221 zeeland Minder voortijdig schoolverlaters M arrea 'Oplossingen van i Zorgen rond invoering OV-chipkaart www.marrea.nl 3 dagen Ameland WIM KOLIJN Na ruim tien jaar voorzitterschap van de Staatkundig Gereformeerde Partij, geeft Wim Kolijn (67) het stokje eind maart over. donderdag 27 januari 2011 door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het aantal voortij dig schoolverlaters in Zeeland is in het schooljaar 2009-2010 flink ge daald ten opzichte van het school jaar 2005-2006. Op Walcheren was de daling het sterkst (32 procent). Over heel Zee land kon een daling van 23,1 pro cent genoteerd worden. In absolu te aantallen is dat 298 uitvallers minder. Voortijdig schoolverlaters zijn jongeren die zonder diploma of startkwalificatie (minimiaal mbo-2) de schoolbanken verlaten. Wethouders, scholen en zorginstel lingen hebben in een gezamenlijke inspanning goede resultaten be reikt. Landelijk is het aantal school verlaters nu 39.600 leerlingen. Het www.pzc.nl VIDEO Bekijk het videoverslag van de wed strijd Groene Stertegenl regerend landskampioen CFE Ciba/VDL Groep: Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto kabinet wil dat dit aantal volgend jaar tot maximaal 35.000 daalt. Het kabinet stelt dat de verzuimregis tratie bij veel mbo-instellingen nu nog niet goed op orde is, wat de kans op spijbelen en uitval groter maakt. Vanuit de MBO-Raad is daar kritisch op gereageerd. Deze raad is de brancheorganisatie van onderwijsinstellingen in het mid delbaar beroepsonderwijs en de volwasseneneducatie. Jan van Zijl, voorzitter van de raad: „Het me rendeel van de scholen geeft al lan ger aan dat in de huidige omstan digheden verdere daling van het aantal uitvallers marginaal zal zijn. Het is niet realistisch van de minis ter om wonderen te verwachten van betere verzuimregistratie, er is echt veel meer nodig." STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Neem de kids supervoordelig mee en geniet in een 4-sterren hotel Op de boot komt u al helemaal in de vakantiestemming. De wind op het buitendek, de zilte zeelucht, zwevende meeuwen en het zonnetje op uw gezicht. In de verte ziet u Ameland al liggen. Hier gaat u drie dagen einde loos genieten van het strand, duinen, natuurreservaat Het Oerd, de pit toreske dorpjes en natuurlijk de gastvrijheid van de eilanders zelf. Maar ook uw hotel is pure verwennerij! Heerlijk genieten van elkaar en van prachtig Ameland. Het zal u goed doen, lekker even weg. Arrangement Koffie met gebak bij aankomst 2 x overnachting op een comfort kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 2-gangendiner Wandelroute Amelander kortingsboekje Van 129,00 voor 89,00 t/m 28 april 2011 Neemt u 1 of 2 kinderen mee dan betaalt u als volwassene 129,00 p.p. en verblijven kinderen i/m 11 jaar gratis in een eigen kamer. Kinderen eten gratis met ouders mee! Korting alleen geldig bij 2 volbetalenden op de kamer. Toeslag weekend april: 15,00 p.p. Ook geldig in de voorjaarsvakantie! Prijs p.p, o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting S 1,05 p.p.p.n. Geen reserveringskosten! Westcord Hotel Noordsee ligt in het gezellige dorpje Nes, op nog geen kilometer afstand van het Noordzeestrand. Veel faciliteiten zijn aanwezig; grand café met bar, restaurant, terras, overdekt zwembad met sauna, solarium en Turks stoombad, tuin en kinderspeelplaats. Boeken via www.marrea.nl/WEG007 door Jeffrey Kutterink Zegt u het maar", steekt de immer vrien delijke Wim Kolijn di rect van wal. Op zijn gemak leunt hij achter over in zijn fauteuil, vlak voor de rijk met historisch religieuze wer ken gevulde boekenkast. De vraag waarom hij stopt, draait hij direct om. „Ik had verwacht dat u zou vragen: waarom stopt u nu pas? Het kenmerkt Kolijn. Hij is open, direct, principieel, staat met twee benen in de klei en is een harde werker, kenschetsen bronnen rond de Tweede Kamerfractie. Dat Ko lijn - voorzitter sinds december 2000 en herkozen in 2007 - niet de hele periode van vijfjaar zou afma ken, had hij vooraf al gezegd. „Het is best intensief. Het reizen door het land is slopend. Boven dien voel ik de laatste twee jaar te ruggang in mijn functioneren. Ik heb de neiging om als zaken goed lopen minder snel enthousiast din gen op te pakken. De organisatie loopt prima, maar ik geef er naar mijn gevoel nauwelijks leiding meer aan. Er liggen allerlei actie plannen. Maar om ze goed in te voeren, moet je blijven trekken, sti muleren, richting geven en priori teiten stellen. Het is nu het mo ment om te stoppen." Voor de SGP was 2010 een bewo gen jaar. Het alom gerespecteerde Tweede Kamerlid en partijleider Bas van der Vlies nam afscheid. Maar bovenal hakte de uitspraak van de Hoge Raad over het vrou wenstandpunt er heel diep in. Ook bij Kolijn. Toen de partij op 24 april 1918 in Middelburg werd opgericht door dominee Gerrit Hendrik Kersten - toen predikant in Yerseke - ontzeg de de partij de vrouw elk politiek recht, inclusief het stemrecht. De man kwam het regeerambt toe, was de filosofie. Doordat steeds meer SGP-vrouwen gingen stem men, erkende de SGP in 1989 for meel dat de vrouw dat voortaan ook mag. Maar het partijlidmaat schap en het recht voor de vrouw om de SGP te vertegenwoordigen in de politiek is echter nog taboe. Of toch niet? De Hoge Raad be paalde in april 2010 dat de SGP vrouwen niet anders mag behande len dan mannen en hen daarom niet mag uitsluiten van kandida tenlijsten voor verkiezingen. 'Diep geraakt' en teleurgesteld' was en is Kolijn door die uitspraak. Het is daarom dat hij het voorzitterschap nü neerlegt, erkent hij. „Ik had ge rekend op een goede uitspraak van de Hoge Raad. Als die er was geko men dan had ik me onmiddellijk teruggetrokken als voorzitter. Maar als ik de dag na de uitspraak bekend had gemaakt dat ik zou gaan lopen, was dat een slecht sig naal geweest." De SGP heeft beroep ingediend bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Daarna is het stil geworden. „Dat klopt. Ook de regering heeft het nog niet opgepakt. Dat kan elk moment gebeuren. Dat weten wij ook niet. Ook als het Europese Hof het beroep ontvankelijk ver klaart en een jaar of zes de tijd neemt, is er geen opschortende werking van de uitspraak. Dat zegt ons juridisch adviseur, professor Van Hoof Het kan zijn dat de rege ring haar handen er niet aan wil branden. Het is die luwte waarvan niet te voorzien valt hoe lang die nog duurt, dat ik dit het goede mo ment vind om weg te gaan." U stelt dat er veel plannen zijn waar mee iemand energiek aan de slag moet. Gaat het slecht met de SGP? „luist niet. We hebben een ijzer- sterke organisatie. Maar door schaalvergroting en gemeentelijke herindelingen komen zwakke pun ten naar boven. We zijn zeer lo kaal georganiseerd. Door fusies van kiesverenigingen zie je dat en thousiaste mensen afhaken. Die willen niet in een groter geheel functioneren. Vrij veel kiesvereni gingen doen wat nodig is, maar ook niet meer dan dat. We betwij felen of de ledenadministratie overal wel accountantsproof is. Mo gelijk moeten we daarom de orga nisatie aanpassen, willen we onze vingers niet branden aan slordige secretarissen." De SGP blijft in de peilingen con stant. Tegelijk verandert de wereld om de SGP heen dramatisch. Baart u dat zorgen? „Voor velen was het een gewoon te: men trouwde, werd lid van de MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA vraagt zich af of Zeeuwen na de volledige invoering van de OV-chipkaart de provincie nog wel uit komen met openbaar ver voer. Volgende maand schakelt Zuid-Holland helemaal over op de kaart. Voor Zeeuwse abonne mentshouders van Connexxion die in de richting van Rotterdam reizen, is tot mei een overgangsre geling afgesproken. Hoe dat na dat moment gaat, is onduidelijk. Even min is bekend wanneer in Zeeland de OV-chipkaart volledig wordt in gevoerd. Losse kaartkopers kun nen tot mei in de Interliner een aanvullend metrokaartje kopen. Arriva hanteert nog wel de dag en strippenkaarten voor de regio Rotterdam. De PvdA vraagt gedeputeerde sta ten om opheldering over de situa tie die dreigt te ontstaan aan de noordgrens van de provincie. Openbaar vervoer in zuidelijke richting is voor chipkaarthouders nu al een probleem. Reizigers tus sen Vlissingen, Breskens en Brug ge zien zich geconfronteerd met het feit dat de Vlaamse maatschap pij De Lijn geen appartuur heeft voor het uitlezen van de kaart en ook niet van plan is dat aan te schaffen, stelt de PvdA. De statenfractie maakt zich tevens zorgen over de eenvoudige manier waarop de OV-kaart te kraken blijkt en het saldo kan worden aan gepast. Dat werd duidelijk uit een onderzoek van de NOS. Wim Kolijn (m) na de uitspraak I kerk en van de SGP. Dat automatis me is niet meer. Het is nog wel zo j dat als mensen worden benaderd het nog wel als een soort plicht voelen om lid te worden. Het indi vidualisme heeft een ontzaglijke vlucht genomen.Het zou naïef zij: om te denken dat die trend de SGP niet zou raken. Vroeger dacht men langs levensbeschouwelijke lij nen, of dat nu de socialistische, de liberale of de christelijke was. Zo kwam men ook tot een partijkeu ze. Ook toen was het niet zo dat ie dereen het van a tot z eens was boek online of bel 0571 27 77 44 Veruit de beste in reisjes dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58