zeeland 13 Beschouwend en vol liefde voor taal GL beducht voor gevolgen in verkiezingsstrijd In opspraak commentaar Minister Maxime Verhagen komt naar Zeeland donderdag 27 januari 2011 „Er gloort weliswaar licht met de nieuwe lichting slamdichters. Zij verbinden dans, muziek en beeld met woorden." Jan J.6. Kuipers „Poëzie geeft status aan een samenleving." Henri Looymans foto Peter Nicolai Bij boekhandel Basting in Oostburg vonden de speciale Gedichtendagbundels van Remco Campert gisteren al gretig aftrek. door Ondine van der Vleuten Wat zijn dat voor men sen, gedichtenlezers? Niek Walhout van De Koperen Tuin in Goes heeft ze met enige regelmaat in de winkel. Nee, je haalt ze er niet uit: ze kun nen groot of klein zijn, lang of dik, jong of oud. Maar wat ze gemeen hebben - zeggen ook verkopers van andere boekhandels - is de be dachtzame inslag, de liefde voor de taal, het beschouwende. Alsme de de bereidheid zich in een ander in te leven en een rijke fantasie, voegt liefhebber Nell Nijssen uit Goes toe. Jaarlijks komen er in haar boeken kast zeker acht gedichtenbundels bij. Nijssen, die letterkunde stu deerde, dicht zelf ook. Uit een ge dicht over vrede: Hoelang kan breed zijn/zonder van vaste vorm te veranderen De Goese is een wekelijkse ver schijning in De Drukkerij in Mid delburg. „Ik ga nu ook een bundel kopen. Detox, van Johanna Geels. Een geweldige schrijfster. Ik kan enorm genieten van haar taal. Erg inspirerend." Op haar shortlist komt na Geels de dichter Jean-Pier- re Rawie; daarna Hugo Claus, ge volgd door Herman de Coninck. Van gedichten kun je op verschil lende manieren genieten. Nijssen boeit vooral het taaltechnische; zij ontleedt gedichten, vergelijkt schrijvers. Hetty Sijnke, die de af deling poëzie van De Drukkerij be stiert, noemt daarnaast het emotio nele genieten. Net zoals een song tekst iemand kan raken, puur op het gevoel, omdat het een bepaal de snaar raakt. Vlamingen zijn pas echte liefheb bers. „Vanmorgen heb ik er nog vijf verkocht aan een Vlaming. Bel gen tezen veel meer poëzie." Erg in trek zijn haiku's: „Deze bundel bijvoorbeeld, In Memoriam, daar staan veel gedichten in waar men sen troost uit halen." Ter gelegenheid van de Gedichten dag zijn twee boekjes gedrukt: Een oud geluid, waarin gedichten van Remco Campert gebundeld zijn. En het essay De smaak van het ge luid van het hart, van Jan Lauwe- reyns. De uitgaven - a 2,50 euro - zijn vooral bij verzamelaars ge wild. Bij De Drukkerij wordt Ge dichtendag extra luister bijgezet met een expositie van Adri Geel hoed annex presentatie van een nieuwe dichtbundel van Hans Din- gemanse. Ook wordt op 22 februa ri, in samenwerking met De Druk kerij een lezing gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek, waar Maaike Meijer spreekt over haar biografie van de dichter Vasalis. Bij boekhandel Basting in Oost burg wordt er, afgezien van de Ge dichtendagpublicaties, niet veel aan Gedichtendag gedaan. Net zo min als bij boekhandel De Vries in Zierikzee. Poëzie is, en blijft: iets voor de liefhebber. De achterban van de PW is inmiddels wel gewend dat par tijleden in opspraak raken. Dat het blazoen van de lijsttrekker van GroenLinks in Zeeland een kras vertoont, zal GroenLinks-sympathisanten on aangenaam verrassen. Leen Har- pe is door zijn ex-echtgenote be ticht van huisvredebreuk en zal zich vijf dagen na de verkiezin gen voor de rechter moeten ver antwoorden. Het provinciale be stuur van de partij reageert ta melijk laconiek. Dat is opmerke lijk, want nu Harpe zich moet verantwoorden omdat hij zich als privépersoon mogelijk niet in de hand had, rijst de vraag of hij als politicus niet hetzelfde manco zou kunnen vertonen. Dat het GroenLinks-electoraat een andere standaard lijkt te hanteren dan de PW-achter- ban, is in het zicht van de ver kiezingen een onplezierige bij komstigheid. Bovendien loopt de partij het risico dat de affaire bij de formatiebesprekingen een rol zal spelen. Voor de loya liteit aan Harpe zal de partij mo gelijk een zware prijs betalen. DEN HAAG - Minister Maxime Ver hagen (EL&I) brengt op 23 februa ri een bezoek aan Zeeland. Hij doet dit om de regionale campag nes voor de Provinciale Statenver kiezingen te ondersteunen. Hoe het bezoek van de minister aan Zeeland eruit ziet is nog niet bekend. Volgens Verhagen bieden de regio's juist op het terrein van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie enorm veel kansen. Voor het kerstreces drong de Twee de Kamer er nog bij het kabinet op aan om niet te vergeten te in vesteren in de economie in de re gio's buiten de Randstad. Verha gen bezoekt de komende weken bijna alle provincies. Hij begint op 26 januari in Zuid-Holland. De komende weken voeren alle po litieke partijen campagne voor de Statenverkiezingen op 2 maart. Leen Harpe MIDDELBURG - Hoewel GroenLinks Zeeland volledig achter lijsttrekker Leen Harpe blijft staan, is voorzit ter Leen van Leersum niet hele maal gerust op de gevolgen voor zijn partij voor de verkiezingscam pagne. Hij hoopt dat de kwestie de ko mende weken geen rol gaat spelen in de verkiezingsstrijd. „Maar dat hebben we zelf niet in de hand. Het hangt er ook vanaf hoe ande re partijen ermee omgaan." Van Leersum erkent dat het be stuur van GroenLinks Zeeland daar zelf de hand in had kunnen hebben door met een andere lijst trekker te komen. „Nogmaals: we zagen daar geen reden toe." Het landelijk bureau van Groen Links in Utrecht beschouwt de be schuldiging aan het adres van Har pe als een aangelegenheid voor de Zeeuwse geleding van de partij. „Wij hebben geen betrokkenheid bij de samenstelling van de kandi datenlijst in Zeeland en we heb ben er ook geen standpunt over", zegt een woordvoerder. Zo terughoudend was de partij niet na het optreden van Groen- Links-gedeputeerde Marten Wiers- ma in het Zembla-programma over Thermphos in november vo rig jaar. Wiersma kreeg toen te ver staan dat hij zijn partij zodanig in diskrediet had gebracht, dat hij maar beter kon terugtreden. Na tussenkomst van commissaris van de koningin Karla Peijs en andere leden van GS trok GroenLinks dat dringende advies in. De woordvoerder van het landelijk bureau bestrijdt deze gang van za ken overigens. Volgens hem was het door de Zembla-uitzending ontstane beeld van Wiersma aan leiding voor overleg waarbij ook de partijvoorzitter Henk Nijhof en leden van de Tweede Kamerfractie van GroenLinks waren betrokken. „Er is in bemiddelende zin gespro ken, maar er is niet gezegd dat Wiersma zijn functie beschikbaar moest stellen. Dat was en is een zaak'voor Zeeland.'-!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3