Spaarder veel te zwaar belast Altijd de leukste aanbiedingen! economie 115 Philips-baas wacht lastige klus CissM) stipreizen.nl Arcadis: Investeer pensioen in economie SPAARTEGOED Fiscus eiste 600 miljoen te veel Toyota blijft GM net voor in verkopen 'Staat op z'n vroegst in 2014 uit ABN Amro' Test elektronische dijkbewaking Hoorzitting in Kamer over Shell in Nigeria dinsdag 25 januari 2011 door Gert van Harskamp DEN HAAG - Spaarders hebben de afgelopen tien jaar miljarden te veel belasting betaald. De fiscus gaat uit van een jaarlijks rende ment van 4 procent op hun spaar tegoed, maar dat percentage is in geen enkel jaar gehaald. Daardoor zijn de spaarders flink gedupeerd, stellen fiscale experts. Sinds de invoering van de vermo- gensrendementsheffing, tien jaar geleden, is de gemiddelde spaarren- te blijven steken op 2,93 procent. De fiscus is echter al die jaren uit gegaan van een fictief rendement van 4 procent, en heft daar 30 pro cent belasting over. Alleen al over het afgelopen jaar zijn spaarders zo 600 miljoen extra kwijt. In 2010 hadden Nederlanders zo'n 280 miljard euro op de spaarreke ning, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarvan is naar schatting ruim roo miljard euro belastbaar voor de fiscus, de rest is vrijge steld. Uitgaande van het fictieve rentepercentage van 4 procent be- AMSTERDAM - Nederlands pen sioengeld moet in Nederland blij ven om de economie te steunen. Pensioenfondsen zouden volgens Harry Noy, topman van inge nieursbureau Arcadis veel vaker moeten investeren in wegen, spoorlijnen en openbare gebou wen in eigen land. Noy vindt dat pensioenfondsen hun vermogen te veel over de grens in het buiten land beleggen. Circa 90 procent TOKIO Toyota heeft vorig jaar zijn positie als grootste autofabrikant ter we reld behouden. Het Japanse auto concern verkocht in 2010 wereld wijd 8,41 miljoen-auto's. Het bleef daarmee zijn Amerikaanse concur rent General Motors net voor. Die verkocht 8,39 miljoen auto's. Dit blijkt uit de verkoopcijfers van de concerns gisteren. DEN HAAG Minister Jan Kees de Jager (Financi ën) denkt dat de voorbereidingen voor een beursgang voor ABN Am ro over twee jaar kunnen begin nen, waarna op z'n vroegst in 2014 een start gemaakt kan worden met het naar de beurs brengen van de len van de bank. De Jager stelde gis teren in een brief aan de Kamer uit te gaan van een beursgang maar dat andere opties mogelijk blijven. door Rik Elfrink talen spaarders over 2010 dus onge veer 1,2 miljard euro belasting. De werkelijke spaarrente in 2010 lag gemiddeld echter op 2,064 pro cent. Dat is dus de helft van de re- kenrente die de fiscus hanteert, en het laagste renteniveau in tien jaar. „Het rendement waarmee de fis cus rekent is veel te hoog", zegt Flip de Kam, emeritus hoogleraar publieke economie aan de Rijks universiteit van Groningen. „Nu valt al het vermogen onder box 3, de zogeheten vermogensrende- mentsheffing. Vastgoed, aandelen, obligaties en spaargeld. Het zou goed zijn om een uitzondering te maken voor spaargeld en daarvan het fictieve rentepercentage eens in de paar jaar aan te passen." Ook Leo Stevens, hoogleraar fisca le economie en kroonüd van de So ciaal-Economische Raad, pleit voor een aanpassing van het rende ment eens in de vier of vijf jaar. „Vier procent is aan de hoge kant." De totale vermogensrendements- heffing levert de schatkist bijna 4 miljard euro per jaar op. Naast spaartegoeden gaat het hier ook om belasting op belegd vermogen. De nieuwe topman Frans van Houten krijgt bij Philips een zware opdracht mee. Tien jaar lang probeerde zijn voor ganger Gerard Kleisterlee het con cern te laten groeien. Ook gisteren bleek dat hij er niet in is geslaagd dat doel te verwezenlijken. Voor het laatst zat Kleisterlee (64) gisteren in het Amsterdamse hoofdkantoor om de financiële pers in te lichten. In tien jaar tijd kromp de omzet van het bedrijf van 32 naar 25 miljard euro, vooral door de verkoop van de chipdivi sie (nu NXP). Wel verbeterde de winstgevendheid enorm. Voor het eerst sinds het 'gouden' jaar 2000 slaagde Philips er weer in om op ie dere euro aan omzet gemiddeld meer dan een dubbeltje te verdie nen. Dat leidde tot gen nettowinst van ruim 1,4 miljard euro in 2010. Het jaar ervoor was dat nog ruim 400 miljoen euro. Kleisterlee had begin 2007 nog vol overtuiging getekend voor een nieuwe termijn van vier jaar als president van Philips. Hij wilde met zijn team de vruchten pluk ken van het ingezette beleid. Maar door de recessie veranderde zijn rol van commerciële jager ineens in crisismanager, een rol waarnaar hij ogenschijnlijk moeiteloos over schakelde. Een grote, 6.000 banen kostende reorganisatie kondigde hij begin 2009 aan alsof het om een kleine overname ging. Een oude kwaal van Philips komt weer boven. Autonome groei van het bedrijf blijkt voor Philips-ma nagers een bijna onmogelijke opga ve. De resultaten verbeteren vooral door goed op de kosten te letten en geen gekke dingen te doen. Kleisterlee trekt op 31 maart de deur bij Philips definitief achter zich dicht. De Eindhovenaar veran derde het bedrijf van een sterk technisch georiënteerde onderne ming in een concern waar marke ting de boventoon voert. Hij laat een excellerende medische divisie achter. Philips verdiende in 2010 voor belastingen meer dan een mil jard euro aan de verkoop van appa raten aan ziekenhuizen en klinie ken. Daarnaast toonde de lichtdivi- sie opnieuw prima resultaten. De ontwikkelingen bij de consu mentendivisie vielen daarentegen bar tegen. Met name in West-Euro pa zakten de verkopen van televi sies en aüdio-apparatuur het afge lopen kwartaal in elkaar. In de Ver enigde Staten profiteerde Philips in het laatste kwartaal van 2010 wel volop van het herstel van de economie. Voor de nieuwe man luidt de op dracht om tot en met 2015 de winstgevendheid te vergroten. Op alle verkopen samen moet per eu ro 10 tot 13 eurocent (bruto) ver diend worden. Daarnaast moet de omzet van Philips minstens 2 pro cent harder groeien dan de groei van de wereldeconomie. De afgelo pen jaren kreeg Philips dat door la ge tv-verkopen niet voor elkaar. van het Nederlandse pensioenver mogen wordt buiten ons land geïn vesteerd. „Dat is een enorme ader lating voor de Nederlandse econo mie," aldus Noy. Volgens Noy zijn er voldoende investeringsmogelijk heden in eigen land. „Er is grote behoefte aan investeringen in infra structuur, in wegen, maar ook spoor. Wegen en spoorlijnen leve ren een stabiel rendement op, ver gelijkbaar met obligaties." iwmwm EEMSHAVEN Siemens test in het project Live- Dijk Eemshaven een systeem van elektronische dijkbewaking. Met sensoren moet de stabiliteit van de dijk tot op de meter nauwkeurig kunnen worden waargenomen. De computer kan vervolgens op basis van deze metingen voorspellen of er risico's zijn en of er dus maatre gelen moeten worden getroffen. DEN HAAG Amnesty International en Milieu defensie beschuldigen Shell van misleidende informatie over lekka ges van pijpleidingen in Nigeria. Beide organisaties worden mor gen, evenals Shell, ondervraagd tij dens een hoorzitting van de Twee de Kamer. De organisaties stellen dat Shell ten onrechte de indruk wekt dat de lekkages en dus de ver vuiling te wijten is aan sabotage. ipreizen.nt/ita!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15