Melkschapen geven Boer wil EasnS3S9EE9SHB Restauratie fontein Bellamypark 2 Groep 8 PZC dinsdag Boeren hebben nevenactiviteiten om hun inkomen aan te vullen. De Korte werd schapenhouder en zag heil in het toerisme. Naar zijn volle tevredenheid. 38% van gezinsinkomen uit nevenactiviteiten dinsdag 25 januari 2011 S993BEK3HMMMHMNHNB9R8BS5K8 door Marleen Blommaert Ze staan buiten op het schoolplein in de och tendkou op een mistige vrijdagochtend. De meeste gezichten zijn bleek en hun ogen verraden te weinig slaap tijdens de vorige nacht. Ze staan dicht tegen elkaar aan. Als ze spreken vormt hun adem krin getjes damp voor hun gezicht. Ze hebben zojuist in de klas ge sproken over wat er gisteren ge beurd is en over hun klasgenoot. Hun klasgenoot wiens stoel leeg blijft. Zijn foto staat op zijn tafel en één voor één steken ze een kaarsje aan voor hem. Ze vertellen elkaar en ons, de ouders, wie hij was. „Tevreden met wat hij had, rustig, creatief, handig, hield van grapjes, het lego poppetje met het lampje op schoolkamp, behulpzaam, slim en dol op het bedrijf van zijn fami lie." Ze vertellen het vol liefde en respect, soms in tranen en soms met een glimlach. Daarna spreken ze over wat er de vorige dag is gebeurd in het zwembad. Het is een verhaal dat ieders hart breekt. Zo jong als ze COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties Verkooptea m Zeel a nd T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Oeze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor hét gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (n«8) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\f7 0 De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsi ;egevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. DE NIEUWE AGRARIËR zijn hebben ze met elkaar al het nodige en meer dan het mogelijke gedaan. Ze vertellen over wat ze deden, over hun angst, hun ver driet en de troost die ze kregen van en gaven aan elkaar. Ze vertel len dat ze trots zijn op hun groep. Dat mogen ze zijn. Ze maken een hoekje in de school om hem te gedenken. De één maakt een gedicht, de ander een tekening en een paar bouwen een octopus en een tractor van K'nex. Ze laten ons volwassenen in al hun verscheidenheid en hun jeugd zien hoe het ook kan. Ze hel pen elkaar waar het nodig is, hoe groot hun verschillen soms ook zijn. Het was bijzonder om dat te zien. Ze zijn rauw en ruw uit hun onbe zorgde kindertijd gehaald net als hij. Ze zullen hem nooit vergeten en hun verdriet is groot. Maar ze hebben ook geleerd wat ze voor el kaar kunnen betekenen. Ik hoop dat ze dat zal bijblijven, samen met de mooie herinneringen aan hem. Op die manier zal hij veel voor hen blijven betekenen en al tijd bij hen zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers De wereld van familie De Korte uit Melis- kerke werd in 2003 op zijn kop gezet toen de plannen van zoon Jan om een schapenboerderij te beginnen werden uitgevoerd. Van het rustig bestaan op de boer derij met kleinschalige akkerbouw en een bescheiden veestapel werd afscheid genomen. Het bedrijf werd uitgebreid met 45 schapen, een minicamping en winkel aan huis. „We moesten wel iets nieuws doen, anders zou ons be drijf doodbloeden én we wilden er met twee gezinnen van kunnen leven", zegt Jan de Korte. Op de boerderij, midden op het Walcherse platteland, is het lam- merentijd. Er zijn dit seizoen al 120 lammetjes geboren en het ein de is nog niet in zicht. Het is een gemekker van jewelste, want net vandaag zijn enkele oudere lamme ren bij de ooien weggehaald. Ze moeten leren om zelfstandig te eten en de eerste uren zonder hun moeder zijn niet gemakkelijk. De kudde ziet gezond uit of zoals Jan het zegt: ze willen vooruit De mis sie is dan ook geslaagd, kan Jan nu, acht jaar na de omschakeling zeg gen. „We hebben een goed nieuw bestaan voor twee gezinnen ge sticht." Het is niet vanzelf gegaan. De Kor te moest inventief zijn en de kan sen grijpen die zich aandienden. „Het helpt ook als je doet waar je goed in bent en als je weet wat je wil. Ik wilde thuis werken en ik heb iets met dieren." De Blonde d'Aquitaine (een Frans ras zoog koeien en meststieren) kregen ge zelschap van melkschapen. Een bij zondere keuze in een land dat slechts dertig schapenhouders telt. Van collega's hoorde Jan dat zij de lammetje een dag na .de geboorte weghalen bij hun moeder. De kleintjes worden gevoed met melk poeder en de melk van de ooi wordt voor de kaasproductie ge bruikt. „We hebben dat een jaar ge probeerd, maar dat doen we nooit meer. Dan bloedt je hart als boer", zegt vader Ko de Korte (61). Dat jaar had de jonge kudde vaak kwalen, kreeg antibiotica om fit te blijven en de lammeren waren fut loos. „Zo wil ik niet boeren, want dan vergaat de arbeidsvreugde", zegt Jan. Op moedermelk gedijen de lammetjes het beste, hebben ze ondervonden. „Maar je moet het wel kunnen opbrengen dat je vier, vijf weken de lammetjes laat drin ken bij de moeder tot ze zo'n 15 ki lo zijn. Dat kost zo'n 5000 euro aan opbrengsten per jaar." Familie De Korte boert nu op 30 hectaren, waarvan 15 hectaren in eigendom. De runderen kunnen nog eens op 11 hectaren natuurge bied grazen, dat ze 'tegen een schappelijke prijs' huren van Stich ting Het Zeeuwse Landschap. „Dat is schrale grond, waar strenge re- 0 Het ministerie van Economische Za ken, Landbouw en Innovatie (EL&I) heeft onderzoek laten doen naar multifunctionele landbouw of MFL. Dat betekent dat boeren zich ook bezighouden met bijvoorbeeld na tuurbeheer, huisverkoop, streek- productie, zorg, educatie, kinder opvang of agro-toerisme ('kampe ren bij de boer'. 9 Uit het onderzoeksrapport 'Dyna miek en Robuustheid van MFL' van de leerstoelgroep Rurale Sociolo gie van Wageningen University blijkt dat in Zeeland de nadruk ligt op natuurbeheer, huisverkoop en agro-toerisme. Als belangrijkste reden om neven activiteiten te ontwikkelen geven de Zeeuwse boeren: het contact tussen burger en boer bevorde ren (80%), het risico' van de be drijfsvoering spreiden (80%), meer contact met burgers en con sumenten (70%), aanvulling van het inkomen en goede invulling beschikbare arbeid (65%). -9 Bij de onderzochte agrarische be drijven in Zuid-Beveland en op Wal cheren was de gemiddelde agrari sche bedrijfsomzet 215.000 euro. De gemiddelde omzet uit MFL be droeg 145.000 euro. MFL droeg dus gemiddeld 38 procent bij aan het gezinsinkomen. gels gelden. Er mag bijvoorbeeld geen mest uitgereden worden en er mag maar anderhalve koe per hectare grazen. Maar de koeien kunnen er wel vrij lopen." De melkschapen vormen met 145 schapen de hoofdmoot van het be drijf „En omdat we zelf willen ver kazen, hebben we een winkel aan huis geopend, waar we kaas verko pen en Zeeuwse producten. Af en toe wordt er een stier geslacht en verkopen we het vlees. Morgen gaat een stier van 700 kilo naar de slager. Dat is niet fijn. Een geboor te voelt zoveel beter, maar het hoort er ook bij", zegt Ko. De kaas uit Mariekerke ligt in su permarkten op Walcheren en in Goes en in enkele streekwinkels. „Onze winkel is al te klein gewor den. Deze winter hebben we ge bruikt om de winkel twee keer zo groot te maken. In maart is de her opening." Ko en Jan doen samen het vee. Maar dat is nog niet alles. Ko houdt er een 'bijbaantje' op na. Hij rijdt af en toe op een touring car. „Ik deed dat altijd al, maar ben het wel blijven doen. Het is een aardige bijverdienste en ik vind het leuk om te doen." De Korte zag net als veel collega's in het toerisme een nieuwe bron van inkomsten. Hun minicamping kan plaatsbieden aan 25 tenten of caravans. „We organiseren rondlei dingen op de boerderij en we bie den onze kaas aan op seizoens- markten. Zo komen we er wel." door Ondine van der Vleuten De opa van prof dr. ir. Han Wiskerke boerde op Noord-Beveland, op een stuk grond van 120 hectare. In 1970 werkten daar nog een man of acht. „Mijn oom doet het werk nu, als onderdeel van een groter bedrijf, in zijn eentje", zegt Han Wiskerke. „De boer is de afgelopen jaren een anonieme schakel in het productieproces ge worden." Het verlies van contact met afne mers, de eenzaamheid van de door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De restaurator van het standbeeld van Michiel de Ruy- ter, smederij Oldenhave in het Gel derse Vorden, neemt binnenkort misschien ook de fontein van het Bellamypark in Vlissingen onder handen. Die fontein, in 1884 geplaatst ter nagedachtenis aan de Vlissingse schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken, verkeert in slechte staat. „Nog slechter dan Michiel", luidt het oordeel van smid Willem Ol denhave. „Het zit van boven tot onder vol scheuren en het water werk maakt het karwei alleen maar ingewikkelder. De fontein moet het straks ook weer doen." De fontein is van gietijzer, de leeu wenkopjes zijn van brons. Voor de restauratie zou het helemaal uit el kaar gehaald moeten worden. Pas dan kan het stralen van start gaan. De fontein staat nu nog achterin op het Bellamypark, tot voor kort zelfs verscholen tussen bosscha ges. Na de herinrichting van het 'park' krijgt de fontein een promi nentere plek. Voor de restauratie heeft de ge meente Vlissingen diverse offertes aangevraagd, waaronder dus ook bij Oldenhave. Binnen enkele we ken moet duidelijk zijn wie de klus mag klaren. Vanmiddag verschijnt op pzc.nl afczit een video over de restauratie van Michiel. Zaterdag staat een reportage in Spectrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2