2 Vlabtrio's tK baUwi Tips dinsdag 25 januari 2011 Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage overleven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Jaarlijks vindt het nationaal kampioenschap jongleren plaats. Beeldopnames daarvan zijn te vinden op YouTube. Bekijk op YouTube ook handige instructie filmpjes. Jongleren kan naast standaardballetjes, ook met (brandende) kegels, ringen en vuurballen. Ook diabolo's zijn er in allerlei soorten en maten. Neem contact op met de Kite Gallery 8c Juggling Store over de data van de jongleerbij- eenkomsten. De speciaalzaak is gevestigd aan het Damplein 9 te Middelburg en is telefonisch bereikbaar via 0118-637526. „Als ik het huiswerk zat A ben, pak ik de diabolo. Na een kwartier kan ik er dan weer tegenaan." Roald Nooijens (12) slaat zich met jongleerpauzes door zijn gymnasiumopleiding. Vier jaar geleden kreeg hij zijn eerste diabolo als kerstcadeau. Hij maakte zich het balanceerspel vlug eigen en dwong respect afbij zijn klasgenoten toen dia boloën vorig jaar razend populair werd op zijn school. „Vriendjes die op bezoek zijn vragen me nu nog weieens of ik wat trucjes wil laten zien", verkondigt Roald met een glimlach. „Het is eens wat anders dan de rest doet", ver telt zijn leeftijdsgenoot Tom Otto. Tom raakte gebiologeerd door een klasgenoot die jongleer- ballen in de lucht wist te houden. Binnen drie dagen demonstreerde hij eenzelfde kaskade - het in de lucht laten circuleren van drie ballen. Inmiddels oefent hij met vijf „Daarvoor moet ik wel naar buiten, want het plafond is binnen te laag. Hoger gooien geeft me meer tijd een bal op te vangen en een nieuwe omhoog te werpen", legt hij uit. „Bovendien gaat de hond er met de ballen vandoor als ik binnen oefen." Wanneer de lente haar intrede doet zullen de jongens zich naar het Abdijplein in Middel burg begeven. Afgelopen jaar kwamen daar eens per maand zo'n honderd jongleurs bijeen. Tom vindt het leuk om te zien wat anderen kunnen. „En zo kan je de kunst van elkaar afkijken", vult Roald hem aan. De bijeenkom- - sten in de openlucht worden georganiseerd door Michiel van Amerongen, eigenaar van jongleer- en vliegerwinkel Kite Gallery 8c Jug gling Store in de provinciehoofdstad. Het valt Van Amerongen op dat de sport vooral jongens aantrekt: „Negen op de tien is jongen. Terwijl twee generaties terug vooral meiden er schik in hadden." Ook Tom merkt die ongelijkheid op. Op een schoolkamp kreeg hij alleen jongens enthousiast en zelfs toen de rage zich over zijn school voltrok, was er slechts één meisje dat meedeed. „En ze was niet eens zo fanatiek", onderschrijft Tom zijn verhaal. Dat beide seksen er slimmer van wor den staat niettemin als een paal boven water. Het wetenschappelijk tijdschrift Nature Neuroscience wees in 2009 op een blijvende verandering in de hersenen van jongleurs. Volgens het desbetreffende artikel leidt jong- leertraining tot betere verbindingen tussen cellichamen in die delen van de hersenen die betrokken zijn bij motorische en visuele vaardigheden. Het blad Nature had vijfjaar eerder al een toename in de dichtheid en het volume van die cellichamen geconstateerd. Na zes weken dagelijks een halfuur oefenen vindt de ontwikkeling in de hersenen al plaats, aldus de wetenschappers. Van Amerongen tipt beginners dat de li chaamshouding tijdens het oefenen belangrijk is. Losjes in de knieën, met de benen stevig op de grond en de voeten iets uit elkaar sta je het sterkst. Met beide benen op de grond staan doet ook Roald. Want op de vraag of hij nou slimmer is geworden dankzij het jongleren antwoordt hij: „Nou nee, volgens mij niet echt." TomVennink Wie slimmer wil worden, moet gaan jongleren. Voor je het weet heb je het onder de knie en heb je profijt van een permanente ontwikkeling in je hersenpan. De pientere scholieren Roald en Tom maken al jaren furore met diabolo's en jongleerballen. Diabolo's Jongleerballen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68