261 sport PSV steunt volledig op de kracht van het collectief Publiek keert FC Twente geeft een duidelijk signaal af LIJDENSWEG Aan de lijdensweg van Feyenoord komt maar geen einde. De ploeg verliest op eigen veld met 0-1 van De Graafschap. maandag 24 januari 2011 door Frans van den Nieuwenhof venlo - De arm van technisch ma nager Marcel Brands is de laatste weken wel dertig centimeter lan ger geworden, veronderstelt Fred Rutten. Telkens weer probeert de trainer een creatieve oplossing aan te dragen om de selectie van PSV nog voor 31 januari op sterkte te krijgen. „Maar", zegt Rutten, „ik kan wel moeilijk doen en de mana ger aan zijn arm trekken, feit is dat er niets mogelijk is. Ik ben werkne mer van de club en heb dit te ac cepteren. Al doet het wel pijn in mijn hart," aldus de coach die zijn ploeg in Venlo met 3-0 zag win nen. Volgens de coach zou de selectie pas compleet zijn als PSV nog een rechtsbenige verdediger (stand-in voor Stanislav Manolev) en een aanvaller (vervanger voor Jona than Reis en Nordin Amrabat) kan aantrekken. „Dan heb je alle posities dubbel bezet en daar streeft elke trainer naar. Nu is de si tuatie niet optimaal." Rutten werkt met een ploeg van twintig spelers, onder wie drie keepers. Tegen VW leidde dat gis termiddag niet tot zorgelijke mo menten. PSV won eenvoudig met 0-3 en steunde daarbij volledig op de kracht van het collectief Pas toen Rutten spelers moest gaan wisselen, kwam er een zekere kwetsbaarheid aan het licht. Marce- lo liep na twaalf minuten een knie blessure op en 'Maza' maakte geen sterke indruk. De Mexicaanse ver dediger, van wie werd verwacht dat hij in de basisopstelling zou starten, was slordig in balbezit en liet zich een paar keer aftroeven door VW-spits Boymans. Ook Danny Koevermans bracht er als invaller weinig van terecht. Hij verving Marcus Berg, omdat die kort daarvoor een gele kaart had opgelopen en Rutten het nodig vond hem te beschermen tegen een mogelijk tweede fatale overtre ding. De prikkelbare spits liep dit seizoen al eerder tegen een zware schorsing (vier duels) aan, na een elleboogstoot in de wedstrijd te gen ADO Den Haag. Opmerkelijk is ook de positie van Otman Bak- kal. Vóór de winterstop zat hij dicht tegen een vaste plek in het elftal aan. Nu Ibrahim Afellay is vertrokken, kwam Bakkal zelfs niet voor een invalbeurt in aan merking. Die was voorbehouden aan Stef Nijland. Hij verving Ola Toivonen, zonder zich te onder scheiden trouwens. De ene kans die Nijland kreeg, liet hij zich sim pel ontfutselen. Rutten zegt dat hij met Zakaria La- byad en Genéro Zeefuik nog alter natieven voor de voorhoede heeft, maar erg overtuigend klonk zijn betoog niet. De smalle bezetting van de selectie druist ook in tegen de opvattingen van manager Brands. Diens beleid is gestoeld op een groep van 20 volwaardige spelers plus vier jonge talenten. PSV doet het nu met 15+5. Het verleden heeft wel eens bewezen dat het geen ramp hoeft te zijn. In 1988 won PSV de Europa Cup en alle nationale prijzen met een selectie van twaalf volwassen spelers en een stuk of vijf jonkies. Rutten noemt liever een recent voorbeeld en haalt het FC TXvente van vorig seizoen aan: óók een ploeg met een smalle basis en sterk collectief. Juist de samenhang van de spelers groep was gisteren de grootste kracht van PSV, dat kansen ge noeg kreeg om zes, zeven keer te scoren. Het bleef nu bij treffers van Bouma, Lens en Hutchinson, die vielen op psychologisch belang rijke momenten. Rutten was vooral opgetogen over de geconcentreerde manier waar op PSV op doelpunten bleef jagen. door Hans Leber ROTTERDAM - Er staat een hele bo ze fee aan het ziekbed van Feye noord. Na een even trieste als een zijdige ontmoeting tegen Ajax op woensdag (2-0) liet het publiek drie dagen later de ploeg in de Kuip vallen na het verlies (0-1) te gen mededegradatiekandidaat De Graafschap. En als altijd bij tegen slag werden de iconen van stal ge haald; brandende sterretjes als eer betoon aan Coen Moulijn en veel geruchten over die ander, Wim van Hanegem. Is er nou wel of niet met 'De Kromme' gesproken? De 'Vrien den van Feyenoord', een groep in vesteerders, zou een gesprek heb ben met de oud-speler die in zijn krantencolumn al meerdere keren diensten aanbood aan zijn oude, in nood verkerende club. Een lan delijk ochtendblad beweerde het stellig, woordvoerders van Feye noord ontkenden: „De directie, de Raad van Commissarissen, de voormannen van de 'Vrienden van Feyenoord', niemand weet iets van een gesprek." Vóór de wedstrijd had trainer Ma rio Been laten weten dat het hem zou tegenvallen als er een gesprek tussen de club en Van Hanegem was geweest. De problemen van de volksclub worden ondertussen steeds groter. Verlammende rode financiële cij fers, Leo Beenhakker die de colle ga-directieleden de mantel uitvee gt omdat zijn contract niet wordt verlengd, mysterieuze langdurige blessures bij geroutineerde spelers waar meer tegenslagen dan dokto ren omheen zitten, een onzeker elftal dat angstig speelt en wordt bedreigd door het degradaties pook. Wanhopige spelers (Georgi- nio Wijnaldum en Stefan de Vrij) ook die hun tranen zaterdag de vrije loop lieten, een trainer wiens krediet op lijkt te zijn bij de achter ban en een landskampioen, FC Twente, die de aangeslagen ploeg zondag met open armen staat op te wachten. Ga er maar aan staan. Maar dat is wel wat Been wil. Althans, uiterlijk: „Ik, geef nooit op. Met hard werken en dicht bij onszelf blijven kunnen we dit op lossen. Ik heb nog grip op de ploeg." Maar of Been van binnen ook zo strijdbaar is, blijft de vraag. De reacties van het publiek, ook inge geven door de frustratie van het late moment van de dodelijke te gentreffer (88e minuut, Leon Broekhof), hadden hem diep ge raakt: „Dat ging me door merg en been." De trainer heeft zich om de aange boden diensten van Wim van Ha negem („hij. is altijd welkom, maar ik heb geen baan voor hem") nooit echt bekommerd. Misschien omdat het dan lijkt alsof hij zijn ei gen boontjes niet kan doppen. Maar wat is er op tegen dat Been Van Hanegem eens belt? Even een bakkie doen. Blijven zeggen dat je geen materiaal hebt, dat je ploeg te jong is en dat blessures je dwars zit ten en dat je toch écht 90 minuten de betere was tegen De Graaf schap... het klopt allemaal, maar je lost er niets mee op. Misschien wil de Kromme zijn col lega een tijdje onbezoldigd (want zelfs geld voor, een eventueel ont slag van Been is er niet) helpen door af en toe eens wat met „die gassies" te praten. En met zo'n grootse, onzelfzuchti ge daad zou Been niet zijn autori teit verliezen, maar juist aan gezag winnen. En misschien kan hij zelfs, samen met de Kromme, de boze fee verja gen. Wilfred Bouma brengt zijn ploeg op voorsprong tegen VW. foto Marcel van Hoor/EPA door Leon ten Voorde GRONINGEN - Elk seizoen heeft van die momenten die achteraf cru ciaal zijn geweest voor het verdere verloop. Voor FC Twente was de uitwedstrijd bij FC Groningen vo rig jaar zo'n afslag die leidde naar het pad van succes. Toen speelde de ploeg een heel zwakke wed strijd in het hoge noorden en he kelde doelman Sander Boschker na afloop in felle bewoordingen de instelling van zijn medespelers. „Ik denk nog altijd dat die middag in Groningen heel belangrijk is ge weest in de race naar de titel, we werden daar weer wakker ge schud", zegt Peter Wisgerhof De gedachten van de aanvoerder gingen gistermiddag in de Euro borg nog eens terug naar die zon dag in januari (ook toen was het de tweede wedstrijd na de winter stop!) en dat was geen toeval. „Mis schien zeggen we over een tijdje wel dat deze zege (2-1 winst) ook de ommekeer was in het seizoen", aldus Wisgerhof De centrale verdediger kwam niet voor niets tot deze woorden, want door de knappe overwinning op Groningen gaf de landskampioen een krachtig signaal af naar de con currentie. Enkele uren nadat FC Utrecht de mythe van Frank de Boer bij Ajax had doorgeprikt, kraakte Twente zonder zijn ster aanvaller Bryan Ruiz en met een half fitte Theo Janssen de ongesla gen status van Groningen voor ei gen publiek. En dat was een prestatie die telde, want winnen in Groningen zal dit seizoen niet veel ploegen gegeven zijn. „Deze prestatie moet de ploeg een enorme boost geven", verwacht Wisgerhof Vooral ook, omdat de overwinning verdiend was. Niet dat Twente superieur was, maar op de beslissende mo menten was de ploeg wel net iets leper en handiger dan de noorde lingen. Groningen had gistermid dag de aanval op de top willen ope nen, maar de ploeg moest nader hand erkennen dat het daarvoor nog tekortkomt. Groningen-Twente was het duel van de lange, stoere mannen die voortdurend het luchtalarm lieten afgaan. Het was het duel van de ve le Zweden op het veld en het duel waarin Tim Matavz als eerste van alle spelers zijn specifieke kwalitei ten etaleerde. Matavz brak het duel na iets meer dan een half uur open met een prachtige treffer, die alleen voorbe houden is aan 'echte spitsen'. Na tuurlijk was Douglas te laat, maar de spits van Groningen verdiende alle lof voor de subtiele voetbewe ging waarmee hij de 1-0 scoorde. Ook Twente heeft na de winter stop weer een nummer 9 binnen de lijnen die serieus te nemen is. Marc Janko, die zich in de duels heel wat kraniger opstelt dan voor de winterstop, bracht Twente nog voor de pauze verdiend op 1-1. De rust was voor trainer Michel Preud'homme het moment om Theo Janssen voor te bereiden op zijn rentree. De vormgever van Twente, die de onopvallende Ola John verving, had aanvankelijk moeite om zijn ritme te vinden, maar al die slordigheden verdwe nen negen minuten voor tijd in het niets toen hij met een majestu euze bal Janko bereikte. Zijn doel treffende uithaal was minstens zo fraai als de computergestuurde pass die in Nederland alleen Jans sen in zijn repertoire heeft zitten: 1-2. Omdat Janko twee minuten la ter een strafschop tegen de paal schoot, sidderde de Euroborg tot de laatste seconde. Mare Janko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60