buitenland 19 Een gesprek tussen doven over nucleair plan Iran eenheid Armoede krijgt Suriname in greep President Cavaco Silva van Portugal herkozen Te veel stemmen uitgebracht in Z-Sudan maandag 24 januari 2011 ML s "3 Iran, de VN en de EU pra ten volstrekt langs elkaar heen over het Iraanse atoomprogramma. Iran zegt niets fout te doen en geeft geen duimbreed toe. Logica is een moeilijk be grip. Wat de een volstrekt logisch vindt, is voor de ander onbegrijpelijk. Dat bewezen de vertegenwoordi gers van de EU, de vijf permanen te leden van de VN-VeUigheids- raad en Iran vrijdag en zaterdag in Istanbul. Ze spraken daar over het Iraanse atoomprogramma en dan met na me de uraniumverrijking die tot een atoomwapen zou kunnen lei den. Het werd een gesprek tussen doven. Er is zelfs geen afspraak ge ACHTERGROND door Carel Coseling maakt voor nieuw overleg. Catheri ne Ashton, EU-buitenlandchef en leidster van het gesprek: „Dit is niet waar we op gehoopt hadden." Ze zei dat er nu gewacht moet wor den op een mogelijke inkeer van Iran. Catherine Ashton: „Het proces kan doorgaan als Iran ervoor kiest zich positief op te stellen. De keu ze is aan Iran." Het 'positief opstellen' betekent stoppen met uraniumverrijking. In ruil daarvoor is het Westen bereid het land financieel, economisch en technisch te steunen, ook op nucle air gebied. Sancties zouden zelfs af gebouwd kunnen worden. Iran zou ook veiligheidsgaranties krij gen en een plaats in het mondiale overlegcircuit. In Teheran ziet men dat anders. Toponderhandelaar Saeed Jalili wees erop dat bij eerder overleg in Genève, in december 2010, afge sproken was dat toekomstige on derhandelingen zouden gaan over 'samenwerking inzake gemeen schappelijke standpunten'. Dat kan volgens Jalili alleen als bei de partijen dezelfde logica hante ren. Die is volgens Teheran neergelegd in internationale verdragen; de re gels van het Internationaal atoom bureau IAEA en het non-prolifera tieverdrag (NPV), dat ongewenste verspreiding van nucleaire kennis moet tegengaan. Iran heeft het NPV getekend. Dat geeft het land recht op vreedzaam gebruik van kernenergie en het ontwikkelen van een eigen atoom industrie. Het IAEA, waar Iran ook lid van is, controleert of landen zich aan de internationale afspraken hou den. Dat is het geval, claimt Teheran. Het IAEA inspecteert vrijwel per manent in Iran en heeft nog nooit kunnen vaststellen dat er ongeoor loofde dingen gebeuren, zoals stie keme militaire activiteiten met nu cleair materiaal. Zolang het IAEA geen ongeoor loofde gedragingen vaststelt, mag de VN-Veiligheidsraad zich er niet mee bemoeien. Dat is in het geval Iran echter wel gebeurd. De Veiligheidsraad heeft tot vier maal toe strafmaatregelen tegen Iran afgekondigd. Voor Teheran is de zaak duidelijk: logisch geredeneerd mag Iran een atoomindustrie hebben en zijn de sancties tegen het land onwettig. regeringsvorming in hun land. foto Olivier Hoslet/EPA LISSABON - De Portugese president Anibal Cavaco Silva is gisteren in de eerste ronde van de verkiezin gen herkozen. Dat meldden televisiezenders op basis van exitpolls. De 71-jarige conservatieve sociaaldemocraat Ca vaco Silva kan rekenen op 51 tot 58 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste concurrent, de socialist Manuel Alegre, komt niet verder dan 17 tot 21 procent. Een tweede verkiezingsronde is daar om niet nodig. Cavaco Silva werd in 2006 voor het eerst president. Hij was ook nu de grote favoriet voor de over wegend ceremoniële functie. Kie zers konden hun stem uitbrengen op in totaal zes kandidaten. De opkomst was laag vergeleken met voorgaande presidentsverkie zingen. Volgens de peilingen stemde 49 tot 54 procent van de kiesgerechtig den niet. Veel Portugezen zeggen andere za ken aan hun hoofd te hebben dan een stembusgang. De Portugezen maken zich grote zorgen over het behoud van hun baan en de hoog te van hun inkomen. Het land gaat gebukt onder een grote schul denlast en moet fors bezuinigen. JUBA - Een overweldigende meer derheid van de kiezers in Zuid-Su- dan heeft zich volgens voorlopige uitslagen van het referendum van deze maand uitgesproken voor on afhankelijkheid, maar in sommige gebieden zijn er meer stemmen uitgebracht dan er geregistreerde kiezers waren. Dat heeft een lid van de referendumcommissie giste ren gezegd. De uitslagen van stembureaus waar de opkomst meer dan 105 procent bedroeg worden voorlopig terzijde gelegd. Maar zelfs als die stemmen ongeldig worden ver klaard 'is de trend duidelijk', zei commissielid Chan Reec Madut. Volgens de voorlopige uitslagen heeft 98,8 procent van de zuider lingen in de van 9 tot 15 januari ge houden volksraadpleging voor on afhankelijkheid gestemd. Waarne mers van de Afrikaanse Unie en het Amerikaanse Carter Center hebben zich over het algemeen lo vend uitgelaten over het verloop van het referendum. Zij bestempe len het als geloofwaardig, in over eenstemming met internationale standaarden en een correcte weer gave van de wil van het volk. De definitieve uitslag moet in februari bekend worden gemaakt. pakte de politie enkele leden op van het pro-Vlaamse Taal Aktie Komitee. Zij probeerden de mars te verstoren. Volgens de voorzitter van de Vlaamse liberalen, Alexander De Croo van Open VLD, is met de de monstratie opnieuw geschiedenis geschreven: „Na het breken van het Belgische en Europese record regeringsonderhandelingen zijn ze er nu in geslaagd om een betoging op gang te brengen voor een rege ring, in plaats van tegen een rege ring." De onderhandelingen over de vor ming van een regering verlopen zo moeizaam omdat die zijn gekop peld aan een hervorming van de Belgische staat. De Vlamingen ei sen meer bevoegdheden en willen minder geld afdragen aan het ar mere Wallonië. De grootste partij van België, de Vlaams-nationalistische N-VA, staat daarbij lijnrecht tegenover de tweede partij, de Franstalige socia listen. De Surinaamse gemeen schap in Nederland maakt zich grote zor gen over zijn familiele den in Suriname. Door een reeks economische maatregelen dreigen zij in ijltempo in financiële proble men te raken. Velen zullen een be roep doen op hun families in Ne derland. „Mijn ouders in Suriname komen bijna niet rond omdat alles plotse ling duurder is geworden", vertelt Anoet Algoe in zijn Surinaamse toko in Den Haag. „Ook mijn zus je daar heeft het moeilijk. Ze heeft een mager salaris en door de hoge brandstofprijzen is het maar de vraag of zij nog in haar auto kan blijven rijden." De afgelopen dagen hoorde hij van familie en vrienden over de forse economische ingrepen in Su riname en de gevolgen voor de burgers. Nadat de Centrale Bank van Suriname de Surinaamse dol lar (SRD) al had gedevalueerd, kondigde de regering-Bouterse vo rige week een pakket belasting maatregelen aan. Als gevolg daar van schoot de brandstofprijs om hoog en wordt gevreesd voor hevi ge prijsstijgingen en sterke koop krachtdaling die vele Surinamers zullen raken. Het slechte nieuws sijpelt langzaam door in de Suri naamse gemeenschap in Neder land, die zich grote zorgen maakt over hun familie. „De situatie voor veel Surinamers zal met de dag ver slechteren", denkt Mahin Jankie, voorzitter van de Vereniging Ne derlandse Surinamers (VSN). Zij zullen steeds meer een beroep doen op hun families in Neder land, verwacht hij. Gewoonlijk stu ren de bijna 400.000 Nederlandse Surinamers geld en levensmidde lenpakketten naar hun familie. „Dat gaat toenemen, de afhanke lijkheid van hun familie zal alleen maar groter worden." De geschatte waarde van geldoverboekingen van Nederland naar Suriname ligt rond de honderd miljoen euro per jaar. Daarnaast worden talloze le vensmiddelenpakketten via win kels naar Suriname verstuurd. Mahin vindt dat de gewone man en vrouw in Suriname het gelag betalen van falend overheidsbe leid. Bouterse heeft volgens hem sinds zijn aantreden als president veel ambtenaren in dienst geno men en hun salarissen verhoogd. „Hij heeft daardoor teveel geld uit gegeven en probeert dat te herstel len door belastingverhogingen en door geld bij te drukken." Het stoort hem vooral dat de presi dent het niet zelf het slechte nieuws meedeelde, maar door zijn vicepresident Robert Ameerali. „Het parlement ergert zich daar ook aan, maar zij staan volledig buitenspel. Bouterse heeft een meerderheid en luistert niet naar alternatieven van de oppositie." Toch verwacht hij dat het protest tegen de maatregelen zal groeien. „Het zal eerst de onderste laag van de bevolking treffen, maar daarna is ook de middenklasse aan de beurt." Ook Harry van Bommel, Tweede Kamerlid van de SP, ver wacht zo'n scenario. „Hoewel de Surinaamse samenleving flexibel is, verwacht ik toch grote maat schappelijke onrust. De bezuinigin gen treffen iedereen, maar vooral ouderen, onderwijzers en verple gers." Nederland kan volgens Van Bommel niet veel betekenen voor in Nederland wonende, bezorgde Surinamers. „Suriname is een soe verein land dat zijn eigen beslissin gen neemt." Wel dringt hij aan op een belastingverdrag met Surina me dat een einde maakt aan de dubbele belasting op AOW. Een gepensioneerde Surinamer uit Ne derland die terug wil moet nu zo wel in Nederland als in Suriname belasting betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9