41 binnenland Rutte wacht een flinke krachttoer T0©S Thuiskomst zingende broers Vogels nemen op teldag vrijaf 'Ik geloof, MISSIE KUNDUZ Een hoorzitting, een debat met de Kamer en een beslissing over de politiemissie in Kunduz. Voor premier Rutte wacht de week van de waarheid. De Christenunie is weerbarstig. PAUL KUSTERS maandag 24 januari 2011 door Wilko Voordouw den haag - Dat de huismus in Ne derland ook dit jaar de meest getel de tuinvogel is, verbaast de Vogel bescherming niet. Ook niet het feit dat de jaarlijks door haar ge organiseerde telling ook in 2011.ui terst populair is. Wel waren veel tellers dit weekein de teleurgesteld. Want door het miezerige weer lieten veel vogels zich maar mondjesmaat in de tui nen zien. Met slecht weer, zo we ten fanatieke vogelkijkers, zijn de gevederde vrienden niet zo actief Ze wachten liever beter weer af en gaan alleen op pad als er écht gera vitailleerd moet worden. De teleurstelling van de tellers werd massaal geuit via Twitter. 'Niet zoveel vogels vandaag, nor maal is het een stuk drukker hier... Zal wel aan het weer liggen...', al dus ene Willempie. Er was ook de nodige meligheid. 'In de buurtsu per stonden juist twaalf blinde vin ken klanten te tellen'. Zaterdag meldde de Vogelbescher ming dat al bijna-6.000 mensen hun lijstje met tuinvogels hadden ingeleverd. Gisteren liep dat aantal hard op tot rond de 20.000. De de finitieve eindscore wordt vandaag bekend gemaakt. Het principe van de telling is sim pel: een half uur vanuit keuken of huiskamer naar de tuin of balkon turen en alle vogels turven. De lijst kan dan worden gedownload bij de Vogelbescherming. Voor de on ervaren vogelaars wordt er op de internetpagina een foto bij de naam van de vogels geleverd. De telling levert geen perfect over zicht op, maar wel een aardig beeld van de vogels die in Neder land voorkomen. Vorig jaar wer den ruim 190.000 huismussen ge teld, gevolgd door bijna 119.000 koolmezen en bijna 80.000 me rels. Daarop volgden pimpelmees, vink, spreeuw, kauw, Turkse tor tel, houtduif en roodborst. Dit jaar was de top-9 precies dezelfde, al waren de aantallen kleiner. De nummer 10 (roodborst) verdween uit de top. Zijn plek is nu ingeno men door de ekster. Pzie onze website:binnenland Top-tien telling tuinvogels Deskundigen informeren de Kamer vandaag over de om standigheden in Kunduz. Woensdag debatteert de Ka mer met het kabinet, don derdag valt het besluit. door Lianne Sleutjes Minister-president Mark Rutte staat voor zijn eerste echte krachttoer. Hij moet de Tweede Kamer overtuigen dat een politiemissie in Noord-Afgha nistan bijdraagt aan de stabiliteit daar. Bovenal dient hij duidelijk te maken dat het niet om een 'vecht- missie' gaat. Lukt hem dat niet, dan kan hij een Kamermeerder heid wel vergeten. Rutte moet het debat aan in de we tenschap dat zijn gedoogpartner én de publieke opinie deze missie afwijzen. De PW, die het kabinet op andere terreinen steunt, is falie kant tegen. Zij ziet haar gelijk in de opiniepeilingen: bijna 70 pro cent van de Nederlanders wijst de missie af. In de Kamer zijn de coalitiepar tijen WD en CDA welwillend. Eventuele twijfels binnen die frac ties zullen uiteindelijk geen proble men opleveren, zo verwacht een bron binnen het kabinet Ook de tweekoppige SGP-fractie is voor. Samen zijn die drie partijen goed voor slechts 54 zetels, 22 te weinig voor een meerderheid. Volgens de Grondwet mag een ka binet zelfstandig troepen uitzen den, zonder instemming van de Kamer. Dat doet het niet lichtvaar dig, er kunnen immers gewonden of zelfs doden vallen. Elk kabinet wil voor missies een zo groot mo gelijke steun. Rutte moet de oppositie zien te verleiden. PvdA, SP en Partij voor de Dieren vinden de missie echter te militair en zijn bij voorbaat te gen. Van de 545 Nederlanders die worden uitgezonden, trainen er volgens hen slechts 45 de Afghaan se agenten en justitiemedewer kers. De rest valt in hun ogen on der de NAVO-operatie die de tali- ban met alle militaire middelen be strijdt. Zij geloven niet in die stra tegie. Voor een Kamermeerderheid moet Rutte het hebben van D66, GroenLinks en de ChristenUniè, samen 25 zetels. Zij zeggen niet bij voorbaat nee maar hebben wel moeite met de missie. Rutte zal 'wisselgeld' moeten bieden. Het WD-CDA-kabinet wil de kos ten, geraamd op 470 miljoen euro, betalen uit een potje voor interna tionale samenwerking. Dat valt bij alledrie verkeerd, dus zal Rutte al ternatieven moeten zoeken. Ook overweegt het kabinet om even tueel niet vier Fiö's in Afghanistan te stationeren, maar twee, zo be vestigt een bron. Dat kan een ge baar van 'goede wil' zijn naar de oppositie. De grootste hobbel blijft echter het imago van de missie. Er wordt volgens de regering alleen gevoch ten voor de eigen bescherming, maar een groot deel van de opposi tie betitelt de operatie als een vechtmissie. Dat is pijnlijk voor GroenLinks, de partij die samen met D66 vorig jaar om een speci fieke politietrainingsmissie in Af ghanistan vroeg. GroenLinks kampt met groot verzet in de ach terban omdat de missie te militair zou zijn. Rutte zal die twijfels over de aard van de missie moeten wegnemen. Anders moet de WD'er straks in Brussel gaan uitleggen waarom Ne derland als enige NAVO-lid geen bijdrage levert. Geen prettig voor uitzicht voor Rutte. De achterban van de Christenunie mag za terdag in de Tweede Ka mer stoom afblazen over de voorgenomen nieuwe mili taire missie naar Afghanistan. De stemming komt overeen met de Duitse militairen patrouilleren in de Afghaanse provincie Kunduz. Zij moeten een eventuele Nederlandse missie beschermen. foto AP Een 'ja' lijkt bijna onont koombaar voor de Christen- Unie. „De fractieleden zit ten in het NAVO-schuitje." door Frank Hendrickx minder vogels volgens telling WIL ME ER MIET MEE BEMOEIEN! MAAR SA EENS MET BAT HOOPB VAM JE VERBER VAM HET RAAM AP STAAM... Toos ew HOJK zwaag - De feestvreugde van de zingende broers Ben (27) en Dean (30) Saunders eindigde, snel na de overwinningen bij the Voice of Hol land en Popstars, in een drama. Tij dens de ftnaleshow van Popstars, zaterdagavond, is er ingebroken in het huis van ouders Lesley eh Dean in het Noord-Hollandse Zwaag. „Mijn moeder stortte in. Dan betekenen die programma's, een gouden plaat en geld opeens niets meer", aldus zoon Dean Saunders. Dean was zaterdag na zijn over winning in Popstars van SBS6 van uit Hilversum onderweg naar een feest in Amsterdam. Daar zou hij samen met zijn broer Ben, die vrij dag The Voice of Holland won, feest gaan vieren. Het liep anders. Mijn geluk kon niet op", vertelt Dean, „totdat Ben belde dat ik naar huis moest komen omdat er was inge broken." Inbrekers hadden tijdens de uitzending van Popstars toege slagen en waardevolle spullen mee genomen, waaronder een collectie gouden munten. Ook de kluis met geld en sieraden was leeggehaald. In vliegende vaart reed Dean naar zijn ouderlijk huis, waar zijn moe der compleet was ingestort. „Ze lag op de grond. Ik dacht echt dat mijn moeder doodging." De span ning van dit weekeinde, in combi natie met de inbraak werd moeder Lesley te veel. Er werd een ambu lance gebeld om haar bij te staan. „Het gaat nu wat beter met mijn moeder, maar ze is nog in shock. Dit is echt een enorme domper op de feestvreugde." Het was een zenuwslopend week einde voor de hele familie. Tijdens de ontknoping van 'The Voice', zat het hele gezin met tranen in de ogen op de eerste rij. Een dag later hielden Dean en zijn moeder de tranen nauwelijks in bedwang toen hij het nummer 'She' voor haar zong. Volgens Dean kon het weekeinde na de winst van zijn broertje al niet meer stuk, maar zijn emoties ontploften helemaal toen hij zater dag de titel Popstar op zijn naam schreef „Van concurrentie is geen sprake. We zijn heel hecht met de hele familie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4