61 binnenland Peuter van 2,5 voor taalles naar school 'Ik leg uit dat kind naar school móet' Werken in zorg is zwaar maar stemt tevreden Ontsnapte circustijger jaagt kameel de dood in Nederland scoort hoog op kankerlijst UTRECHT - De brancheorganisatie voor het primair onderwijs, de PO-Raad, heeft enthousiast gerea geerd op de plannen van onder wijsminister Marja van Bijster- veldt met het peuteronderwijs. Van Bijsterveldt maakte gisteren bekend dat er deze zomer een lan delijke proef begint waarbij peu ters met een leerachterstand zich kunnen ontwikkelen op een basis school. Zij wil dat peuters vanaf 2,5 jaar taalles krijgen voor zij echt naar de basisschool gaan. Volgens de PO-Raad zijn extra in vesteringen voor kinderen die nog niet naar de basisschool gaan erg belangrijk. „Daar hebben wij al eer der voor gepleit", aldus de zegs man. Hoe eerder taalachterstand wordt geconstateerd, hoe beter het kan worden weggewerkt, meent de PO-Raad. Ook de Algemene Onderwijsbond (AOb) reageert verheugd op de plannen van de minister. De bond is al jaren voor stander van deze vorm van peuter- onderwijs, aldus Liesbeth Verheg gen, lid van het dagelijks bestuur. De onderwijsbond is vooral blij dat scholen met deze proef het ini tiatief weer hebben. Verheggen hoopt dat scholen nu ook het bud get krijgen om het peuteronder wijs te bekostigen. „Het zou mooi zijn als de minister die laatste stap zet", aldus de vakbondsbestuur der. Nu krijgen gemeenten geld om zogenaamde voorscholen voor peuters te financieren. Ook is de AOb blij dat groep nul van de ba sisschool voor alle peuters met leerachterstand toegankelijk is en niet alleen voor allochtone kinde ren. Daarmee wordt de peuterklas minder gestigmatiseerd. Volgens de PO-Raad is het tevens belangrijk om peuters op een speelse manier taalles te geven. „Dat kan onder meer door peuters te laten spelen met blokken met letters. Dan beklijft taal beter." In België kunnen alle kinderen van tweeënhalf, ook zonder taal achterstand, naar de kleuter school, vrijwillig. dinsdag 25 januari 2011 PROEF Onderwijs enthousiast over plan bestrijden leerachterstand Olie komt weer omhoog in Schoonebeek door Annemieke Kooper DEN HAAG - Jaarlijks gaan 2500 leer lingen een maand of langer niet naar school terwijl ze dat wel zou den moeten. Niet altijd te voorkomen, maar de periode dat ze thuiszitten kan wél veel korter, stelt Ingrado, de vereniging voor leerplicht vandaag in een rapport. De Zwolse leerplichtambtenaar Al- lard Muis vertelt hoe hij de thuis- zitters weer in de schoolbanken krijgt. Sommige leerlingen zitten maanden en soms wel twee jaar thuis. Hoe kan dat? „Leerlingen kunnen om heel ver schillende redenen niet naar school gaan. Er zijn er veel met psychische problemen, anderen worden gepest. Sommigen zijn ziek en kunnen simpelweg niet naar school. In dat laatste geval kan het gebeuren dat iemand heel lang thuiszit, maar daar moet een arts of psycholoog dan toestem ming voor geven. In andere geval len moet het kind zo snel mogelijk weer naar school. Want iedere dag die het kind langer thuiszit, maakt het voor hem of haar moeilijker om weer te beginnen." Veel thuiszitters zijn brugklassers. Vinden zij de middelbare school maar niets? „Nee. Dat heeft; vooral te maken met de overgang van de basis school naar de middelbare school. Tot en met groep acht krijgen leer lingen veel begeleiding. Ze krijgen les in een vertrouwd klaslokaal, met vaak dezelfde docent. Veel leerlingen met gedragsproblemen redden het daarmee wel tot groep acht. Maar dan moeten ze naar een nieuwe school. De basisschool wil die kinderen vaak de kans ge ven naar het reguliere voortgezet onderwijs te gaan, ook al zou het speciaal onderwijs beter zijn. Ouders gaan daarin mee, want een speciale school betekent vaak dat het kind vaak onder zijn niveau moet presteren. Dat komt omdat het voortgezet speciaal onderwijs doorgaans niet meer biedt dan vmbo. Maar op de 'gewone' school moet het kind opeens zelfstandig werken, naar verschillende lokalen en krijgt het de nodige begeleiding niet. Hij verzuipt en kiest er dan al snel voor niet meer naar de les te komen." Hoe kunnen ouders dat laten gebeu ren? „Dat komt door angst. Sommigen hebben slechte ervaringen met school en hebben daardoor reser ves. Ze zien dat hun kind wordt ge pest, vinden dat de school er niet genoeg aan doet om dat te stop pen en sturen het daarom niet naar de les. Ik maak ze duidelijk dat het kind naar school móet. Ik ben geen boeman, of iemand die erop uit is om een boete uit te de len. Nee, ik overleg met de ouders en samen lossen we de problemen op. Soms betekent dat, dat het kind beter van school kan wisse len. Soms moet ik dan ook de school aanspreken. In het geval van pesten moet ook die er name lijk alles aan doen om te voorko men dat het weer gebeurt. Een pro ces verbaal opmaken is slechts een heel enkele keer nodig. Over het al gemeen zijn ouders blij wanneer hun kind weer naar school kan." SCHOONEBEEK - Minister Maxime 1948 tot 1996 werd bij het Drentse Verhagen van Economische Zaken dorp ook olie gewonnen, maar dat (links) zet officieel de oliewinning bleek niet meer rendabel. Nieuwe bij Schoonebeek in werking. Van technieken maken exploitatie nu DEN HAAG - Werknemers in de ge- zondheids- en welzijnszorg zijn meer dan gemiddeld tevreden over hun werk, ook al vinden ze dat vaak fysiek en emotioneel be lastend. Dat blijkt uit gegevens uit 2009 die het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) gisteren heeft ge publiceerd. Werknemers in de gezondheids zorg vinden hun werk zwaar, om dat ze vaak fysieke kracht moeten gebruiken en in een ongemakkelij ke houding moeten werken. Dat doen ze bijvoorbeeld als ze een pa tiënt moeten tillen. Zorgverleners vinden hun baan ook emotioneel zwaar. Hun werk druk is hoog en ze hebben nogal eens te maken met ongewenst ge drag van patiënten. Het werk is wel afwisselend. Hun belastende baan geeft werkne mers in de zorg veel voldoening. DEN HAAG - Nederland staat twaalf de op de internationale ranglijst van landen waar kanker het meest voorkomt. Dat heeft het Wereld Kanker Onderzoek Fonds gisteren bekendgemaakt. Denemarken is koploper. Jaarlijks krijgen 286,8 op de hon derdduizend Nederlanders kanker. Het hoge aantal komt deels door de goede diagnose en registratie van de ziekte. Het heeft echter ook te maken met het hoge percentage rokers, de hoge alcoholconsumptie en het toenemend aantal mensen met overgewicht. Het zijn met na me landen met hoge inkomens die hoog op de lijst staan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een tijger en drie welpen zagen gisteren kans uit hun kooi te komen en lie pen korte tijd rond op een circus terrein in Alphen aan den Rijn. Aanvankelijk werd gemeld dat een tijgerin twee kamelen en een paard had aangevallen. De tijgers zijn van Circus Belly Wien. Na hun ontsnapping ont stond onder de kamelen, die ook op het terrein liepen, paniek. Een kameel verwondde zich ernstig aan een grote stalen pen, aldus de circusmensen. Het dier werd niet aangevallen. De aangetroffen spo ren bevestigen dit. Het dier overleed later aan de ver wondingen. Drie andere kamelen en een paard raakten eveneens ge wond. Medewerkers van de die renambulance ontfermden zich met het circuspersoneel over de ge wonde dieren. Volgens de mensen van de dierenambulance zagen al le overige circusdieren er gezond uit. Rond negen uur 's ochtends kreeg de politie de melding dat de tijgers vrij rondliepen. Het circusperso neel greep meteen in en dreef de tijgers terug de kooi in. Toen agen ten ter plaatse kwamen, zaten ze alweer in hun kooi. De politie houdt er rekening mee dat de tij- gerkooi met opzet is opengemaakt. Twee tijgerinnen van Circus Belly Wien zitten achter de tralies. foto Guus Schoonewille/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6