zeeland 127 bestaansrecht PZC brieven Koffietijd in Zeeuws Museum Belgische kinderen naar Zeeland 07*^ i> www.pzc.nl/webwinkel Hollands spoor door het verleden 4 dvd-box dinsdag 25 januari 2011 vreest Lokerse. „Omdat niet altijd duidelijk is onder welke omstan digheden in onder meer Vietnam vis wordt gekweekt, hebben de Verenigde Staten en Brazilië forse heffingen op kweekvis ingevoerd. Ik zie dat de Europese Unie nog niet doen." Wellicht kan een keurmerk hel pen de prijs van schol op te 'vijze len. Urker vissers zijn daarmee be zig. „Maar", tekent de Zeeuwse vis mijndirecteur aan, „schol is toch vooral bestemd voor de diepvries- markt. Van alle in Nederland aan gevoerde schol wordt bijna hon derd procent gefileerd en dan diep gevroren. Het aantal opkopers van schol is ook beperkt, tot vier of Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vlaketunhel 2 Pas nog voor 15 miljoen gereno veerd en nu weer zo'n 15 miljoen om de schade te herstellen. Kan die reparatie niet wat sneller en goedkoper? Het is toch niet zo moeilijk om die breuk in het weg dek weg te frezen en daarna met een emmertje asfalt de zaak weer netjes gelijk te maken? Een beetje klusser wil dat karweitje best wel aannemen voor een paar duizend euro. Het tunnelsegment zal echt niet zomaar verder wegzakken en mocht dat onverhoopt toch ooit ge beuren dan vinden de geleerden van Rijkswaterstaat wel weer een oplossing. En wij maar denken dat Nederland zo goed is in weg- en waterbouw. In ieder ontwikkeld land was dit klusje zo geklaard. A.M. de Schipper Inkeloortstraat 6, Rilland Onteigening vijf, terwijl er voor tong wel vijftig opkopers zijn." Het laatste is een geluk voor de Zeeuwse vissers. Zij vangen veel meer tong dan hun noordelijke col lega's. En de scholprijs mag de laat ste jaren gehalveerd zijn, die van tong is met een gemiddelde kilop rijs van tien euro redelijk stabiel. Tong is een luxe versproduct. Mocht schol toch ooit buitenom de vismijnen verhandeld worden, dan is er volgens Lokerse nog geen man overboord. Van de 28,5 mil joen euro omzet die Vlissingen in 2010 draaide, kwam 3,4 miljoen eu ro van schol. „We willen die vis niet kwijt, maar het is geen hoofd product voor ons." deeld stemde over de onteigenings procedure voor 'Plan Waterdunen', achterna? Merkwaardig toch dat de SGP in Zeeland zich voorstander heeft verklaard van onteigeningen bij Perkpolder en Breskens, terwijl de partijbroeders in Den Haag van staatssecretaris Bleker (CDA) wil len weten welke mogelijkheden hij heeft om onteigening van land bouwgronden voor 'Waterdunen' tegen te houden. Een overbodig verzoek. Bleker heeft al laten we ten, dat hij zich er niet mee wil be moeien en 'Waterdunen' be schouwt als een project van Zee land. Zonder die uitspraak van de staatssecretaris was het dat al. 'Wa terdunen' is in Zeeland verzonnen, evenals alle andere ontpolderplan- nen. De Zeeuwse SGP heeft daar nooit moeilijk over gedaan. Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Zeedijk De Tweede Kamer fraaie van de SGP wil weten hoe onteigening in de OudBreskensPolder kan wor den voorkomen. De vijf leden van de SGP-fractie in onze Staten heb ben 17 december gezamenlijk voor 't Statenvoorstel start onteigenings procedure Waterdunen gestemd. In het CDA-verkiezingsprogramma 2011-2015 lees ik dat het CDA tegen gedwongen ontpoldering voor de aanleg van nieuwe natuur is. 6 van de 10 leden van de CDA-fractie in onze Staten stemden 17 december voor 't Statenvoorstel start onteige ningsprocedure Waterdunen. Als de SGP-leden van onze Staten had den gestemd in de geest van de SGP-kamervragen én alle CDA'ers in onze Staten hadden gestemd op basis van het huidige verkiezings programma, dan was het Staten voorstel start onteigeningsprocedu re Waterdunen verworpen met 20 stemmen tegen en 18 voor. Guus Langeraert Schuttebocht 21, Oostburg Onteigening 2 Hobbelt de SGP het CDA, dat in de laatste Statenvergadering ver- Een prima artikel van Chiel Jaco- busse in de krant van zaterdag (Klein drama op de Zeedijk)! Beter en sprekender voorbeeld van de ge volgen van oppervlakkige en on doordachte pleidooien voor 'vrij fietsen' waar het niet zou moeten, is haast niet te bedenken. Hopelijk worden mensen door zulke verha len van ooggetuigen langzamer hand wat wijzer en bescheidener. Waarom moet toch alles wijken voor de mens? Net of we het zo goed doen in de wereld. J. Fortuin Gravenhof 11, Goes Isolatie Gedeputeerde Marten Wiersma sta pelt enkele mooie subsidies bij de verbouwing van zijn huis: laag BTW-tarief subsidieregeling isola tieglas en meermetminder. Zijn co lumns vormen echter een opmer kelijke klaagzang: Subsidie minder dan vergunning kost, moppert Wiersma bijvoorbeeld. Wel no teert hij voldaan dat 'de sneeuw op het dak niet smelt, terwijl in dat nieuwbouwwijkje in het dorp de sneeuw al na een paar dagen is ge smolten.' Misschien wilden die mensen hun dak best isoleren, maar troffen ze de hond in de pro vinciale pot. Die omvatte bij de start in maart 14.000 euro. De maximale subsidie - bij twee ener gieklassen stijging - was 700 euro en de pot in juli alweer leeg. Gede puteerde Wiersma heeft zich blijk baar snel gemeld. Het zou hem ge sierd hebben als hij anderen de kans had gegund om gesubsidieerd hun huis te isoleren. Bij ons smolt de sneeuw ook niet - omdat we niet stoken in de slaapkamers. Ingrid Kramer Dr. Huizingastraat 26, Schoondijke Gratis openbaar vervoer Natuurlijk gun ik de wethouder van Terneuzen zijn geesteskindje: door het gratis openbaar vervoer is het gelukt meer mensen achter de geraniums vandaan te krijgen. Maar de vergelijking tussen de proef gratis openbaar vervoer 65+ in Zeeuws-Vlaanderen en de proef op Schouwen-Duiveland gaat toch mank. Gratis openbaar vervoer be staat niet. De kosten moeten ge dekt worden. Weliswaar niet door de gebruiker, maar door de ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen. En niet te vergeten en dat is toch wel erg belangrijk, dat bij de proef in Zeeuws-Vlaanderen de provin cie nog gedurende een jaar bij draagt in de helft van de kosten. En nu de vergelijking: zolang de provincie meebetaalde in de kos ten, was ook op Schouwen-Duive land dat openbaar vervoer voor 65+ gratis. Dus de wethouder juicht iets te vroeg. Frans Babijn Vlakestraat 33, Zierikzee Eurocrisis De oorzaak van de crisis is het ge forceerd willen vormen van de EU met 3 verschillende culturen. Zoals we destijds op school leerden: de Germaanse/Romaanse/Slavische. Ieder met zijn eigen positieve en negatieve elementen. Qua finan ciële uitgangspunten verdraagt het elkaar niet. Dit leidt niet alleen tot de problemen bij de schuldencrisis en de kwaliteit van de euro. Je ziet dit concreet in België (kabinetsai- sis) waar de Romaanse en Ger maanse cultuur de scheidingsgrens vormen in één land maar ook jaar lijks bij het Eurovisie Songfestival. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Lef Lef is volgens de Vlaming een lou ter 'Hollandse' karaktertrek. Maar wat te denken van de Vlaamse poli tici die voor het meest Afrikaanse wegennetwerk van West-Europa tol durven te vragen? Philipp Cleiren (B) Clitexweg 9, Clinge (NL) MIDDELBURG - In het RTL-televisie- programma Koffietijd wordt don derdag aandacht besteed aan de ex positie 'Ons dagelijks brood', die tot en met 25 september te zien is in het Zeeuws Museum. De tentoonstelling toont een bij zondere collectie Zeeuwse werk kleding. Ook wordt de film 'Neder lands volksleven in oogsttijd' ver toont. In de uitzending zijn oude zwart-wit foto's te zien van Zuid-Bevelandse werkkleding. De foto's en een deel van de werkkle ding in de tentoonstelling is in bruikleen gegeven door Jankees Goud. Koffietijd: 27 jan., 10.00-11.00 uur, RTL4 MIDDELBURG - De stichting Europa Kinderhulp, die vakanties organi seert voor kansarme kinderen uit binnen- en buitenland, haalt met ingang van deze zomer ook kinde ren vanuit België naar Zeeland. Onlangs is het eerste contract gete kend tussen Europa Kinderhulp en het Rode Kruis Vlaanderen. De kinderen waarover het gaat wonen in Mechelen. Zij zullen tussen 18 juli en 5 augustus twee weken va kantie doorbrengen in Zeeuwse gastgezinnen. WEBWINKEL Hollands^ ^,95'. éi i - 1 categorie DVD's en games Deze dvd-box neemt u met vele prachtige, authentieke beelden mee naar de oorsprong van het railverkeer. Niet alleen treinen, maar ook trams namen vroeger een belangrijke plaats in op het spoor. Inclusief het spoorver- leden tijdens en net na de Tweede Wereldoorlog. Nederlands gesproken, speelduur ca. 4 uur. Adviesprijs 24,99 Lezersprijs 19,95" exclusief 2,95 verzendkosten Het Zeeuwse nieuws razendsnel via Twitter www.twitter.com/pzcredactie De kiloprijs van schol is de laatste jaren bijna gehalveerd tot gemiddeld één euromet name door de invoer van goedkope kweekvis uit het Verre Oosten. Fen keurmerk voor schol kan mogelijk tot enig prijsherstel leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53