In poëzie je eigen ziel uitschrijven' 21 zeeland 'Promotie-onderzoek rammelt' Onheil PZC donderdag De krant 8 weken voor 24 euro! NATIONALE GEDICHTENDAG Met de Nationale Gedichtendag krijgt poëzie extra aandacht. De poëzie heeft baat bij meer dynamiek. De slamdichters ge ven het voorbeeld met ritmische en energieke voordrachten. We vonden het huis IV Middelburg donderdag 27 januari 2011 mm&mmmssmsmm door Willem van Dam Zit ik net lekker op de bank naar een spannen de detective over een moord op een mooie blondine te kijken, hoor ik het tuinhek piepend scharnieren en klinkt er een bescheiden klopje op de voordeur. Opendoen, of niet opendoen? Nieuwsgierigheid wint het van gramschap. „Mag ik mijn vreugde met u de len?", vraagt de man. Halverwege de veertig, grijze regenjas, keurig geknipt, zwarte aktetas. „Nou, probeert u eens", zeg ik weinig toeschietelijk. „Eindelijk beet", zie ik hem den ken en hij begint op enthousiaste toon over het Ware Woord en over de zegeningen die Hij biedt - zoiets. Sja, wat moetje met zo'n man? De deur voor zijn neus dichtknal- len? Dat is heel onbeleefd, heeft mijn moeder mij vroeger geleerd. Een encyclopedieverkoper, een handelsreiziger in stoffers en blik ken, een sjofele scharensliep; dat soort lieden kun je maar beter wegwimpelen. Maar een verkon- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement c Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uW abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na2ö> ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aa diger van Gods Woord die onaan gekondigd op de stoep staat - zo ie mand stuur je toch niet met een grove grom je tuinpad af? Ik hoor hem beleefd aan. Over het onheil dat me te wachten staat in dien ik me niet zou bekeren; dat slechts weinigen toegang zullen krijgen tot het Hemels Konink rijk. Hij knipt zijn aktetas open en haalt er wat foldermateriaal uit. „Mag ik u dit overhandigen, dan kunt u het allemaal nog eens op het gemak nalezen." „Nee, dank u", zeg ik zo vriende lijk als ik kan. Ik sluit de deur, hoor het tuinhek weer piepen en zie hem door de straat gaan om een deurtje verderop opnieuw aan te bellen. Ze doen niet open, de buren. Als ik me weer voor de tv installeer, rolt de aftiteling van de spannende detective over het scherm, waardoor ik door toe doen van de vertegenwoordiger in Gods Woord nog steeds in wur gende onzekerheid verkeer over wie de moord op die prachtige blondine op het geweten heeft. Over onheil gesproken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers Om het wezen van de poëzie aan te duiden verwijst dichter Jan J.B. Kuipers uit Katten- dijke graag naar Simon Vestdijk. „Het is een glanzende kiemcel, of wel een samengebald zaadje dat veel verschillende achterliggende betekenissen heeft." Voor de Mid delburgse stadsdichter Henri Looy- mans is poëzie het mooiste wat er is, 'want je kunt je eigen ziel uit schrijven. ]e hoeft je niet aan re gels te houden, die maak je zelf Wat is er mooier dan dat?' De dichters houden van hun pas sie. Looymans vindt dat je geen dichter wórdt. „Je bént een dich ter. Tot in alle vezels. De poëzie is levende kunst en ik was ordinair blij toen ik begin januari benoemd werd tot stadsdichter van Middel burg." Maar het tweetal weet ook dat de poëzie slechts in kleine kring vol gers heeft. „Er gloort weliswaar licht met de nieuwe lichting slam dichters. Zij verbinden dans, mu ziek en beeld met woorden. Dat zijn voordrachtkunstenaars waar een breder publiek van houdt", zegt Kuipers. En Kuipers geniet zelf ook meer van een dynamische voorstelling. Hij bezoekt zelden de traditionele bijeenkomsten, waar dichters voor lezen uit eigen werk. „Ik heb als scholier de pest gehad aan litera tuuronderwijs, omdat de lessen saai waren. Dat is doodzonde, want poëzie is natuurlijk wel de ideale manier voor reflectie." Voor deze twaalfde Nationale Ge dichtendag treedt Kuipers op in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg met drie andere Mannen van Papier (aanvang 15.30 uur). De voorstelling wordt ondersteund met beeld, muziek en een beel dend kunstenaar heeft het decor gemaakt. Looymans maakt geen deel uit van het gezelschap. „Ik wil vol gend jaar een bijdrage leveren aan de gedichtendag. Nu is het te kort dag geweest." Hij bereidt zich dit jaar voor op gedichten die onder meer politiek getint zullen zijn. Voor een onderwerp hoeft hij niet ver te zoeken. In de jongste bezui nigingsvoorstellen van Middelburg stond dat de gemeente de stads dichter uit de begroting wil schrap pen. „Een ambtenaar krijgt de op dracht te schaven daar waar moge lijk is en gaat zijn gang. Maar als dit voorstel ter sprake komt in de raadsvergadering zal ik mijn zor gen in een gedicht verpakken. We hebben het over een bezuiniging van jaarlijkse 1500 euro." Voor dit jaar heeft Looymans nog niets te vrezen. Hij zal de Middel burgse archieven uitpluizen op zoek naar zijn voorgangers en wil de woorden die de moeite waard zijn nieuw leven inblazen. „Ik wil de post van stadsdichter veiligstel len. Poëzie geeft status aan een sa menleving." Stadsdichter van Middelburg Henri Looymans. We zochten geen huis maar een deur om door binnen te gaan, een haardvuur een lees- lamp een tafel met drinkglas en brood een venster om mijmerend voor te staan, een veilige ruit tussen dagblad en al wat ons lief was een deur die zich achter ons sloot Uit: We vonden het huis, van de Goese dichter Hans Dingeman- se. De dichtbundel wordt op 3 februari om 19.30 uur gepresen teerd in de Middelburgse boek handel De Drukkerij, tegelijk met Schilderachtig Woorden boek. Beide uitgaven zijn ont staan in co-productie met beel dend kunstenaar Adri Geel hoed. In De Drukkerij is een ex positie ingericht met collages van Geelhoed, die aansluit bij het thema van de dichtbundel We vonden het huis. Ik kan als ik wil op de wereld verblijven Op iedere plek kan ik vreemde ling zijn Maar waar ik ook ben en weer stellig verdwijn Steeds roept mij die stad waar ik mij kan schrijven Daar spreken de gevels en zwij gen de luiken De kerk klimt er boven de da ken uit En als zaterdagnacht de kroe gen sluit Dan kan je op zondag de schep ping nog ruiken Die stad roert mijn hart in wat het verlangt Ik wandel haar straten zij vult mijn gezicht Zij voert er mijn hand en ik schrijf haar gedicht In een mantel van eeuwen die om mij hangt Dit is mijn huis, de stad die mij ziet Hier heb ik lief en meer hoef ik niet. Henri Looymans stadsdichter van Middelburg middelburc - Het promotie-onder- zoek van Marije Schaafsma aan de Vrije Universiteit (VU) Amster dam naar de economische waarde van natuur rammelt. Dat voert stichting Red onze Polders aan. Volgens stichtingsecretaris Magda de Feijter zijn de gegevens geda teerd en is de beproefde onder- zoeksmethodiek discutabel. Schaafsma verdedigde haar onder zoek gisteren voor de promotie commissie. Ze heeft aangetoond dat de baten van ontpoldering van de Hedwigepolder Tijken op te we gen tegen de geschatte kosten van 80 miljoen euro'. Volgens de pro movendus is in 2007 met een en quête onder 800 huishoudens ge bleken dat Zeeuwen bereid zijn jaarlijks 35 euro te betalen voor uit breiding van de natuur bij het Ver dronken Land van Saeftinghe. Schaafsma verdisconteert die bij drage over 50 jaar en komt zo uit op een extra opbrengst van 105 miljoen euro. Het onderzoek toont tevens aan dat de gemiddel de respondent de voorkeur geeft aan ontpolderen boven behoud van de Hedwigepolder. De Feijter betreurt het dat Schaafs ma haar bevindingen niet eerder openbaar heeft gemaakt om een grondige gedachtenwisseling moge lijk te maken. Protestbrieven kon den de promotie niet tegenhou den. Opponenten hadden daar voor bij de plechtigheid zelf de dis cussie moeten aangaan, schetste een VU-woordvoerder de gebruike lijke gang van zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2