opkikker aan boerenbedrijf H™. meer dan alleen op de trekker zitten Wensen voor Zeeland: 'gewoon niks aan veranderen' De nieuwe boer commentaar Boete geëist voor scheppen fietser IJzendijke dinsdag 25 januari 2011 gg „We organiseren rondleidingen op de boerderij en we bieden onze kaas aan op seizoensmarkten. Zo komen we er wel." Ko de Korte uit Meliskerke m TT T et veelzijdige boeren- activiteiten die passen bij de agrarische setting, heeft daar doorgaans profijt van. Het kan een flink deel van zijn inkomen worden. Soms blijkt het zelfs mogelijk om met meerdere ge zinnen te leven van relatief wei nig grond. De moderne boer die een multi functioneel bedrijf runt, heeft vaak direct contact met zijn af nemers, bepaalt zelf zijn prij zen, heeft een vrouw met een eigen inkomen en heeft veelal een bijbaan. Die veelzijdigheid geeft zo'n boerenbedrijf ro buustheid. Deze bedrijfsvoe ring smaakt naar meer. In Zee land kan dat. Denk aan natuur beheer en kleine campings. Hier ligt dus een taak voor de overheid om boeren meer kan sen te bieden. Het nieuwe boerenbedrijf is vriendelijker en staat dichter bij de consument. Daarom is het beter dan grootschalige akkerbouw of uit hun krachten gegroeide veehouderijen. Ko (rechts) en Jan de Korte uit Mariekerke bij hun schapen. foto Rolf de Feijter boer op zijn trekker, is één van de redenen voor boeren om nevenac tiviteiten te ontwikkelen. De boe- rencamping brengt weer reuring op het erf, de boerderijwinkel her stelt het contact tussen burger en boer. De huisverkoop brengt de boer in direct contact met de con sument van zijn product. Boven dien kan de boer zonder tussen komst van veiling en groothandel weer zelf bepalen hoeveel een kilo van zijn eigenhandig geteelde spruiten kost. Wiskerke is als projectleider nauw betrokken geweest bij het onder zoek naar de multifunctionele landbouw (MFL). Een belangrijke conclusie van het onderzoek is, dat MFL geen 'exit-strategie' is. Lange tijd is er wel zo naar geke ken: de boerencamping of de huis verkoop zouden een uitweg zijn voor noodlijdende boerenbedrij ven of voor boeren die geen opvol gers weten te vinden. Iets voor de jaren tot het pensioen. De keuze voor MLF zou dus negatief en noodgedwongen zijn. Nu blijkt echter dat er vooral posi tieve beweegredenen zijn. Het zijn vooral jonge boeren met een wat groter bedrijf die in MLF stappen. Gemiddeld levert het 40 procent van het gezinsinkomen op. Zeker bij zorg en kinderopvang zijn vaak vrouwen de drijvende kracht. Ze trouwen met een boer maar heb ben zelf óók voor een vak geleerd en combineren dat met- het boe renbedrijf „In Zeeland wordt daar naast in 45 product van de geval len de behoefte van een partner om een eigen inkomen te houden als reden genoemd." Ook blijkt dat net zoveel geld gestoken wordt in de primaire agrarische productie als in de nevenactiviteit. „Dat moet ook wel. Het unieke is juist de agrarische setting." Het onder zoek toont verder aan dat MLF be hoorlijk wat extra banen oplevert; niet alleen rechtstreeks op het ei gen bedrijf, maar ook door afgelei de bedrijvigheid, zoals horeca in de omgeving van minicampings. Opvallend voor Zeeland is dat veel MLF-ondernemers buiten de boer derij een deeltijdbaan hebben. „Dat kan een belemmering zijn. Kamperen bij de boer kun je goed met een deeltijdbaan combineren, maar zorg vergt een voordurende aanwezigheid." MIDDELBURG - Een 74-jarige man uit Aardenburg, die op 19 mei 2009 in IJzendijke een fietser aan reed, hoorde gisteren voor de rechtbank in Middelburg een boe te van 1500 euro en een voorwaar delijke rijontzegging van drie maanden tegen zich eisen. Op de bewuste dag reed de Aardenbur ger over de Mauritsweg en zag een hem tegemoetkomende fietser, die nog voor hem langs wilde overste ken over het hoofd. De fietser werd geschept en hield aan de bot sing een gebroken schouder en knieklachten over. Als verweer voerde de Aardenburger aan het bord, dat duidelijk aangaf dat hij op dat punt extra moest opletten voor overstekende fietsers, niet ge zien te hebben. „Het was gebeurd voor ik het zag", zei hij. Uitspraak over veertien dagen. Een rode draad valt nog niet echt te ontdekken in de wensen voor Zeeland die lezers van deze krant insturen. „Stop met de WCT!", schrijft de één. „Hak een knoop door over de WCT!", vindt de ander. „Gezeur over een paar haaientanden op het strand van de Kaloot weegt niet op tegen de economie die Zee land hard nodig heeft." Politieke partijen doen allerlei be loftes voor de verkiezingen: ze schrijven programma's vol met wat er allemaal anders moet. De PZC wil het omdraaien: de redac tie inventariseert deze week uw wensen voor de toekomst van Zee land. Uit al die wensen stellen we een lijst samen met punten die volgens u prioriteit hebben. Ver volgens vragen we de lijsttrekkers van alle politieke partijen of ze die wensen willen realiseren. De Westerscheldetunnel tolvrij maken is tot nu toe de meest geuite wens, maar ook: betere ver bindingen; meer natuur; het sti muleren van de komst van oude ren naar de provincie, omdat dat goed is voor de economie; geen Provinciale Staten centrale op het terrein van Cobel- fret, verhuur van leegstaande hui zen in met name Zeeuws-Vlaande- ren aan toeristen zodat er geen nieuwe vakantieparken meer hoe ven te worden gebouwd en de meest originele: niks aan verande ren, omdat Zeeland goed is zoals het is. U kunt uw wensen voor Zeeland instu ren naar verslaggeving@pzc.nl of naar Redactie PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Politieke agenda 25 januari: Middelburg, 15.00 uur: debat geor ganiseerd door het Zeeuws Vrou wenplatform (Statenzaal provincie huis). Tholen, 20.00 uur: WD verkent provinciale punten voor Tholen (Hart van Holland, Markt 11). 27 januari: Axel, 19.30 uur: verkiezingsbijeen komst PW (café Teut, Zeestraat 11).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3