81 buitenland Tunesië jaagt op entourage van Ben Ali België roept om Oppositie Albanië opnieuw straat op Ierse Groenen trekken stekker uit regering REVOLUTIE 'Protestkaravaan' richting Tunis Ook betogingen in Jemen en Algerije Chauffeur slaapt: 30 buspassagiers levend verbrand maandag 24 januari 2011 Twee kopstukken uit de rege ring van ex-president Ben Ali zijn dit weekeinde opgepakt. Betogers eisen dat de hele en tourage van Ben Ali van het politieke toneel verdwijnt. Vanuit het binnenland trekt een protestmars naar Tunis. TUNIS - Een Tunesische ex-minis ter van Binnenlandse Zaken, Ab- dallah Kallel, en de tot voor kort op twee na belangrijkste figuur in de regering, Abdelaziz Ben Dhia, zijn dit weekeinde gearresteerd. Volgens het Tunesische staatspers- bureau hebben de twee huisarrest opgelegd gekregen. De 74-jarige Ben Dhia was tot de val van president Zine al-Abidine Ben Ali diens speciaal adviseur en na de president en premier Mo hammed Ghannouchi de belang rijkste figuur in de hiërarchie. De 67-jarige Kallel is voorzitter van de senaat en was eind jaren tachtig minister van Defensie en in de jaren negentig minister van Binnenlandse Zaken. Kallel wordt verantwoordelijk gehouden voor buitensporig harde onderdrukking van opposanten in die jaren, voor al van de oppositie van radicale is- lamisten. Een andere naaste medewerker van Ben Ali, Abdelwaheb Abdal- lahm, wordt gezocht, bericht de website van Tunesische premier Ghannouchi. Hij geldt als de drij vende kracht achter de strenge cen suur die kritiek op de regering smoorde. Ghannouchi is vooralsnog niet door de omwenteling van 14 janua ri van zijn voetstuk gevallen. Maar talrijke betogers verzamelen zich DUBLIN - De coalitiepartner van de Ierse premier Brian Cowen, de Groene Partij, heeft zich gistermid dag uit de regering teruggetrok ken. De stap volgt op een politiek uiterst onstuimige en uiteindelijk fatale week voor Cowen. De premier hoopte het tot in maart te kunnen volhouden als premier. Hij wilde een wet met een reeks pijnlijke economische maatregelen door het huidige par lement loodsen voor er verkiezin gen komen. Het wetsvoorstel bevatte een aan tal cruciale onderdelen van de maatregelen die de EU en het IMF van het door schulden geplaagde land eisen in ruil voor een pakket hulpfondsen ter waarde van 67 mil jard euro. Het vertrek van de Groenen, die onder leiding staan van John Gormley, betekent dat van dat in Tunis om te eisen dat het land met een schone lei begint en de kopstukken van Ben Ali van het politieke toneel verdwijnen. Honderden bewoners van arme ge bieden in het binnenland zijn za terdag een protestmars naar de hoofdstad Tunis begonnen. De groepjes betogers noemen zich de Karavaan van Bevrijding en eisen het vertrek uit de regering van alle bewindslieden die onder presi dent Ben Ali hebben gediend. Elders in Tunesië gingen zaterdag ook duizenden mensen de straat op om te betogen tegen de over gangsregering van premier Ghann ouchi. Onder de betogers waren honderden politieagenten, die tij dens de 'Jasmijnrevolutie' nog te gen demonstranten optraden. zie onze website:buitenland Beelden van de protesten in Tu nesië SANAA - Honderden betogers heb ben gisteren in de hoofdstad van Je men, Sanaa, de vrijlating geëist van de eerder op de dag opgepakte acti viste Tawakul Karman. Zij voerde vorige week demonstraties aan te gen het bewind van president Ali Abdullah Saleh en voor steun aan de omwenteling in Tunesië. In Algerije zijn zaterdag zeker 42 mensen gewond geraakt toen de or dediensten een einde maakten aan een demonstratie in de hoofdstad Algiers. Honderden mensen zou den hebben gedemonstreerd voor meer democratie in het buurland van Tunesië. plan waarschijnlijk niets terecht komt en dat er eerder verkiezin gen moeten worden uitgeschre ven. Cowen, van de grote partij Fianna Fail, hoopte zaterdag nog de crisis te kunnen bezweren door zelf als partijleider van Fianna Fail op te stappen, maar als premier door te gaan. Dat was een ongebruikelijke stap in de Ierse politiek, waar de premier doorgaans de grootste par tij in het parlement aanvoert. Minister van Buitenlandse Zaken en partijgenoot Michael Martin wilde vorige week over het ver trouwen in Cowen stemmen ten einde zelf de leiding over te ne men. Dat mislukte en Martin trad af. Nog vijf bewindslieden van Co- wens partij wilden toen opstap pen. De Groene Partij dwong Co wen toen op 11 maart al verkiezin gen te houden. TIRANA - De oppositie in Albanië heeft voor komende vrijdag op nieuw opgeroepen tot een demon stratie tegen de regering. Afgelo pen vrijdag liep een soortgelijke demonstratie uit op geweld, waar bij drie doden en ruim 150 gewon den vielen. De oppositie beticht de regering van premier Sali Berisha van cor ruptie. Oppositieleider Edi Rama noemde de protestoproep 'een uitnodiging aan iedereen die een eenrichtings- weg wil naar een Albanië waarin iedereen vrij is en gelijk voor de wet'. De oppositie verwijt de politie dat nog geen gevolg is gegeven aan aanhoudingsbevelen die zaterdag werden afgegeven voor zes leden van de Nationale Garde, legertroe- pen onder bevel van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, die belast zijn met de bewaking van overheidsgebouwen en hoge be stuurders. De regeringspartij noemt de arres tatiebevelen ongrondwettig en zegt dat procureur-generaal Ina Ra- ma deel uitmaakt van een com plot van de oppositie om de macht met geweld over te nemen. De Democratische Partij heeft voor woensdag in Tirana een ei gen demonstratie tegen het ge weld aangekondigd. Westerse ambassadeurs proberen tussen de Albanese leiders te be middelen. De Verenigde Staten en Europese Unie hebben alle par tijen tot kalmte gemaand en opge roepen zich van geweld te onthou den. Premier Sali Berisha zei zaterdag dat de socialistische oppositie in Albanië probeert 'een gewelddadi ge coup' te plegen waarbij ze 'het scenario van Tunesië' wil volgen. Berisha's belangrijkste rivaal Edi Rama ontkende de beschuldigin gen en stelde dat de politie verant woordelijk is voor het geweld. NOORIABAD - Ruim dertig buspas sagiers zijn gisterochtend in Paki stan levend verbrand door een bot sing met een tankwagen met olie. Negen mensen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde voor zons opgang nabij de stad Nooriabad. De chauffeur van de bus zou in slaap zijn gevallen, zei de politie. De passagiers zouden hem twee keer hebben gevraagd te stoppen en uit te rusten om een ongeluk te voorkomen. Hij reed echter door. Onder de do den zijn vrouwen en kinderen. Al leen een paar jonge mannen wa ren in staat om via de achterkant van de bus naar buiten te kruipen, 32 mensen verbrandden levend. De politie heeft moeite met de identificatie van de slachtoffers, omdat sommigen zo ernstig ver brand zijn dat ze niet meer te her kennen zijn. BRUSSEL - Een kleine 35.000 Bel gen hebben gistermiddag in Brus sel gedemonstreerd voor een nieu we regering én voor nationale een heid. De opkomst was fors hoger dan de verwachte 20.000 mensen. Tot de protestmars was opgeroe pen wegens de uiterst moeizame regeringsvorming. België heeft ruim zeven maanden na de verkie zingen van 13 juni nog steeds geen nieuw kabinet. Behalve tegen de politieke impasse werd ook be toogd tegen een mogelijke split sing van het land tussen Vlaande ren en Wallonië. De initiatiefnemers van de beto ging, enkele studenten, vinden het uitblijven van een stabiele rege ring een schande. Zij laken de on wil bij politici om compromissen te sluiten. „De modale Belg wordt moedeloos van dit politieke cir cus", stellen de studenten, onder wie Felix de Clerck, zoon van een minister. Hij sprak na afloop van de betoging van een mooi signaal: „De bal ligt nu bij de politici." België zat zondag 224 dagen zon der nieuwe regering, een Europees record dat werd overgenomen van Nederland dat in 1977 208 dagen nodig had. „Ik doe mee omdat er hoognodig een regering moet komen die een degelijk beleid gaat voeren", aldus de 47-jarige Werner Schepers uit Maaseik (Belgisch Limburg). Hij verwijst naar Nederland, waar het ondanks alle tegenstellingen wél mogelijk was een kabinet te vor men. De Belg waarschuwt echter ook voor een dreigende splitsing van België: „We zijn beter af als één land." Hij draagt een hoed in de kleuren van de Belgische vlag. Op zijn T-shirt staat Ik Ben Belg En Daar Ben Ik Trots Op in de drie of ficiële Belgische talen Nederlands, Frans en Duits. Deelnemers zwaai den met de nationale driekleur of droegen teksten met de wapen spreuk van België: Eendracht Maakt Macht. Tijdens de betoging Tienduizenden Belgen protesteerden gisteren in Brussel tegen de moeizame

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8