Forse eis voor steunfraude Knoop stadsdistributie 'In je eentje bereik iSl zeeland Man (35) uit Litouwen beschuldigd van afpersing Zestien jaar plannen maken heeft nog niet tot een oplossing geleid Gemeente wil 150.000 euro terug BINNENSTAD Vrachtverkeer in de binnenstad van Zierikzee is al jaren een onderwerp van discussie. Vanavond staat het onderwerp opnieuw op de agenda van de gemeenteraad. donderdag 27 januari 2011 MIDDELBURG - Negen jaar steunfra ude kan grote gevolgen hebben voor een stel uit een Schou- wen-Duivelands dorp. De gemeen te wil maar liefst 150.000 euro van de twee terug. In 1995 scheidde het stel omdat de man veel te veel dronk. Hij (49) trok in een woning in de buurt en kwam vanaf 2001 zeer regelmatig over de vloer bij zijn ex (57). Vol gens haar was dat omdat hij con tact wilde houden met zijn zoon. Officier van justitie W. Suijker- buijk meent echter dat ze weer een duurzame relatie aangingen en dat ze dus niet langer een al leenstaande moeder was, zoals ze opgaf aan de sociale dienst. Ver schillende buren hadden deze 'steunfraude' gemeld, maar lange tijd deden de sociaal rechercheurs niets. Volgens Suijkerbuijk wegens te grote werkdruk. De Schouwen-Duivelandse vrouw vertelde gisteren tegen de rechters dat ze voor hem zorgde omdat hij door zijn drankverslaving dreigde ROTTERDAM - Een 35-jarige Litou wer uit de gemeente Schou- wen-Duiveland zou vorig jaar bij een bloembollenkweker in Nieu we Tonge meerdere landgenoten hebben afgeperst. Toen de kweker de bijna twee me ter lange en 100 kilo zware man de toegang tot zijn bedrijf ontzegde, is hij - volgens eigen zeggen - door 'de reus' in zijn gezicht gestompt. Meerdere buitenlandse werkne mers, die in caravans op het be drijf wonen, kwamen de bollente- ler te hulp. Pas na zijn aanhouding, durfden de werknemers ook aangifte tegen de Litouwer te doen. Een Litouws stel meldde dat de verdachte dron ken hun behuizing was binnenge komen en 700 euro meenam 'om ze een lesje te leren'. Een andere landgenoot raakte vijf voortanden kwijt door een elleboogstoot van de verdachte. „Een lesje. Net als de anderen moet jij betalen", sms'te hij hem later. Justitie eiste voor de diefstal met geweld, mishandeling en zware mishandeling gisteren in de Rotterdamse rechtbank 30 maanden cel tegen de Litouwer. Bovendien zou hij de bollenkwe- ker 1000 euro schade aan z'n ge sneuvelde bril en kleding moeten betalen en de buit van 700 euro moeten retourneren. De verdachte beweert dat alle aangiften vals zijn. De bollenkweker zou tegen hem zijn omdat hij de vriendin van de Nieuwe-Tongenaar zou heb ben afgepikt. Uitspraak op 9 februari. af te glijden. Ze gaf hem regelma tig te eten en hij mocht zo nu en dan blijven slapen. Pas toen hij juni medio vorig jaar stopte met drinken, ontstond er weer een ech te relatie. Tegenover de sociaal rechercheurs hebben de twee een belastende verklaring afgelegd. Raadsman H. Goedegebure zei dat vooral de vrouw onder de indruk was van de aanhouding en het verhoor in Torentijd. Omdat ze snel naar huis wilde zou ze haar handtekening hebben gezet onder de verklaring, terwijl ze wist dat er dingen in staan die niet spoorden met de werkelijkheid.Suijkerbuijk stelde vast dat de raadsman niet vroeg om de sociaal rechercheurs alsnog te horen, noch om de verhoren uit te sluiten, zodat hij aanneemt dat alles toch ordelijk is verlopen. Tegen haar eiste hij een werkstraf van 240 uur en zes maanden voor waardelijk. Tegen hem 160 uur en zes maanden voorwaardelijk. Uitspraak 9 februari. door Melita Lanting en Joeri Wisse ZIERIKZEE - Als het aan de fractie van Alert! in de gemeenteraad ligt, komt er een onderzoek naar de fi nanciële gevolgen van het strenger naleven van de regels voor vracht verkeer in de binnenstad van Zie rikzee. De eventuele extra kosten die on dernemers daardoor kwijt zouden zijn aan het Stadsdistributiecen trum Zeeland, moet volgens de par tij worden betaald door de gemeen te. Dat is de strekking van een mo tie, waar de gemeenteraad zich van avond over uitspreekt. Het zou volgens Alert!, initiatiefne mer van de motie, echter zo maar eens kunnen dat op langere ter mijn, bijvoorbeeld over vijfjaar, de stadsdistributie de gemeente geen geld meer kost, maar juist geld op levert. Volgens fractievoorzitter Jos Beije liggen er namelijk grote kan sen in milieuvriendelijke vrachtwa gens die op elektriciteit rijden. „Daar zijn verschillende subsidies voor mogelijk, bijvoorbeeld in het kader van de Europese Small Busi ness Act." Ook ziet hij mogelijkhe den in subsidiepotjes van het mi nisterie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie en Zeeuw se initiatieven zoals Innogo. „In de motie roepen we het college op om dit te onderzoeken." Beije hoopt dat de elektrische vrachtwagentjes een positief neven effect opleveren. „Dit is een con cept waar commercieel op voortge borduurd kan worden. Het cen trum van Zierikzee kan hierdoor op een positieve manier onder de aandacht komen." Tegelijkertijd wil de partij dat de acht-meter regel voor vrachtwa gens streng wordt gehandhaafd. Eerder kondigden Alert!, D66 en GroenLinks een motie aan waarin dit eveneens werd geregeld. Een paar weken geleden bleek in de commissievergadering van de ge meenteraad dat hier geen steun voor was te vinden bij andere par- tijen. Zij wilden de ondernemers in de stad niet opschepen met eventuele extra kosten. Die motie, een initiatief van Alert!, -wordt daarom ingetrokken en 'ver vangen' door het voorstel waarin een onderzoek is opgenomen. Dat onderzoek zou samen met de be langhebbenden (SDC Zeeland, de ondernemers en Bewonersbelan gen Binnenstad Zierikzee) moeten worden uitgevoerd. Beije vindt het gerechtvaardigd dat de gemeente eventueel in de bui del moet tasten. „Als gemeentebe stuur moeten we nu onze verant woordelijkheid nemen en niet lan ger bang zijn voor veranderingen. Het is tijd om creatief te denken." ZIERIKZEE - Een distributiecen trum om de binnenstad van Zierik zee te behoeden voor zwaar vrachtverkeer, houdt de gemoede ren al zeker zestien jaar bezig. In 1994 verscheen een rapport van bureau Van Heesewijk over een be voorradingshof of stockmagazijn als oplossing voor het beperken van het autoverkeer in het cen trum. Dit rapport was gemaakt in opdracht van de toenmalige Zierik- zeese ondernemersvereniging. On dernemer Kees van de Velde bood zijn loods aan om in te richten als distributiecentrum, maar uiteinde lijk vonden de ondernemers het te duur. Die geschiedenis lijkt zich nu te herhalen. In 2008 is het verkeers plan voor de binnenstad van Zie rikzee vastgesteld. De belangrijkste punten uit dit plan zijn een autolu- we binnenstad, regulering van de venstertijden en een lengtebeper king voor vrachtwagens die langer zijn dan acht meter. Die lengtebe perking is ingesteld, maar daar werd wel een mogelijkheid voor ontheffing aan gekoppeld. Een overgangsmaatregel, zo is destijds nadrukkelijk gezegd. De reden daarvoor was dat de gemeente geen alternatief bood voor distribu teurs omdat Zierikzee niet over een distributiecentrum beschikt. In 2009 nam de gemeenteraad een motie aan waarin gepleit werd voor een stadsdistributiecentrum. Geen volwaardig centrum, want toen was al duidelijk dat een derge lijk centrum economisch niet haal baar zou zijn. De raad riep daarom op om particulier initiatief (het plan van Biene-Velde) met priori teit te faciliteren en ambtelijk te ondersteunen, in combinatie met een lengtebeperking voor vracht wagens en een stringent ontheffin genbeleid. Uit alle berekeningen blijkt telkens weer dat een (klein) stadsdistributiecentrum alleen le vensvatbaar is als de gemeente vrachtwagens langer dan acht me ter uit de binnenstad weert en al leen in uitzonderingsgevallen een ontheffing geeft. Met die gedachte in het achter hoofd begonnen Sandra 01- ree-Van de Velde en haar partner met het Stads Distributie Cen trum Zeeland. Enkele weken voor dat de tijdelijke ontheffingen aflie pen, gooide - tegen de verwachtin gen van SDC Zeeland in - het colle ge roet in het eten door ook voor 2011 ontheffingen voor trucks tot tien meter te verlenen. Opnieuw zijn het de eventuele extra kosten voor de ondernemers in de bin nenstad die een distributiecen trum de das om dreigen te doen. I snpwi MEEST GELEZEN 1Zeeland voor Sophia stopt (foto) 2. Brand Nieuwerkerk snel geblust 3. Ontslagen bij drukkerij LNO uw MENING De gemeente mag in mijn afvalcontai ner kijken. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland Peter Grinwis uit Ouddorp stopt als WV-voorzitter. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland In vrijwel elk antwoord valt het woord 'samenwerking'. Peter Grinwis neemt dit voorjaar af scheid als voorzitter van de VW Schouwen-Duiveland. Recreatieon dernemer en ex-raadslid voor de WD Henk Coomans uit Scharen- dijke is zijn beoogd opvolger. Onder leiding van Grinwis kreeg de VW een nieuwe directeur-en werd na een onrustige periode ge werkt aan de organisatie en bekos tiging. „We - een voorzitter doet niets alleen - zijn er, denk ik, in ge slaagd een solide basis op te bou wen." Samenwerking is daarbij het trefwoord. „Samenwerking met de andere Zeeuwse WV's heeft een slagboomeffect gehad. We hebben dingen gerealiseerd die je alleen op Schouwen-Duiveland niet of heel moeilijk tot stand kunt breng en." Hoogtepunten uit zijn voorzitters periode lepelt Grinwis (52 jaar, ge trouwd, vader van twee zoons) vlot op. Over dieptepunten moet hij langer nadenken. „Een van de hoogtepunten is wel de vestiging van de VW op het Transferium in Renesse. Toch een voorbeeld waarbij de VW heeft laten zien niet alleen te praten over samen werking met ondernemers en ge meente, maar dat ook heeft ge daan." „Een dieptepunt. Tja, lastig hoor. Misschien dat als alles op orde is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54