zeeland 123 gehoord? Nee hoor, ik weet van niks CDA en PvdA willen tunnel vervroegd tolvrij meer leven op de Terneuzense Markt te creëren 'Het huiskamergevoel, maar dan buiten op het terras' dinsdag 25 januari 2011 door Raymond de Frel tijd om andere dingen te gaan doen." Maar wat? Hij haalt zijn schouders eens op. Hij heeft een bootje, hij heeft een hond. „Maar ik kan na tuurlijk niet de hele dag op dat bootje gaan zitten of met Hunter (de hond, red) gaan lopen. Dat beestje zal ook moeten wennen. Als ik 'm op de Markt loslaat, loopt-ie linea recta naar het café. Weet je, het zal heel erg wennen worden. Maar bang? Nee, dat ben ik niet. Het is namelijk heel sim- Piet Michielsen zat gister ochtend een tijdje naar buiten te kijken. Veel was er nog niet te zien, er was nog maar weinig activiteit op de Terneuzense Markt. Piet zag het eigenlijk hele maal niet. Hij dacht alleen maar: tja, volgende week maandag zal mijn uitzicht heel anders zijn. Piet (67) stopt ermee, na 33 jaar draait hij zondag samen met zijn partner Nicole Riemens voor het laatst de sleutel van café Du Com merce om. Dat gaat vast en zeker gepaard met een raar gevoel. „Ik denk nu al de hele tijd bij alles wat ik in het café doe dat het een van de laatste keren is", vertelt hij. „Ik was er al een tijdje mee bezig om een opvolger te vinden. Vorig jaar leek het te lukken, maar uitein delijk ging het toch niet door. Ik bemoeide me overigens niet met de onderhandelingen. Dat deed de brouwer, die het pand' van mij gaat huren. Hij zocht een goede uitbater. Op 7 januari kreeg ik tele foon. Of ik thuis was. En dat is dan toch schrikken. Maar goed, het is tijd, hè. Ik word dit jaar 67, de juiste momenten je mond te kunnen houden. Ik las ook niet voor niets elke ochtend in de krant eerst de overlijdensadverten ties. Omdat er familieleden van die mensen in mijn café konden komen. Belangrijk om te weten. Veel belangrijker dan de weers voorspelling. Iedereen kan zien of het slecht of goed weer is. Ik heb in al die jaren trouwens meer cre maties en begrafenissen meege maakt dan feestjes. Naar familie feestjes kon ik bijvoorbeeld nooit, „Als ik Hunter op de Markt loslaat, loopt-ie linea recta naar het café." Piet Michielsen pel: wat je niet weet, dat weet je niet." En als je dingen wél weet, dan doe je als cafébaas zo af en toe gewoon alsof je het in Keulen hebt horen donderen. „Ik hoor natuurlijk heel veel dingen in het café. Vroeger veelal op het politieke vlak, toen de gemeenteraad hier na de verga deringen nog langskwam. Maar ook persoonlijke dingen. Als ze bij mij gaan vissen met vragen als 'Heb jij het al gehoord?' Dan zeg ik steevast 'Nee hoor, ik weet van niks.' Het is heel belangrijk om op want het café moest openblijven." Piet nam Du Commerce 33 jaar ge leden samen met zijn ex-vrouw over van zijn schoonvader Dirk Roffel. „Binnen drie dagen moest ik beslissen of ik zou stoppen als rij-instructeur. Zo'n beslissing be paalt je leven. Ik heb daarna zeker tachtig uur per week gewerkt. Meestal gaat de deur vroeg open, bijvoorbeeld op de woensdag. Dan ben ik de thuisbasis voor de men sen van de weekmarkt. Die eten hier soep en broodjes." De trooste loze aanblik van de weekmarkt gaat Piet enigszins aan het hart. Net zoals hij het jammer vindt dat er nooit iets van de grond is geko men om de Markt een echte op pepper te geven. „Die herinrich ting, met die meerpalen, heeft de gemeente ons destijds door de strot geduwd. Toen we gingen pra ten, stond er al een maquette. Maar goed, het staat er nu, dus heb je je aan te passen. Er zijn in al die jaren tal van plannen voor bijgekomen. Waterpartijen, een belfort... Vaak was het niet reëel. Nu hopen we dat het haalbaar is om de Markt vanaf Koninginne dag tot en met de kermis (septem ber) autovrij te maken, zodat er meer terrassen kunnen worden ge plaatst. Daarnaast zou het volgens mij mooi zijn als er nog een (Ne derlands) restaurant bij komt." Hij zal de ontwikkelingen van een afstandje blijven volgen. En hij zal, als hij met Hunter op een bankje op de zeedijk van het uitzicht ge niet, vast nog weieens iets horen waaien. Maar je hoeft hem er ook dan niet naar te vragen. Want Piet? Nee hoor, die weet van niks. Piet Michielsen en Nicole Riemens nemen zondag van 15.00 tot 19.00 uur afscheid met een receptie. door Raymond de Frel Het is zeker geen eenvoudi ge klus die Terneuzenaar André Snap staat te wach ten. Vaste gewoontes zijn immers hardnekkig. Maar waarom zou je meteen alles willen veranderen? Dat werkt meer dan eens alleen maar averechts. Vanaf maandag heeft Snap (32) het voor het zeggen in café Du Commerce. De twee kaartclubs, biljartvereniging en shantykoor De Dekzwabbers hoeven zich geen zorgen te maken; Du Com merce kan gewoon hun thuisbasis blijven. „Je moet niet meteen alles willen veranderen. Dat is trou wens ook helemaal niet nodig. Er zullen misschien wel eens wat meer jongere mensen binnenstap pen, al was het alleen maar omdat ik jonger ben dan de huidige café baas. Geleidelijk zal er wel wat ver anderen, maar zeker niet op stel en sprong", vertelt Snap. Aan de buitenzijde hoopt hij wel snel wijzigingen door te voeren. Zo streeft hij naar een groter ter ras, met een huiselijke aankleding. „Ik ben op zoek naar het huiska mergevoel, maar dan buiten op het terras. Dat moet bijvoorbeeld lukken met een mooie aankleding en verwarmingslantaarns." Snap deed ervaring op in de Ter neuzense kroegen De Pub, De Schelde en bij zijn ouders in 't Kel dertje. „Mijn ouders zijn blij voor me, ik wilde graag op eigen benen staan. Ik denk ook niet dat 't Kel dertje en Du Commerce concur renten zijn. We kunnen er juist al lebei voordeel uit halen. Stel dat ik bijvoorbeeld in de bovenzaal een feest met eters heb. Dan zou het mooi zijn als ik mijn broer Stefan, die kok is in 't Keldertje, kan in schakelen." André Snap, de nieuwe uitbater van Du Commerce, laat het meeste bij het oude. Wel zet hij in op meer terrassen. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel TERNEUZEN - Coalitiepartijen CDA en de PvdA in Terneuzen zijn het toch nog eens geworden over een gezamenlijke motie over tolheffing voor de Westerscheldetunnel. CDA'er Jaap Scheele en PvdA'er Frank van Oorschot steggelden an derhalve week geleden over de wij ze waarop zij hun ongenoegen over de tolheffing wilden uiten. Dat willen ze juist nu doen, omdat de provincie de economische, de mografische en sociale effecten van tolheffing op Zeeuws-Vlaande- ren onderzoekt. Het CDA pleitte ervoor om extra tolinkomsten - door het opwaarderen van de tun nelroute tot internationale verbin ding - ten bate van Zeeuws-Vlaan- deren te besteden. De PvdA ging een stap verder. De sociaal-demo craten hamerden op het zo snel mogelijk tolvrij maken van de tun nel. Om een eensluidend geluid te la ten klinken, staken Scheele en Van Oorschot de koppen bij elkaar. Als uit het onderzoek blijkt dat een tol vrije tunnel gunstige effecten heeft op Zeeuws-Vlaanderen, drin gen zij aan op structurele midde len om de tolheffing vervroegd te beëindigen. De gemeenteraad be handelt de motie donderdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59