Laboratorium op één vierkante centimeter II Tanden: tandpasta met een beschermlaag van nanodeeltjes voor gevoelige tanden Mobiel: de schakelingen in de processor zijn op nanoschaal Dagcrème: nanocapsules met olie dringen nog dieper in de huid door Handcrème: ceramiden Melk: niet gepasteuriseerd maar gefilterd met behulp van een nanozeef die bacteriën eruit haalt Paraplu: extra snel droog dankzij de eigenschappen die een lotusbloem ook heeft Zelfreinigende teddyberen en meer dinsdag 25 januari 2011 (vet) in de vorm van nanocapsules gaan uitdroging van de huid tegen Aan de Universiteit Twen te wordt gewerkt aan een nanopil die kanker in een heel vroeg stadium kan opsporen in de darmen. En een bericht stuurt aan de arts met de uitslag. Het zou veel mensen een boel ellende besparen: een test die al voordat symptomen opduiken, kanker kan herkennen. Geen ver velende klachten, ziekenhuisbezoe ken, nare operaties en slepende ziekteprocessen meer. Dat is ook de droom van professor Albert van den Berg, leerstoelhou der van de 'lab-on-a-chip'-groep van de Universiteit Twente. „Het zou de kwaliteit van leven enorm verbeteren. Maar de pil kan ook zorgen voor een kostenverminde ring in de zorg. Doordat je al vroeg diagnosticeert, hoefje bepaalde du re operaties niet te doen en zijn mensen minder lang in behande ling bij specialisten." Hoe werkt de nanopil? Van den Berg legt uit: „Darmkanker begint vaak met een minuscuul poliepje dat kwaadaardig wordt. Dat merk je niet. Maar die poliep laat DNA- sporen achter in de darmen." Ook andere kankersoorten, zoals keel kanker, laten sporen na in de dar men. „De nanopil, die zo groot is als een bruine boon, analyseert darmsappen en herkent 'foute' DNA-moleculen. Dat gebeurt met sensoren: nanodraadjes die dui zend keer dunner zijn dan een mensenhaar. Als het resultaat be kend is, stuurt de pil een signaal naar een externe ontvanger, bij voorbeeld de mobiele telefoon van de huisarts." Het duurt nog zeker vijfjaar voordat de pil is ontwik keld, denkt Van den Berg. „Daarna moet een bedrijf het verder ont wikkelen voor de markt. Als alles gaat zoals we hopen, is de pil over tien jaar te krijgen." Inmiddels worden aan de UT ook andere labs-on-a-chip ontwikkeld. Zo is er de pil waarmee patiënten met een manisch-depressieve stoornis het lithiumgehalte in hun bloed kunnen peilen. Mannen die willen weten hoe vruchtbaar ze zijn, meten het aantal spermacel- lO Hij analyseert darmsappen op sporen van kanker Het resultaat wordt naar een 'mobiele telefoon gestuurd infographic AA bron UT len en de beweeglijkheid ervan. Van den Berg, die de Spinozaprijs (de hoogste Nederlandse onder scheiding in de wetenschap) won voor zijn onderzoek naar de nano pil, is zich ervan bewust dat zulke uitvindingen ook vragen oproe pen. „Je kan niet voor elke kwaal een thuistest maken, sommige in formatie moeten mensen horen van een arts die uitleg kan geven. Bovendien moet de informatie goed worden beveiligd." Maar er is ook een ethische kant: tot hoe ver wil je gaan in het meten? „Bij een 'total body check' vind je altijd wel iets. En wil je ziektes kunnen detecteren waar nog geen gene zing voor is? Die discussie zal al tijd blijven. Maar wat je niet wilt, is een ziekte als darmkanker te laat ontdekken. Om een rol te kunnen spelen in het verhelpen daarvan, is geweldig." Donderdag wordt in wetenschaps- en technologiemuseum Nemo in Amsterdam het Nanofestival gehou den. Wetenschappers vertellen er over hun onderzoek en er zijn films, debatten, kunstprojecten en theatervoorstellingen over nano- technologie. Ook kunnen bezoekers kennisma ken met producten waar nanotech- nologie in zit, en zelfs 'shoppen' in de supermarkt van de toekomst. Daar zijn de gekste dingen te vin den: van intèractieve muurverf die je van kleur kunt laten veranderen tot zelfreinigende teddyberen. Het Nanofestival is het slotevene- ment van het Nanopodium, een commissie die door de overheid in het leven is geroepen om de maat schappelijke dialoog over nanotech- nologie te bevorderen. Q Meer informatie over het Nanofesti val op: www.nanofestival.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11