21 zeeland Fruittelers willen hun AZZ heet vanaf nu Juvent Zoo PZC maandag De krant 8 weken voor 24 euro! HUISVESTING Fruittelers hikken aan tegen de nieuwe regels voor huisvesting van personeel op hun terrein. Fruitteelt en arbeid maandag 24 januari 2011 door Wim Hofman Een regenachtig middagje met de twee kleinkinde ren naar de Zoo van Ant werpen, dat leek me wel wat Een dierentuin heeft altijd iets treurigs en regen laat die treu righeid ervan extra uitkomen. Maar juist toen we de kaartjes hadden gekocht en een platte- grondje hadden gevonden, begon het wel erg hard te regenen. Gelukkig konden we hier en daar ook binnen naar bavianen of zee honden kijken of naar een vleer muis of een luipaard speuren. Maar kleine Willem wilde ook naar de Congopauwen en Frank vond de flamingo's prachtig. Die stonden in een groepje in wat modderplassen. Ze waren mooi van kleur: roze en rood, alsof ze met waterverf geschilderd waren en door de regen de kleur er wat af droop. We gingen ook af op het geluid dat de Humboldt pinguïns maak ten: een bard en scherp gekrijs. De pinguïns stonden in een groep je dicht op elkaar met hun bekken omhoog naar de grijze lucht te schreeuwen. We keken nog een tijdje naar een olifant die met zijn slurf een auto band tegen een boom duwde en naar de tijger die langs een vijver ijsbeerde. Bij de muren van een namaak Egyptische tempel stonden vier giraffen. Ze zijn in mijn ogen al tijd weer verbluffend lang. Ik keek een tijdje naar hen en zij ke ken terug met hun grote ogen. Ik dacht aan het verhaal van Zera- fa, de giraf die uit Sudan werd ge haald en van Marseille naar de Pa- rijse dierentuin moest lopen. Om dat het onderweg ging regenen maakte men voor het dier een oliejas. Deze giraffen stonden ech ter gewoon in de regen, zonder re genjassen aan. Ik had medelijden met ze. Geluid maken kunnen gi raffen niet en daarom klagen ze niet, maar je kon zien dat ze veel liever in het warme Afrika waren geweest Toen we alles gezien hadden en nat genoeg geworden waren, lie pen we naar het formidabele cen traal station, waar we naar de trei nen keken en we de roltrappen een paar keer op en af gingen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderén Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T. 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl - Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonneméntsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice, Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig orr et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door Nadia Berkelder A chter de loods, onge in de boom gaard van fruitteelt- bedrijf Van Assche in Hengstdijk staat een rij portakabins. In het gebouw tje wonen maximaal veertien men sen, vooral Polen. Ze werken bij Van Assche in de appel- en peren boomgaard. Buiten staan de laar zen voor de deur, binnen mikt het naar een versgekookte maaltijd. Een lange gang geeft toegang tot negen kamertjes. Halverwege zit een toilet- en doucheruimte, ach terin is de gezamenlijke keuken. Caroline van Assche verontschul digt zich. „Het ziet er nu niet zo mooi uit, want we moeten het ge bouw nog opknappen. Als we toe stemming krijgen om het te laten staan, gaan we de deuren schilde ren en komt er een nieuwe vloer in. We willen ook de buitenkant nog opknappen, maar we wachten nu eerst nog even af wat de ge meente beslist." Binnen een paar weken hoopt de familie Van Assche te horen te krij gen dat ze hun portakabins mogen laten staan. De gemeente Hulst be slist daar uiteindelijk over. Het be drijf in Hengstdijk is niet het enige dat in de problemen dreigt te ko men doordat de regels voor huis vesting van personeel op het erf veranderen. De werkgevers zou den de onderkomens van hun werknemers moeten weghalen als die weer vertrokken zijn; nieuw bouw van permanente extra huis vesting op het erf - huisjes bijvoor beeld - is niet toegestaan. De Partij voor Zeeland heeft het provincie bestuur vragen gesteld over de kwestie. Daniël, een vaste medewerker van Van Assche uit Polen, wil zijn ka mer wel even laten zien: ongeveer drie bij vier, een tweepersoons bed, een grote televisie, een koel kast en wat persoonlijke spullen. En vooral vier knalpaarse wanden. „Dat heb ik zelf gedaan", vertelt hij. „Om het wat gezelliger te ma ken. Ik woon hier een groot aantal maanden per jaar. ik ben blij met mijn kamer." „We zitten best in het nauw", ver telt Jos van Assche. „Het is een gro te unit. Als we die iedere keer moe ten afbreken, kost dat hartstikke veel geld. Bovendien is het natuur lijk niet echt goed voor zo'n ge bouwtje." Bij Van Assche komen de buitenlandse werknemers - voornamelijk Polen - drie keer per jaar. Rond deze tijd helpen ze met snoeien, in de zomer met opbin den en in het najaar met de oogst. Als' Van Assche zijn gebouw niet mag laten staan, betekent dat drie keer afbreken en drie keer opbou wen per jaar. „Vanaf eind maart tot eind mei woont hier bijvoor beeld niemand", vertelt Jos. „Dan zou zou ik de portakabins moeten weghalen. En waar moet ik ze dan eigenlijk naar toe brengen?" De units staan er sinds 2007, ver telt Van Assche. Daarvoor huurde hij units en daarvoor verbleven de buitenlandse werknemers van het bedrijf vaak op een camping. Caro- De woonruimte in de boomgaard. line: „Maar dat is niet ideaal. De mensen die daar staan omdat ze werken, mengen niet goed met de mensen die daar staan omdat ze vakantie hebben, dat is een andere sfeer. De mensen die werken zijn al om zeven uur 's morgens weg en komen pas laat weer terug. Een huisje huren in het dorp was ook geen optie: er komen steeds ande re mensen in." Jos: „De woning bouwvereniging of een verhuur der zijn ook niet blij als een huis een aantal maanden leeg staat." Een stacaravan neerzetten op het terrein mag wel, en die is ook mak kelijk heen-en-weer te rijden. „Maar je moet eens proberen om een tijdje in een stacaravan wo nen", zegt Jos. „Dat is helemaal niet comfortabel. In onze portaka bins zit dubbel glas. Alle ramen hebben rolluiken, iedereen heeft verwarming en een televisie- en in ternetaansluiting. Alle voorzienin gen zitten er in. Ik ben best bereid om ze te verzegelen als er nie mand is, of om een logboek bij te houden van wie er woont, maar deze units drie keer per jaar afbre ken, dat gaat echt niet." Fruittelers zijn al een aantal jaren afhankelijk van buitenlandse werk nemers. Nederlanders melden zich nauwelijks voor het werk. In de ja ren negentig werden asielzoekers ingezet, vooral tijdens de fruit oogst. Aanvankelijk mochten asiel zoekers helemaal niet werken, la ter onder bepaalde voorwaarden maximaal twaalf weken per jaar. Toen de Europese Unie werd uitge breid, trok de fruitteelt vooral werknemers uit Oost-Europa, en dan voornamelijk Polen. Hët is lastig in te schatten hoeveel mensen uit Oost-Europa naar Ne derland komen om te werken om dat niet iedereen dat laat registre ren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in 2009 13.000 Polen naar Nederland. Een wetenschappelijke studie uit 2008 gaat uit er vanuit dat er honderd duizend Polen in Nederland zijn om te werken. De meesten komen tijdelijk: zes op de tien Polen die sinds 2000 naar Nederland is geko men, is weer vertrokken. MIDDELBURG - Jeugdzorgorganisa tie AZZ (Agogische Zorgcentra Zeeland) heet voortaan Juvent. Dat is zaterdag bekendgemaakt tij dens een feest voor kinderen en pleegouders in Mini Mundi in Mid delburg. De organisatie verleent hulp aan kinderen bij gezinnen thuis, in behandelcentra, maar vangt ook kinderen op die niet meer thuis kunnen wonen: als dat nodig is, worden ze geplaatst bij pleegouders of in een tehuis. Een nieuwe naam verzinnen was nodig omdat de oude de lading niet meer dekte, zei directeur Hein Abbing. „Bovendien merkten we dat veel mensen niet begrepen waar de naam AZZ voor stond." De organisatie wilde al langer een andere naam, vertelde de direc teur. „Maar dat was lastig door de omstandigheden." AZZ heeft de af gelopen jaren met interne proble men te maken gehad. „Nu jeugd zorg de verantwoordelijkheid van de gemeenten wordt, is het mo ment om er te gaan staan." „We wilden geen afkorting, hét moest bekken en het moest een re latie met Zeeland hebben", legt Abbing uit. „Maar die laatste eis hebben we laten vallen." De nieu we naam verwijst naar jeugd, juve niel betekent jeugdig. Abbing is niet bang dat zijn organisatie wordt geassocieerd met voetbal club Juventus. „En ook al zou dat zo zijn, dan is dat niet erg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2