Schakelklas blijkt schot in de roos Zeeland te.ir A Let op, rechts gaat voor! 'Open huis' 26 en 27 almanak BEVELANDEN-THOLEN 22 en 23 Adoptie schilderij door Frank Balkenende GOES - De schakelklassen die rwee seizoenen draaien in de Goese Pol der zijn een succes. Leerlingen lo pen in korte tijd hun taalachter stand in. De schakelklas werd bedacht voor leerlingen van groep twee, die door een taalachterstand moeilijk mee kunnen komen op school. Leerlingen krijgen van een aparte onderwijskracht, die wordt onder steund door het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, tien uur extra taalles per week. Het gaat vaak om leerlingen aan wie in hun peutertijd niet of nau welijks is voorgelezen, die zelf daar door moeite hebben met begrij pend lezen en zo in verschillende vakken tegen problemen oplopen. Voor een deel zijn dat leerlingen van allochtone afkomst (de Goese Polder telt 37 procent bewoners met buitenlandse wortels), maar ook kinderen die thuis alleen Zeeuws spreken. De gemeenten en de Goese scholen, die elk jaar spreken over de 'lokale educatieve agenda', besloten het taalachter- standonderwijs prioriteit te geven. In 2008 begonnen De Tweemaster en de Holtkampschool en 't Noor derlicht met twee schakelklassen. Op de Tweemaster telde die acht leerlingen, de gecombineerde groep op de Holtkampschool en 't Noorderlicht was negen leerlingen sterk. Na twee jaar blijkt die for mule succesvol. De leerlingen zijn zover bijgespijkerd dat ze weer meekunnen in hun groep. „Ze gaan vooruit in begrijpend lezen en daarvan profiteren ze weer in andere vakken. Ook hun zelfver trouwen is gegroeid. Daarnaast zijn ouders bij de schakelklas be trokken. Ze zitten erbij om te zien hoe taalonderwijs in zijn werk gaat", zegt wethouder Jo-Annes de Bat (CDA, onderwijs, jeugdbe leid). De Bat vindt de schakelklas een voorbeeld van een manier om een kind efficiënt te helpen, zon der dat daarbij tal van instanties worden ingeschakeld. Hij vindt de jeugdzorg met zijn 'rugzakjes' doorgeschoten. „Landelijk zijn er ontwikkelingen om het wat simpe ler te houden. Ik kom dan ook met een nieuwe jeugdnota, waarin het kind centraal wordt gesteld. Je kunt vanuit het Centrum Jeugd en Gezin een medewerker aan een kind koppelen, als aanspreekpunt voor de komende tien jaar. Zijn er problemen, dan klop je eerst bij je contactpersoon bij het C)G aan." Visafslagen hebben wél bestaansrecht Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Lilian Dominicus rilland - Ruwe schatting, maar toch: het is de ervaring van een po litieman die in Rilland met enige regelmaat patrouilleert. Vijftig pro cent van de automobilisten die over de Valckenisseweg het dorp uitrijden, geven geen voorrang aan fietsers die van rechts komen. Slechte zaak natuurlijk, want uit een van de zijwegen aan- deze doorgaande weg, de Swaanhil- straat, komen bijna alle dagen leer lingen van reformatorische basis school De Zandbaan gefietst. Tijd voor een verkeersactie, von den ze bij de gemeente, de politie, Veilig Verkeer Nederland en de ba sisschool zelf En dus waren de kin deren gistermorgen in touw om automobilisten te wijzen op de ge vaarlijke verkeerssituatie op het kruispunt. Onder toeziend oog van ouders en leerkrachten staken fietsende kinderen de weg over op het moment dat er een auto pas seerde. Wie stopte om voorrang te verlenen kreeg een kruispunt ver derop van de kinderen of begelei dend pólitie-agent Jeroen een groe ne kaart toegestopt. Wie doorreed, kreeg een gele, als waarschuwing. video op www.pzc.nl/bevelanden Een leerlinge van basisschool De Zandbaan in Rilland steekt de Valckenisseweg over vanuit de Swaanhilstraat. Even verderop observeren leerlingen onder begeleiding van politie-agent Jeroen of de automobilisten zijn gestopt of doorgereden. foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl De werkdruk in het Walcherse be drijf is de laatste jaren behoorlijk op gelopen. De betrokkenheid van de werknemers is er echter niet minder op geworden. Ze klagen soms steen en been, maar uiteindelijk werken ze onverminderd keihard door en verza ken ze nooit. Alles voor de klant, is de gulden regel. Tijdens een recent werkoverleg met het voltallige perso neel kwam van de zijde van de direc tie een opvallend advies: Jullie mo gen wel eens wat vaker nee zeggen tegen verzoeken." De werknemers ke ken elkaar aangenaam verrast aan en lieten het nieuws langzaam tot zich doordringen. Eén collega was nog niet meteen overtuigd. Hij had een paar dagen eerder 'nee'gezegd te gen een opdracht van zijn direct lei dinggevende, maar die had hem zijn zin niet gegeven. De directeur vond dat volstrekt logisch. „Iederéén heeft het recht nee te zeggen. Ook bazen." Hansweertse Rwandees op de bres voor tolerantie Dinsdag 25 januari 2011 BASISONDERWIJS Extra les helpt leerlingen taalachterstanden snel in te lopen f modelappartement Woensdag 26 januari 1 van 15:30-17:00 uur Zaterdag 29 januari 5f van 10.00 -12.00 uur i www.carino-vlissingen.nl (Antoni Gaudipark 12, Vlissingen) YERSEKE - Het Oosterscheldemu- seum in Yerseke is deze week be gonnen met de actie 'adopteer een stuk restauratie van een schilderij van de bekende kunstenaar W.A.F.I. Vaarzon Morel'. Voor 25 euro of een veelvoud kunnen men sen de restauratie van diens kunst werk 'Gezicht op de haven van Yer seke' ondersteunen. De totaalkos- ten van de restauratie zijn begroot op 46.000 euro. Van dat bedrag is nog maar een fractie binnen. Meer informatie op www.oosterschelde- museum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37