huisjes gewoon laten staan 'De fruittelers willen best investeren' zeeland3 Zeeland sluit aan bij burgernetwerk Minder cadmium Thermphos Bepaal zelf de agenda voor de statenverkiezing Bezorger worden 1 Jos van Assche, fruitteler 'Je moet eens proberen om een tijdje in een stacaravan wonen. Dat is helemaal niet comfortabel. In onze portakabins zit dubbel glas, iedereen heeft verwarming en een televisie- en internetaansluiting.' De Poolse Daniël (links) op zijn kamer bij fruitteler Van Assche in Hengstdijk. foto Peter Nicolaï Dat er eisen gesteld worden aan het aan tal vierkante meters en aan de veilig heid van de huisvesting voor perso neel, daar kunnen we mee leven, zegt Ad Slab- bekoorn, bestuurder van de vakgroep fruitteelt van de landbouworganisatie ZLTO. „Maar niet met het gedwongen verplaatsen van de tijdelij ke huisvesting. Dat is een behoorlijk pijnpunt. De kosten om het hele spul na zes of acht we ken weer op te ruimen zijn hoger dan de kos ten voor de huisvesting zelf, het gaat over dui zenden euro's." De regels worden volgens Slabbekoorn aange scherpt omdat de overheid bang is dat er cam pings ontstaan. Die angst vindt hij onterecht. „Seizoensarbeid is er nu eenmaal. Wij pleiten voor fatsoenlijke portocabins of stacaravans. Fruittelers willen best investeren: in water- of gasleidingen. Als je portocabins gebruikt, moet je ze netjes neerzetten en één keer aansluiten. Ze steeds heen- en weer slepen is niet goed. De ZLTO heeft aangeboden om te monitoren: om ervoor te zorgen dat er alleen mensen wo nen van het eigen bedrijf" In Zeeland zijn ruim vierhonderd fruittelers ac tief van hele kleintjes, tot grote. „Er zijn bedrij ven die tien slaaplaatsen hebben, maar er zijn ook grotere, met 25 slaapplaatsen. Gemiddeld denk ik dat erop één bedrijf twintig tot 25 mensen slapen. Ja, er wonen ook buitenlandse werknemers in pensions, maar die werken voornamelijk bij uitzendbureaus." „Die mensen, meestal uit Polen, zijn bereid om ons te komen helpen. Dan moeten ze ook huis vesting aangeboden krijgen. En dan moet je niet gedwongen worden om in de kosten voor die huisvesting te knijpen. Je kunt best tegen de telers zeggen dat ze moeten zorgen dat het netjes is. Maar nu is het een kip of het ei ver haal: Telers Willen niet meer investeren, omdat ze bang zijn dat ze straks moeten verplaatsen: dus gaat de woonruimte achteruit." en justitie een voorstel tot oprich ting van een Zeeuws Burgernet. Uitgangspunt is het netwerk in al le dertien gemeenten tegelijk in te voeren, zegt politiewoordvoerder Esther Boot. Volgens haar veran dert er niets aan de opzet als de po litieregio's Zeeland en Brabant straks worden samengevoegd. „Bij Burgemet draait het vooral om lo kale veiligheid. En die zit wat ons betreft: niet in Brabant." Het stre ven is eind dit jaar tot een lande lijk dekkend netwerk te komen. COLUMNS NALEZEN Wilt u reageren op de column van vandaag of oudere columns terugle zen? www.pzc.nl/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl door Marcel Modde middelburg - In Zeeland wordt waarschijnlijk nog dit jaar het Bur gemet ingevoerd. Door de ogen en oren van burgers te 'gebruiken', hoopt de politie sneller daders van een misdrijf of een vermist kind te kunnen opsporen. Negen politieregio's in Nederland werken al met het Burgernet. Het samenwerkingsverband kent bijna 200.000 deelnemers in 64 gemeen ten. Ze ontvangen via de meldka mer een ingesproken bericht op de (mobiele) telefoon of een tekst bericht per SMS met het verzoek uit te kijken naar een omschreven verdachte of voertuig en terug te bellen. Het is niet de bedoeling dat burgers op basis van signalemen ten actief op zoek gaan of een ach tervolging inzetten. De meerwaar de zit juist in een stuk extra alert heid vanuit de eigen woning, op straat of vanaf de werkplek. In maart bespreekt het regionaal college van burgemeesters, politie Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto maandag 24 januari 2011 vlissingen-oost - Fosforfabriek Thermphos lijkt erin te slagen zo wel de uitstoot van dioxine als die van zware metalen te reduceren. Dat blijkt uit een rapportage van de provincie Zeeland. De uitstoot van cadmium bedroeg begin januari een derde van de waarde die in de vergunning staat. Datzelfde geldt voor de uitstoot van zink en lood. De afgelopen ja ren stootte de fabriek te veel zware metalen uit. Per 1 januari is een in stallatie in gebruik genomen die dat moet voorkomen. De provincie constateert 'een trendbreuk' in de uitstoot van di oxine van Thermphos in decem ber. Dat zou komen door het han teren van een lagere temperatuur en het toepassen van een andere mix van grondstoffen - een andere verhouding tussen de soorten fos faaterts. Tot nu toe zijn alleen di oxinemetingen uit december open baar gemaakt. Een groot aantal van die metingen is lager dan de norm die de provincie toestaat (0,4 nanogram per kubieke me ter). Er waren in de maand decem ber nog twee gemeten momenten dat de uitstoot hoger was. De metingen van januari worden cruciaal: de provincie wil direct op treden als de vergunde waarden worden overschreden. middelburg - De verkiezingspro gramma's van de twaalf politieke partijen die meedoen aan de ver kiezingen staan vol met plannen, voornemens en beloftes. De PZC wil het omdraaien: de komende week inventariseert de redactie uw wensen voor de toekomst van Zeeland. Uit al die wensen stellen we een lijst samen met punten die volgens u prioriteit hebben. Vervol gens vragen we de lijsttrekkers van alle politieke partijen of ze die wensen willen realiseren. De redac tie vraagt u realistisch te zijn, uw wensen moeten zaken zijn waar de provinciale politiek echt in vloed op heeft, maar laat u deson danks uw fantasie vooral de vrije loop. U kunt uw wensen sturen naar verslaggeving@pzc.nl of naar redactie PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3