24 Molen bij Serooskerke is verkocht Hansweertse Rwandees 'Herdenken helpt bij verwerken van Ramp 1953' De Hoop krijgt kinderboerderij CLEMENT UGILIPUHWE Een Hansweertenaar uit Rwanda wandelt geregeld 23 kilometer heen en terug naar de bibliotheek Goes om daar te werken aan zijn boek over de genocide van 1994. Voetbal tegen haat dinsdag 25 januari 2011 Molen De Hoop bij Serooskerke heeft een nieuwe eigenaar, foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Uitspanning mo len De Hoop bij Serooskerke is ver kocht. De nieuwe eigenaars zijn de broers Frank en Arjan Caljouw. Zij hebben al het strandpaviljoen de Piraat bij Oostkapelle. Joep Ver- groesen, die bijna tien jaar De Hoop draaide, opent morgen zijn nieuwe uitspanning in het Nieuw Zeelandse' Taranaki, in de buurt van New Plymouth. De beide broers Caljouw zijn druk bezig met het aanpassen van De Hoop naar hun wensen. Of de hui dige naam blijft is nog niet duide lijk. Arjan: „Dat hebben we nog in be raad. De molen heet ook eigenlijk De jonge Johannes, dus ik denk dat we op iets anders uitkomen. Maar dat is nu nog niet zeker. We willen wél doorgaan in dezelfde sfeer. Dus niet drastisch het roer omgooien, maar er worden wel wat zaken aangepast en toege voegd." „Zo gaan we een mini-kinderboer derij opzetten. Dan kunnen de toe risten uit het Ruhrgebied ook eens een kip of een geit van dichtbij zien. Verder komt er een aparte baan voor skelters. Die rijden er nu ook rond, maar nog niet op een apart stuk. Het woonhuis wordt bij het restaurant getrokken, dus dat wordt uitgebreider. Het ter ras zal dan ook een stuk groter worden. We gaan ook de speeltuin vernieuwen. Die wordt ook groter en er komen aparte speelgedeelten voor kleintjes en voor grotere kin deren." Het is de bedoeling dat de nieuwe eigenaars begin april de deuren van hun uitspanning openzetten voor publiek. Arjan: „Dan hebben we twee weken om te oefenen voor Pasen. We hebben nog meer plannen, maar die zitten nog in een beginstadium. Eerst maar kij ken hoe we straks draaien. Daarna zien we verder." Joep Vergroesen zit op dit mo ment in Nieuw Zeeland. Volgens zijn echtgenote Anemoon, die hier de zaken afhandelt, opent hij woensdag de nieuwe uitspanning in Taranaki. „Alles is daar klaar. Ik heb het gebouw ontworpen en het is prachtig geworden. Het is zo weids daar. We hebben vier hecta re grond. Ruimte is daar een heel ander begrip. Het wordt span nend, we hebben nog meer idee ën. Misschien dat er in de toe komst ook een molen bij komt." mmsBsssmmm door Claudia Sondervan Elke zaterdag staat hij op het Kruiningse voetbal veld met zijn zoon en dochter en hij prijst zich gelukkig dat dat kan. Cle ment Ugilipuhwe (43) uit Hans- weert heeft na zijn vlucht uit de verschrikkingen van de Rwandese burgeroorlog een bestaan opge bouwd in Zeeland. Door het schrij ven van een boek over de Rwande se volkerenmoord in 1994 pro beert hij met zijn ervaringen in het reine te komen. Daarvoor werkt hij vrijwel elke dag een paar uur in de Goese bibli otheek, waar hij meestal te voet naar toe gaat. Want, behalve schrij ven en deelnemen aan de kerkge meenschap, werkt sport ook he lend, gelooft hij. Samen met zijn vriend Manzi David in hun stich ting Tolerantie Benimpuhwe helpt Ugilipuhwe een voetbalschool in Rwanda van de grond te krijgen. Hondertachtig kinderen verzamel de de 'Dream Team' voetbalschool in de Rwandese hoofdstad Kigali al. Clement gelooft dat als kinde ren, van ouders die elkaar in 1994 gruwelijk naar het leven stonden, samen leren spelen, het land niet langer verdeeld zal zijn. „Ik geloof in Jezus Christus, maar ik geloof ook in voetbal", lacht hij. Sinds hij met zijn nieuwverwor- ven Nederlanderschap zes jaar gele den in Hansweert neerstreek, is Clement deel geworden van de ge meenschap. Van de PKN-gemeen- Stichting Tolerantie Benimpuhwe heeft een brede visie en een paar concrete goede doelen De stichting wil verdraagzaam heid tussen mensen bevorderen en zo voorkomen dat er nog eens een genocide ontstaat zoals Rwan da heeft meegemaakt. Door het oprichten van een voet balschool in de Rwandese hoofd stad Kigali wil de stichting Hutu- en Tutsi-kinderen als Rwandezen sa men laten sporten. De school telt nu 180 kinderen. De stichting zamelt geld, sportspul- len en computers in om de Dream Team-voetbaHertfes te helpen. www.tolerantie-benimpuhwe.nl te Hansweert-Schore, via de Allian ce Frangaise, en via de voetbal clubs in Kruiningen en Heinkens- zand, waar hij. jeugdspelers train de. In Rwanda was Clement ook voetbaltrainer, en docent geschie denis, aardrijkskunde en Frans op een middelbare school in een stad nabij Kigali. Hij was 27 jaar toen het langlopende machtsconflict tussen de Hutu- enTutsi-bevol- king in Rwanda tot een bloedige uitbarsting kwam. In 1994 werden in drie maanden tijd een miljoen mensen vermoord, terwijl een VN-missie om politieke redenen niet mocht ingrijpen. Clement ver loor al zijn familie. Toen hij zich ook nog eens uitsprak voor demo cratisering tijdens een televisiede bat, moest hij vluchten. In november begon hij aan zijn boek. „Mijn psycholoog kon me niet helpen met de dingen die ik heb meegemaakt", vertelt Cle ment. „Hij raadde me aan te schrij ven. Dat doe ik in het Nederlands, want mijn kinderen zijn hier gebo ren en groeien hier op. Ik werk in de Goese bibliotheek omdat ik daar alle nieuws en informatie om me heen heb. Eind dit jaar moet het klaar zijn. Dan vertaal ik het boek in het Frans, want Rwanda was tot 1962 een Belgische kolo nie." Het boek wordt een persoonlijk verslag van de verschrikkingen, met de achtergrond van het Rwan dese conflict, want daar weten mensen hier weinig van, merkt Clement. „Je moet de geschiedenis kennen, om te begrijpen. Het draait altijd om intolerantie. Dat was ook zo in het Ierse conflict, in Joegoslavië en tussen de Walen en de Vlamingen." Hij geeft: ook lezingen over ver draagzaamheid. Hij was al op het Hoornbeeck College in Goes, bij het ROC en vrijdag spreekt hij voor een klas van CSW Van de Perre in Middelburg. Clement vindt het allemaal passen bij zijn integratie en acceptatie in de Ne derlandse samenleving. En Zeeuws verstaat hij ook: „Dat is net een beetje Engels, toch?" 0 a -u' MMfflBtmi ran door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bij wie het heeft mee gemaakt staat het onuitwisbaar in het geheugen gegrift. Zelfs 58 jaar na dato komen er nog steeds nieu we verhalen los over de watersnoo dramp van 1953. De herdenkingen op Schouwen-Duiveland worden elk jaar drukker. De Nationale herdenking in 2003 maakte veel los. Mensen die nooit hadden verteld over de gruwel die hen was overkomen doorbraken het stilzwijgen. Het watersnood museum kreeg een hausse aan be zoekers na die nationale herden king. „En elk jaar komen er weer mensen mensen naar de herden- kingen", zegt oud-directeur van het watersnoodmuseum Jaap Schoof „Vorig jaar was het nood weer tijdens de herdenking. En toch kwamen er meer mensen dan het jaar ervoor. De herden king kan meehelpen om de waters noodramp te verwerken." De verhalenstroom over het na tuurgeweld dat in februari 1953 een spoor van verwoesting trok over Zuid-West Nederland is, weet Schoof, nog lang niet opge droogd. „Er zijn nog steeds veel mensen die hun verhaal kwijt wil len. Het watersnoodmuseum speelt in op die behoefte, vertelt di recteur Maaike Klunne. Het is de bedoeling om de komende tijd zo veel mogelijk verhalen en ooggetui geverslagen van en over de waters noodramp op te tekenen en daar mee voor het nageslacht vast te leg gen. Momenteel wordt gewerkt aan het degelijk in de steigers zet ten van het project. De omgeving van het watersnood museum in Ouwerkerk is dinsdag het toneel van de centrale herden king op Schouwen-Duiveland. De plechtigheid bij de caissons begint om 11.00 uur. Na de kranslegging houdt burgemeester Gerard Rabe- link een toespraak. Daarna wordt het Schouws volkslied gezongen, gevolgd door de Last Post, één mi nuut stilte en het zingen van het Wilhelmus. Ook in Oosterland, Nieuwerkerk, Sirjansland en Serooskerke (S) zijn herdenkingen. De centrale herdenking wordt gehouden bij het watersnoodmuseum in Ou werkerk. archieffoto's Dirk-Jan Gjeltema Een indruk van het werk dat de trainers van de stichting van Ugilipuhwe en David doen met de kinderen in Kigali. fotocompilatie Felix Binicewicz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24