'Herdenken helpt bij verwerken Bruinisse boos over uitspraak leegstand G. van boven 221 zeeland Gebruik dorpshuizen laat stijgende lijn zien Schouwen-Duiveland maakt zich op voor de herdenking van de watersnoodramp van 1953. Er zijn herdenkingen in Ouwer- kerk, Nieuwerkerk, Oosterland, Sirjansland en Serooskerke. /"^ruimTN Showroomkeukens l800M2/tegen scherpe prijzen! Zie voor meer regionieuws: www.pzc.nl/schouwen-duiveland dinsdag 25 januari 2011 S door Melita Lanting BRUINISSE - De dorpsraad Bruinis se staat op zijn achterste benen na uitspraken van een ambtenaar van de gemeente Schouwen-Duive- land. Hij zei vorige week dat Zierik- zee het meeste last heeft van ver paupering van panden. Dat is de Bruënaren in het verkeerde keel gat geschoten. „Daar zijn wij het niet mee eens", zegt voorzitter Eva Kuijt van de dorpsraad. „Het is misschien wel zo dat in Zierikzee feitelijk meer verpauperde panden staan, maar je moet het relatief bekijken. Wat is het effect op het dorp en dat is in Bruinisse heel erg groot." Gisteren is een brief aan alle raads leden verstuurd waarin de politici worden opgeroepen om 'stevige keuzes' te maken. De dorpsraad herinnert de raadsle den aan alle tijd en het vele geld dat al is gestoken in het maken van plannen voor het vissersdorp. Maar - zegt de dorpsraad - als niet snel en krachtig wordt opgetreden zijn de investeringen zinloos en is het water naar de zee dragen. In Bruinisse staan in het centrum verschillende panden al jaren flink te verpauperen. Al vanaf 2009 wordt hierover serieus aan de bel getrokken. De toenmalige raadsle den zijn op bezoek geweest in het dorp en hebben ook geconstateerd dat Bruinisse een groot probleem heeft, maar dat heeft nog niet gere sulteerd in veranderingen. De dichtgetimmerde panden bepa len het beeld van het dorp dusda nig dat volgens de dorpsraad toeris ten klagen bij de plaatselijke onder nemers of rechtsomkeert! maken. De dorpsraad roept de raadsleden op van Bruinisse een landelijk proefproject te maken: aanpak van verpauperde panden in platte landskernen. „Het kabinet zegt te willen werken aan creatieve oplos singen voor de te verwachten krimp." Intussen werkt de dorpsraad aan het project 'pimp de panden'. Het is de bedoeling de panden tijdelijk aan het zicht te onttrekken door borden of doeken met foto's of kindertekeningen aan de gevels te hangen. RAMPHERDENKING door Esme Soesman RENESSE - Het ziet er naar uit dat er weer meer gebruik wordt ge maakt van de dorpshuizen op Schouwen-Duiveland. Die voor zichtige conclusie trekt coördina tor Jan Lagendijk van de Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen Schouwen-Duiveland (SDG) op basis van een eerste blik op de ge stegen huurinkomsten. De begin 2009 opgerichte stich ting heeft momenteel veertien dorpshuizen onder haar hoede. Sinds kort zitten de dorpshuizen van Renesse en Noordwelle erbij. Die toetredingen maken het aan bod veelzijdiger, aldus Lagendijk. Renesse bijvoorbeeld biedt regel matig theater en Noordwelle is het enige dorpshuis dat geheel op vrij willigers draait. De koepel is met negen voormalig gemeentelijke dorpshuizen begonnen. Begin 2010 kwamen er drie nieuwe dorpshuizen (Burgh-Haamstede, Oosterland en Serooskerke) bij. Al leen Bruinisse, Nieuwerkerk, Ou- werkerk en Zierikzee (MFC) opere ren op dit moment nog zelfstan dig. Doel is met elkaar tot een meer doelmatige en efficiënte ex ploitatie te komen. Tot dusverre is vooral energie gestoken in het op orde brengen van de administratie en het op één lijn brengen en mo derniseren van afspraken. De tijd breekt nu aan om ook vooruit te gaan kijken. „Speerpunt voor 2011 is de communicatie naar buiten toe. Mensen moeten de accommo daties zien als dé plek waar ze kun nen vergaderen, feesten of sympo sia kunnen houden." Ook de geza menlijke website (www.stichting- dorpshuizen.nl) wordt aan de man gebracht. MEEST GELEZEN 1Vikingen bouwden ringwal Burgh 2. Huis politicus Bruinisse besmeurd 3. Spinningmarathon levert ton op TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl- door Piet Kleemans Bij wie het heeft meege maakt, staat het onuit wisbaar in het geheu gen gegrift. Achtenvijf tig jaar na dato komen er nog steeds nieuwe verhalen los over de watersnoodramp van 1953. De herdenkingen op Schou wen-Duiveland worden elk jaar drukker. De nationale herdenking in 2003 maakte veel los. Mensen die nooit hadden verteld over de gruwel die hen was overkomen, doorbraken het stilzwijgen. Het Watersnood museum kreeg een hausse aan be zoekers na die nationale herden king. „En elk jaar komen er weer mensen naar de herdenkingen", zegt oud-directeur van het Waters noodmuseum en oud-Oosterlan- der Jaap Schoof. „Vorig jaar was het noodweer tijdens de herden king. En toch kwamen er meer mensen dan het jaar ervoor. De herdenking kan meehelpen om de watersnoodramp te verwerken." De verhalenstroom over het na tuurgeweld dat in 1953 een spoor van verwoesting trok over Zuid-West Nederland is, weet Schoof, nog lang niet opgedroogd. „Er zijn nog steeds veel mensen die hun verhaal kwijt willen." Het Watersnoodmuseum speelt in op die behoefte, vertelt directeur Maaike Klunne. Het is de bedoe ling om de komende tijd zoveel Ook elders in zuidwesten van Nederland wordt de watersnood ramp van 1953 herdacht. Op Goeree-Overflakkee gebeurt dat onder meer in de gemeente Goedereede. De herdenking vindt plaats bij het monument aan de Brielsestraat in Stellendam. De herdenking begint om 19.00 uur. mogelijk verhalen en ooggetuige verslagen van en over de waters noodramp op te tekenen en daar mee voor het nageslacht vast te leg gen. Momenteel wordt gewerkt aan het degelijk in de steigers zet ten van het project. De omgeving van het Watersnood museum in Ouwerkerk is dinsdag het toneel van de centrale herden king op Schouwen-Duiveland. De plechtigheid bij de caissons begint om 11.00 uur. Na de kranslegging In Nieuwe Tonge wordt maandag 31 januari, een plechtigheid gehou den. Jeugdboekenschrijver Jan Ter- louw is gastspreker. In Oude Tonge wordt een krans ge legd bij het monument op de be graafplaats. In museum Het land van Strijen is een fototentoonstelling ingericht over de watersnoodramp. houdt burgemeester Gerard Rabe- link een toespraak. Daarna wordt het Schouws volkslied gezongen, gevolgd door de Last Post, één mi nuut stilte en het zingen van het Wilhelmus. In Oosterland gaat de herdenking om 13.30 uur van start. Na een bij eenkomst in het dorpshuis wordt rond 14.50 uur een krans gelegd op de begraafplaats. Wethouder Ad Verseput is daar present. De herdenking in Nieuwerkerk begint om 13.00 uur in Ons Dorps huis. Kinderen van de lokale basis scholen leggen een krans bij het rampmonumentqn op de algeme ne begraafplaats. In Sirjansland vindt de herden king om 09.00 uur plaats op de al gemene begraafplaats aan de Lage- weg. Wethouder Wim Stouten is hier aanwezig. De herdenking in Serooskerke be gint om 14.00 uur. Na een toe spraak door een lid van de dorps raad gevolgd door één minuut stil te vindt de kranslegging plaats. Ook elders in zuidwesten van Nederland Jaap Schoof (lichte jas) trotseert sneeuw en wind tijdens de herdenking in In het Watersnoodmuseum is een lijst te zien met de namen van alle 1836 februari 2010. slachtoffers. KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF f SHOWROOM] Tramstraat "I-3 (centrum), Koudekerke, Te!. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond (zaterdagmiddag gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48