binnenland 17 Slecht zien is verborgen kwaal geen goede 'Ii 'M 9 politici door taboe' Familie architect Bristol gelooft in zijn onschuld LANDELIJKE SLECHTZIENDENDAC Handicap soms moeilijk te herkennen 'PVV t kt E-mails lezen met loep Rode jas snel te vinden Balsport is te gevaarlijk Tiny Kox lijsttrekker Eerste Kamer voor SP Bleker wil onderzoek naar landbouwprijzen RIVM wil af van term 'Mexicaanse griep' Politie schiet bij wilde achtervolging 'Verbod vossenjacht met kunstlicht' maandag 24 januari 2011 Nederland telt 16.000 blinden en 280.000 slechtzienden. Blinden krijgen veel aandacht, omdat ze door een taststok of geleidehond herkenbaar zijn. Maar slechtzienden zijn niet direct te herkennen en dat zorgt voor problemen. Op de eerste Landelijke Slechtziendendag wisselden zij eergisteren ervaringen uit. Drie van hen vertellen hun verhaal. r M even jaar geleden ontdekte ik dat f ik iets aan mijn ogen had toen ik W dacht te zien dat de rechte lijnen 1 op de snelweg krom waren. Ik ver moedde eerst nog dat het aan de autoruit lag, maar thuis zagen de lamellen er ook ineens an ders uit. Ik was bovendien heel erg moe. De oogarts stelde 'macula degeneratie' vast, een progressieve oogziekte. In zes maanden ging het zicht aan mijn rechteroog terug naar 40 tot 50 procent. Met links zie ik nog 5 procent. Sinds ik om de zes weken behandeld wordt met injecties, is de achteruitgang gestopt." „Ik heb mijn leven helemaal aangepast aan de handicap. Op mijn werk bij Siemens ga ik plan matig te werk. Ik neem de tijd om e-mails en documenten met een loep te lezen. Mijn werk gever gunt mij die extra tijd omdat ik zelf altijd heel open ben geweest over mijn beperking. Mijn advies is om snel voor je beperking uit te komen en niet te wachten tot het niet meer kan. Dan toont een werkgever meer begrip." k was huisarts met een eigen praktijk toen ik op mijn 36ste last kreeg van mijn ogen. Ik werd nachtblind. Door mijn oogziekte zie ik nog maar 20 pro cent. Om mij heen zie ik nog wel wat er ge beurt, maar recht voor mij zie ik slecht. Ik heb mijn praktijk stopgezet omdat ik mijn werk niet goed meer kon uitvoeren. Ik zag huidaan doeningen of blauwe plekken niet goed meer en kon niet meer op visite omdat ik geen auto meer kan rijden." „Ik heb de afgelopen jaren geleerd meer op an dere zintuigen te vertrouwen en creatief te zijn. Hoe schenk je een glas vol zonder over te gie ten? Simpel soms, door met m'n vinger even te voelen of het glas te 'wegen'. Mijn jas is rood omdat ik hem dan sneller terugvind. Sleutels liggen altijd op dezelfde plek. Mijn beperking heeft me ook goeds gebracht. Ik heb mijn jong ste kind volledig zien opgroeien. Ook ben ik emotioneler en invoelender geworden en zie in dat er meer is dan werk." ijn oogzenuw is beschadigd, waarschijnlijk al vanaf mijn ge boorte. Mijn gezichtsvermogen is 11 procent, met bril zie ik 20 procent. Binnen drie meter zie ik alles, maar er buiten herken ik zelfs een bekende niet." „Ik heb me altijd zo aangepast dat ik goed met de.handicap kan leven. Ik studeer, heb vrien den en doe aan hardlopen. Een balsport heb ik bewust nooit gedaan vanwege mijn handicap." „Ik vertel niet zo snel zelf over mijn handicap, ik leg het wel uit als mensen ernaar vragen. Soms geeft dat rare situaties. Zo heb ik een af spraakje gehad met een meisje, dat ik tot in de puntjes voorbereid had zodat ze niets zou mer ken van mijn handicap. Ik had de bioscoop kaartjes al gekocht en had op de menukaart in het restaurant al een gerecht uitgezocht. Inmid dels heb ik een vriendin die weet van mijn han dicap. Ze vindt het prima, maar zal wel moe ten accepteren dat ik bijvoorbeeld nooit zal au torijden." PRINSENBEEK - De familie van de 32-jarige architect die in Engeland wordt verdacht van moord op zijn 25-jarige buurvrouw Joanna Yea- tes, is overtuigd van zijn onschuld. Dat laat de familie weten via Paul Vermeij, de woordvoerder die is in gehuurd. De familie, die 'het volste vertrouwen' heeft in de goede af loop, zegt erg mee te leven met de verwanten van het slachtoffer. De familie werd dit weekeinde be laagd door vooral Britse pers en heeft daarom de professionele zegs man in de arm genomen. „De fa milie is uiteraard erg aangedaan", meldt hij. Via hem doen de ver wanten van de moordverdachte een 'dringend beroep' op de pers om afstand te bewaren. De architect is afgelopen zaterdag officieel aangeklaagd. Hij ver schijnt vandaag voor de rechter, meldden Britse media gisteren. De man werd donderdag opge pakt. Hij werkt in de Engelse plaats Bath voor het bouwkundig bedrijf Buro Happold. In 2009 ver huisde hij van Bath naar Bristol. De politie doorzocht zijn woning. De vader van het slachtoffer zegt in de Britse krant The Guardian dat Yeates en haar vriend niet om gingen met de verdachte. Maar The Sun meldt op gezag van een voormalige collega van de verdach te dat de twee samen aan een op dracht werkten. De vader zegt te hopen dat ze de ze keer de goede verdachte heb ben aangehouden. Op 30 decem ber werd de huisbaas van Yeates aangehouden, maar later werd die op borgtocht vrijgelaten. zie onze website:binnenland Beelden van reconstructie van BBC-programma Crimewatch Tiny Kox foto ANP AMERSFOORT Tiny Kox is voor de SP opnieuw lijsttrekker voor een nieuwe Eerste Kamer. Kox is sinds juni 2003 al fractievoorzitter van de SP in de Eerste Kamer. De partijraad van de SP heeft de eerdere voordracht van het partijbestuur zaterdag in Amersfoort overgenomen. De Eer ste Kamer wordt op 23 mei geko zen door de Provinciale Staten. BERLIJN Staatssecretaris Bleker (Landbouw) pleit voor meer onderzoek naar de oorzaken van extreme prijsschom- melingen op de voedselmarkten. Hij zei dat zaterdag na een confe rentie van landbouwministers in Berlijn. De extreme schommelin gen leiden steeds meer tot politie ke onrust en voedselrellen en ze be dreigen de zekerheid van voedsel productie, aldus Bleker. BILTHOVEN Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) wil af van de term 'Mexicaanse griep', die sinds de komst van de griepepide mie in het land weer veelvuldig op duikt in de media. Het gebruik van de term suggereert dat er een groot gevaar voor de volksgezondheid is, terwijl er in werkelijkheid sprake is van een gewone seizoensgriep. AMSTERDAM - De PW trekt geen toppolitici, omdat op de partij een taboe rust. Daardoor heeft de par tij van Geert Wilders moeite om gekwalificeerd personeel te vin den.. Dat stelde politicoloog André Krouwel van de Vrije Universiteit gisteren. De PW doet in alle provincies mee aan de Provinciale Statenver kiezingen, die ook het aantal zetels bepalen in de Eerste Kamer. De PW had daarbij in korte tijd een grote groep kandidaten nodig. Daarbij haakten in de afgelopen maanden verschillende mensen af, al dan niet gedwongen. Een partij als de PW trekt volgens Krouwel vooral mensen uit het middenka der. „Onder de kandidaten bevin den zich ook veel gelukszoekers. Ze ergeren zich aan iets en zullen dat in de politiek wel eens duide lijk maken. Dat soort ongeleide projectielen, die zulke rare dingen zeggen dat kiezers al snel afhaken, moet je buiten de politiek hou den", vindt de hoogleraar. Volgens hem is het in dat opzicht goed dat er wel wat afhakers zijn. „De partij is een filter voor die he le en halve idioten. Het is wel las tig om die eruit te vissen, hebben we gezien bij de liveede Kamerver kiezingen." Dit ondermijnt vol gens hem de geloofwaardigheid. „Je hebt mensen in je midden die hebben gelogen. Bij de PW geldt dat nog extra, omdat het de partij voor orde en gezag is. Iemand als kandidaat die mensen bedreigt, tast het imago van de PW aan." In een reactie stelt Wilders de uit spraken van Krouwel 'onzin' te vinden, „zoals we van hem als PvdA-lid gewend zijn." De PW in Limburg wil dat er een eind komt aan de nepaccount @pwzuidlimburg op Twitter. Er zijn ook nepaccounts @pvwenlo en @geertwüderpw. Ook Dren the, Friesland en Zuid-Holland kent neptwitteraars over de PW. UTRECHT De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in Utrecht bij een achtervolging meerdere keren geschoten op een verdachte van een inbraak die een politiewagen had gekaapt. Bij de schietpartij raakte niemand gewond. De ver dachte, een 24 jarige man uit Utrecht, en zijn vermeende hand langer (Utrecht, 20 jaar) zijn gear resteerd. DEN HAAG Vossenjacht met kunstlicht moet definitief verboden worden in Ne derland. Tweede Kamerlid Stientje van Veldhoven (D66) gaat daar op aandringen bij staatssecretaris Ble ker (Natuur), zei zij gisteren in het radioprogramma Vroege Vogels. „Ik kan me voorstellen dat het kunst licht in het donker de flora en fau na eromheen verstoort", zei zij. Jan Plak (47), is bestuurslid van de Nederlandse Bianca Abutan (44), moeder van drie kinderen, Lowie van Eek (19), student uit Stad aan't Haring- Vereniging voor Blinden en Slechtzienden (NVBS) werkzaam bij infohulpdienst Ooglijn vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7