81 buitenland Iedereen om me heen was op slag 'De Palestijnen wilden veel opgeven' AANSLAG De aanslag gisteren op een vliegveld bij Moskou was d *eonzewebsite:buiteniand een van de bloedigste sinds jaren. De Russische hoofd- kende videos van ?en aan- stad is regelmatig het toneel van terroristisch geweld. wende mensen- Karzai: handen af van onze bomen Iran hangt activisten tegen Ahmadinejad op Belg zakt tot zijn borst weg in klei Nederlander voor moord voorgeleid Hogere dodentallen overstromingen leren vrijwel zeker in februari naar stembus dinsdag 25 januari 2011 x h "W Overlevenden maakten schok- komsthal vol rook en schreeu- lies van de slachtoffers financiële steun krijgen. Hij stelde zijn reis naar het Economisch Forum in Da- vos uit en schreef op Twitter dat de daders 'gevonden en gestraft' zullen worden. Ondanks alles is het vliegverkeer maar heel kort onderbroken ge weest. Amper een half uur na de aanslag vertrokken de eerste vlieg tuigen alweer. Net als bij de aansla gen in de metro van vorig jaar maart bleven de Russen koel. „Ze droegen hier de gewonden voorbij, het ging heel snel", vertelt KABUL De Afghaanse president Hamid Karzai heeft de Navo gisteren be schuldigd van het illegaal omhak ken van duizenden bomen. „Een misdrijf tegen Afghaans eigen dom en vernietiging van onze na tuur", zei een woordvoerder van de president De Navo zou 4000 bomen hebben geveld in de zuidelijke provincie Ghazni. Een Navo-woordvoerder ontkende de beschuldiging. TEHERAN In Iran zijn gisteren twee politieke activisten opgehangen die waren opgepakt tijdens de onlusten na de omstreden herverkiezing van presi dent Mahmoud Ahmadinejad in de zomer van 2009. De openbaar aan klager maakte de voltrekking van het doodvonnis bekend. Jafar Kaze- mi en Mohammad Ali Hajaghaei zijn de eerste twee arrestanten van de protesten die zijn geëxecuteerd. BRUSSEL De brandweer in het Belgische Pit- tem heeft een jongeman uit de klei- groeve van een steenbakkerij moe ten redden. Hij was tot zijn borst in de klei weggezakt. De reddings werkzaamheden namen een uur in beslag en er waren twintig brand weerlieden bij nodig. De man was met een vriend de .groeve binnen gedrongen om foto's te maken. BRISTOL Een 32-jarige Nederlandse architect die is aangeklaagd voor de moord op zijn 25-jarige buurvrouw Joanna Yeates in het Engelse Bristol, is gis teren voorgeleid aan de rechter. Tij dens de zitting kwam de Nederlan der kort aan het woord om zijn naam en geboortedatum te bevesti gen. Naar verwachting bepaalt de rechtbank vandaag of hij op borg tocht mag worden vrijgelaten. RIO DE JANEIRO De Braziliaanse regering heeft het dodental door overstromingen en aardverschuivingen in de deelstaat Rio de Janeiro gisteren bijgesteld tot boven de achthonderd. Er wor den nog zo'n 200 mensen vermist. Overstromingen en zware stormen in Zuid-Afrika hebben zeker 123 le vens geëist. Vorige week was daar nog sprake van enkele tientallen omgekomen slachtoffers. DUBLIN De Ieren gaan vermoedelijk al in fe bruari naar de stembus voor ver vroegde verkiezingen. De oppositie heeft dat gisteren afgedwongen, in ruil voor instemming met 15 mil jard euro aan bezuinigingen. Minis ter van financiën Brian Lenihan heeft daarover afspraken gemaakt. De Ierse regering verloor in het weekeinde zijn meerderheid. Terwijl ooggetuigen van de aanslag op adem komen, wordt het vliegverkeer her vat en checken de Russen alsnog in voor hun vakantie- vlucht. „Als je niet vliegt, winnen de terroristen." door onze correspondent Olaf Koens Het was verschrikkelijk. Het gebeurde in een kleine ruimte en ieder een om me heen was ei genlijk op slag dood", vertelt Ar- tjom Zjichanov, een stevige derti ger die op het moment van de aan slag iemand kwam afhalen van een vlucht vanuit Düsseldorf „Ik ben op mijn hoofd gevallen en even bewusteloos geweest, maar uiteindelijk valt het voor mij mee. Mijn been doet pijn. Maar zie dit soort beelden maar e :ns te verge ten." Zijn jas zit onder het bloed, op zijn schoenen kleven kleine stuk jes, restanten van opgeblazen men sen. „Er waren ook buitenlandse slachtoffers", vertelde Zjichanov de verzamelde pers. „Ik heb een Chinese vrouw zien liggen. Overal was rook, er ontstond enorme pa niek. Ik kon lopen en ben maar naar buiten gegaan." Volgens de laatste gegevens van het Russische 'ministerie van urgente zaken' zijn er 35 doden gevallen, ruim hon derd mensen zijn gewond, van wie twintig ernstig. Een politieagent die buiten een si garetje rookt, weet zeker dat er bui tenlanders achter de aanslagen zit ten. „We hebben ze nog niet in het vizier, maar van wat ik gezien heb, waren het extremistische mos lims uit Centraal-Azie." Volgens overheidsfunctionarissen is er een bom met zeker vijf kilo explosief materiaal ontploft. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL aviv - Op 15 januari 2010 sprak de Palestijnse toponderhandelaar Saib Erakat met de Amerikaanse diplomaat David Hale. Hij klonk wanhopig: „Het grootste Jeruza lem in de Joodse geschiedenis, te rugkeer van een symbolisch aantal vluchtelingen en een gedemilitari seerde staat. Wat had ik Israël nog meer kunnen bieden?" Een samenvatting van het gesprek is te vinden in de 1600 documen ten over het Israëlisch-Palestijnse vredesproces, die zijn gelekt naar het Arabische tv-station al-Jazeera. Daaruit blijkt dat de Palestijnse on derhandelaars in hun overleg met De bom was verpakt in een koffer die bovendien gevuld was met me talen deeltjes, om extra schade te berokkenen. In Moskou zijn de controles geïn- tensiveerd..Bij metrostations en op strategische plekken in de stad moesten mensen passeren door de- tectiepoorten. Domodedovo is de gróótste en drukste luchthaven in Rusland, er vertrekken behalve vluchten naar Russische en Europese bestemmin gen ook veel intercontinentale vluchten. In 2004 werden twee Israël tot veel meer concessies be reid bleken dan ze hun achterban durfden vertellen. Ze bestempelen de documenten nu als 'leugens en halve waarheden'. Al-Jazeera onthulde gisteren dat de onderhandelaars in 2008 ak koord zijn gegaan met een Israëli sche annexatie van alle nederzet tingen in Oost-Jeruzalem, op een enkele na. Erakat stelde voor dat een internationale commissie voor lopig het toezicht zou krijgen op de oude stad van Jeruzalem met de heilige plaatsen. En van de mil joenen Palestijnse vluchtelingen en hun nazaten zou slechts een klein deel naar Israël terugkeren. De vertrouwelijke documenten, zouden zijn opgesteld door Pales vliegtuigen die vanaf Domodedo vo vertrokken door terroristen op geblazen. De controle op de lucht haven is niet waterdicht. Wie voor een vertrekkende vlucht komt, of iemand op komt halen, mag meest al gewoon langs de controle lopen. Voor Russische begrippen kwam de reddingsoperatie snel op gang. Er was geen paniek onder de hulp verleners en wegen werden vrijge houden om ambulances vrij baan te geven. De Russische president Dimitri Medvedev liet weten dat de fami- tijnse functionarissen, en beslaan de periode 1999-2010. Palestijnen die menen dat hun onderhande laars niet meer mogen dan het ei sen van hun 'onvervreemdbare na tionale rechten', zullen in de docu menten een bewijs vinden voor verraad. „Dit laat zien dat het Pa lestijnse Bestuur probeert de Pales tijnse zaak om zeep te helpen", was de reactie van de islamistische Hamas, die nooit iets heeft gezien in diplomatieke onderhandelin gen. „De documenten onthullen het lelijke gezicht van de Palestijn se Autoriteit en de mate waarin die samenspant met de bezetters", zei een woordvoerder. Yasser Abed Rabbo, een vertrou weling van de Palestijnse presi dent Mahmoud Abbas noemde de onthullingen gisteren 'onderdeel van een doelbewuste lastercampag ne, die is bedoeld om de Palestijn se Autoriteit ten val te brengen'. Ondanks de publicatie van vertrou welijke documenten over onder handelingen tussen de Palestijnen, Israël en de Verenigde Staten, blijft de Amerikaanse regering streven naar een tweestatenoplossing voor het conflict in het Midden-Oos ten. Dat meldde het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington. „De Amerikaanse rege ring bestudeert de vermeende Pa lestijnse documenten", aldus zegs man Philip Crowley. „Wij kunnen niet instaan voor hun waarheidsge halte." Een gewonde van de bomaanslag wordt per brancard afgevoerd naar een ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8