden het zicht op de werkelijkheid vertroe belen. In zijn praktijk in Breukelen zegt hij regelmatig te worden ge confronteerd met veel kleinere ont nemingsbedragen. „Het Openbaar Ministerie is abso luut niet het web rondom de cri minele vermogens aan het dich ten, maar slaat juist steeds vaker de plank mis", zegt Schuurman. Hij heeft bijvoorbeeld veel 'katvan gers' als cliënt, die worden gecon fronteerd met kleinere ontne mingsbedragen. Mensen die een hennepplantage hebben gefacili- teerd. „Het Openbaar Ministerie hoeft alleen maar de verdiensten aannemelijk te maken, bewijs is niet nodig", zegt de strafpleiter. „Zo heb ik een cliënt die 400.000 euro aan crimineel verdiend geld moet terugbetalen. Dat gebeurt met 50 euro per maand uit zijn bij standsuitkering. Hij heeft nooit meer uitzicht op het vereffenen van zijn schuld." Schuurman ziet ook het nut niet om financiële dienstverleners aan te pakken. „Ik kom dat soort con structies niet tegen. Het blijft toch meestal beperkt tot de auto of het huis op naam van een vriend." Verstaat je als geen ander bij een 2-jarig Vodafone Bel+Sms+Web abonnement! vanaf 39y50 34,- p/mnd bijv. met Vodafone Bel+Sms+Web 275 2 jaar(r12 maanden 34,- p/mnd, daarna 39,50 p/mnd), l0S: 499,99 vanaf 41,50 p/mnd bijv. met Vodafone Bel+Sms+Web 275 BlackBerry Plus 2 jaar (1C12 maanden 41,50 p/mnd, daarna 47,- p/mnd), los; 549,99 Q iv 2 3 - n E R T Y U 1 A 4 5 6 S F C H L alt 7 8 9 t V 2 X C V B N M* kpn T -Mobile- (fi) vodafone Vr Aanbiedingen zijn geldig t/m 2 februari 2011, tenzij anders vermeld en zolang de voorraad strekt, Vraag de verkoper naar de voorwaarden. Prijswijzigingen, druk- en zetfouten voor behouden, Meld je aan voor de digitale folder op www,belcornpany.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5