261 zeeland Visafslagen hebben wél Anti-ontpolderaars zien bezwaar tegen promotie OM eist werkstraf voor telen van hennep Geen bewijs in zaak vrijheidsberoving bij blijf-van-mijn-lijfhuis Sas van Gent dinsdag 25 januari 2011 MIDDELBURG - De anti-ontpolder- aars in Zeeland hebben er moeite mee dat Marije Schaafsma morgen aan de Vrije Universiteit in Amster dam doctor in de aard- en levens wetenschappen wordt. Niet dat ze haar een feestelijke promotie wil len ontzeggen, maar ze zijn niet te spreken over wat, naar ze hebben begrepen, in Schaafsma's proef schrift staat. Marije Schaafsma onderzocht de economische waarde die Nederlan ders hechten aan verbeteringen van waterkwaliteit. Ze stelde daar bij vast dat bewoners van Zeeland bereid zijn extra waterschapsbelas ting te betalen voor betere kwali teit van recreatie en natuur bij Breskens, Saeftinghe en Braak man. Een van haar uitkomsten is dat de maatschappelijke baten van de ontpoldering van de Hedwig- polder waarschijnlijk groter zijn dan de kosten van dit project. „We hebben geprobeerd het proef schrift van mevrouw Schaafsma ter inzage te krijgen", zegt Magda de Feijter van het comité Red on ze Polders, „maar dat is geweigerd. door Frank de Klerk DEN HAAG/SINT-MAARTENSDIJK - Een 47-jarige vrouw uit Sint Maar tensdijk zei gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof dat de eerder door de politierech ter opgelegde werkstraf van 140 uur waarvan de helft voorwaarde lijk voor een hennepkwekerij, voor haar veel te zwaar is. De vrouw kreeg op 6 januari vorig jaar bezoek van de politie omdat het dak van haar huis niet wit ge vroren was. In het huis vonden de agenten 216 hennepplanten. Tij dens de hoger beroepszaak zei de vrouw dat zij niets met de hennep planten te maken had. Toen de verstandelijk beperkte vrouw nog in de prostitutie werk te, zou zij zijn ingegaan op een aanbod van bekenden om 700 eu ro te lenen. Toen deze bekenden het geld terugvroegen, kon de de Rechtspraak Rechtbank Middelburg RECHTBANK MIDDELBURG, sector civiel recht Inzake een bij de Rechtbank Middelburg aanhangige procedure inroepen huurbeding van het woonhuis aan de Scheldestraat 32 (4381 RT) Vlissingen, wordt opgeroepen te verschijnen op dinsdag 8 februari 2011 te 13.30 uur in het gerechtsgebouw te Middelburg, Kousteensedijk 2, teneinde te worden gehoord: zij die verblijven in de woning of een gedeelte daarvan aan de Scheldestraat 32 te Vlissingen, Scheldestraat 32 (4381 RT) Vlissingen. Een kopie van dit verzoekschrift kan worden verkregen ter griffie van de Rechtbank Middelburg, Kousteensedijk 2,4331 JE Middelburg, telefoonnr. 0118 677000. De griffier, J. Platteeuw VISSEN VOOR DE MARKT 'Pleidooi van Berenschot voor directe levering vis aan supermarktketens helpt vissers van regen in de drup' De scholaanvoer in Vlissingen was in 2010 goed voor 3,4 miljoen euro op een omzet van 28,5 miljoen. Er werd alleen verwezen naar een artikel in het blad H2O van eind december. In dat artikel wordt een enquête onder 800 Zeeuwen uit 2007 aangehaald, alsof er sinds dien niets is gebeurd." De Feijter vestigt de aandacht op het Finan- cieele Dagblad dat zaterdag meld de dat driekwart van de Zeeuwse bevolking tegen de ontpoldering van de Hedwigepolder is. In de regels van de Vrije Universi teit staat dat een proefschrift ten minste vier weken vóór de promo tie openbaar moet worden ge maakt. De Feijter en de haren be twijfelen of de promotie wel door kan gaan nu dat niet is gebeurd. De kwestie ligt in kringen van te genstanders van ontpoldering zo gevoelig, omdat het kabinet Rutte er een punt van maakt de ontpol dering van de Hedwigepolder te willen voorkomen. In dat kader brengt staatssecretaris Henk Bleek- er van EL&I een bezoek aan het gebied. Schaafsma was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. De VU vrouw niet betalen. Zij kreeg ver volgens van dezelfde bekenden het aanbod om de deur van haar huis te openen voor een paar plantjes. Het gevolg was dat de vrouw nog meer in de problemen kwam. Zij is uit huis gezet en moet het ener giebedrijf Delta bijna 2700 euro be talen voor gestolen elektriciteit. Het trieste verhaal van de vrouw maakte indruk op hofaanklager A. Speijers. ;,Deze mevrouw is niet het prototype van de illegale wiet- kweker", zei de hofaanklager. „De ze vrouw heeft er in plaats van 700 euro nog veel meer schuld bij gekregen." De hofaanklager eiste een geheel voorwaardelijke werkstraf van 140 uur. Wel moet de vrouw van de hofaanklager Delta bijna 2700 eu ro betalen voor de illegaal afgetap te stroom. Uitspraak volgt over twee weken. door Harmen van der Werf Vismijnen in Nederland hebben hun langste tijd gehad. Veel anders valt niet op te maken uit het onderzoek Vissen voor de Markt dat bureau Berenschot onlangs pu bliceerde. De studie vormde het sluitstuk van de aciviteiten van het Visserij Innovatie Platform on der leiding van Zierikzeeënaar Bram Bierens. Bierens is afkomstig uit de landbouw. Hij was jaren lang algemeen directeur bij de boe rencoöperatie CZAV. Berenschot heeft de markt in de visserij gespiegeld aan die in de landbouw. Boeren leveren veel pro ducten op contract rechtstreeks aan verwerkende bedrijven of su permarktketens. Vissers zouden dat ook meer moeten doen, aldus Berenschot, om vooral de markt positie van de sterk in prijs gedaal de schol te verbeteren. 'Samenwer king in de keten is cruciaal', heet het jargon. Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling met vestigin gen in Vlissingen en Breskens, heeft het rapport van Berenschot gelezen. Zijn commentaar kan kort worden samengevat. „Begin er niet aan." De schrijvers hebben volgens hem één grote fout ge maakt. „Je kunt de landbouw en visserij helemaal niet met elkaar vergelijken. Als een tuinbouwer to matenplanten zet, weet hij wan neer hij kan oogsten en aan een su permarkt leveren. In de visserij is dat onmogelijk. Stel dat een super markt in een week een actie met schol wil houden. Als het net die week hard stormt, valt alles in dui gen." Afgezien van dit probleem vraagt Lokerse zich af of vissers zich aan supermarktketens moeten 'uitleve ren'. Het zou een flinke stap terug in de tijd zijn, stelt hij. Vismijnen zijn ooit, in de jaren dertig van de vorige eeuw, opgericht door lokale overheden om vissers te bescher men tegen handelaren die hen uit Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling met vestigingen in Vlis singen en Breskens, heeft vertrouwen in de toekomst van Nederlandse vis afslagen. „We werken tegen de laagst mogelijke kosten en vissers kunnen beter niet afhankelijk worden van winkelketens." foto Ruben Oreel elkaar speelden en dus te weinig voor de vis betaalden. Dat gevaar bestaat nog steeds, volgens Loker se. „Iedereen weet toch dat super marktketens vaste leveranciers het vel over de neus halen." Er zit ook een andere kant aan het verhaal, realiseert Lokerse zich. Een mooi natuurproduct als schol brengt de laatste jaren eigen lijk niet meer op wat die waard is. De gemiddelde kiloprijs is van zo'n twee euro gedaald naar één euro. De oorzaken daarvan liggen buitenom de vismijnen. Het schol quotum is sinds begin jaren negen tig gehalveerd. Afnemers zijn op zoek gegaan naar andere vervan gende vissoorten, in het Verre Oos ten gekweekte pangasius en tilapia en wild gevangen vis (rock sole en yellow fin sole) uit wateren bij Alaska. Het scholbestand in de Noordzee heeft zich inmiddels re delijk hersteld. Het scholquotum is daarom dit jaar verhoogd met vijftien procent. Het is echter zo goed als onmoge lijk marktaandeel terug te winnen, door Ad Roos MIDDELBURG - Officier van justitie W. Suijkerbuijk liet gisteren op de zitting van de rechtbank in Middel burg duidelijk blijken weinig ge loof te hechten aan de verhalen die zowel de verdachte, een 50-jari- ge Rotterdammer, als diens 22-jari- ge vriendin opdisten. „Het is een raar verhaal en ik krijg er een vreemde smaak in mijn mond van." Maar bewijs had Suijkerbuijk niet of nauwelijks en dus moest hij vrij spraak eisen. De Rotterdammer werd ervan ver dacht op 5 oktober in Sas van Gent zijn vriendin uit het blijf-van-mijn-lijfhuis te hebben gehaald en haar met de nodige be dreigingen te hebben gedwongen met hem mee terug naar Rotter dam te rijden. Een medebewoonster had dat alle maal van dichtbij gezien. Turks sprak zij niet, maar zij zag de vrien din wit wegtrekken. Zij maakte daar melding van en het Openbaar Ministerie stelde ambtshalve een vervolging in. In haar verklaring tegen een psy choloog bevestigde de jonge vrouw het verhaal van de medebe woonster. Op de zitting gisteren, als getuige, hield zij echter vol dat er absoluut helemaal niets aan de hand was ge weest. Oké, zij had in de zomer ru zie met de Rotterdammer gehad en door haar toedoen, werd de man veroordeeld tot een celstraf wegens wapenbezit. Toen.op 1 oktober de man uit de- j tentie kwam hadden zij elkaar ge beld en wilden zij het weer goed maken. Om dat allemaal duidelijk te maken hadden zij in enkele da gen bijna honderd keer met elkaar getelefoneerd en sms'jes ver stuurd. Verder zou er helemaal niets aan de hand zijn geweest. De rechtbank doet uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52