Or. Bibberregel s ort 29 Nesbitt kent geen grenzen Afscheidsfeest als inspiratiebron Niels Albert gaat zich bij het WK niks aantrekken van landsbelang Lee achterhaalt illuster duo maandag 24 januari 2011 Net als Eric Heiden en Jeremy Wotherspoon heeft de Zuid-Koreaan Lee Kyou-Hyuk nu vier mondiale sprinttitels op zijn palmares staan. De enige die dat aantal overtreft, is de Rus Igor Zjelezovski met zes wereldtitels. door Johan Stobbe heerenveen - Kyou-Huyk Lee werd voor de vierde keer in de his torie wereldkampioen sprint, maar het ging in Thialf gisteren meer over randzaken. De omstre den dr. Bibberregel eiste in Stefan Groothuis een slachtoffer en daar na toch weer niet. Het leverde Groothuis uiteindelijk geen medail le op. Wel laaide de discussie over de regel weer op. „Afschaffen die handel. Ze maken de sport kapot", luidde de algehele tendens. Met de pest in zijn lijf beende Ste fan Groothuis gistermiddag na zijn 500 meter door de tunnel van Thialf. Met een karatetrap probeer de hij het grote scherm met spon soren van het WK sprint te vellen. Boos op zichzelf vanwege de ver prutste 500 meter en vooral boos op de jury, die de Control-sprinter bestrafte met een diskwalificatie voor het herhaaldelijk overschrij den van de lijn. „Ik was al flink over de zeik omdat ik zo slecht had gereden", recon strueerde Groothuis. „Ik zou bij de NOS een interview geven toen ze omriepen dat ik gediskwalificeerd was." Meteen stoof hij naar bene den, flink vloekend. „Daarna heb ik een potje zitten janken." Zijn ploeggenoten Sjoerd de Vries en Mark Tuitert zochten hem op en vertelden dat de uitsluiting ner gens op sloeg. „Ze waren net op tijd, want ik zat al bijna in de auto om naar huis te gaan." In totale verwarring startte Groot huis vervolgens wel zijn voorberei ding op de afsluitende 1000 meter. Ondertussen diende de KNSB een protest in. Op televisiebeelden was te zien dat de schaats bij de eerste overschrijding niet volledig over de lijn was gegaan. Na lang beraad werd Groothuis vrijgesproken. „Het duurde nog wel drie kwartier voordat ik dat hoorde." De woede was overal in Thialf groot. Mark Tuitert, vanaf het begin verzetslei der tegen de dr. Bibberregel, her haalde het nog maar eens. „Ze ma ken de sport kapot." Erben Wen- nemars was het hartgrondig met hem eens. Jan Bos, die zijn laatste WK sprint reed, kwam tot dezelf de conclusie. „Afschaffen die regel. Het is honderd jaar goed gegaan. Straks mag je ook niet meer met je lijf over de startlijn hangen bij de start." De regel is na het WK sprint eigen lijk niet meer te handhaven. Met het blote oog is niet te zien of een schaats met zestig kilometer per uur in zijn geheel het lijntje over schrijdt. Camerabeelden zijn ook niet feilloos. „Ze filmen uit een hoek", wist Groothuis' coach Jac Orie. „Er moeten camera's op de lijn of gewoon die regel in de as bak sodemieteren. Die regel is er vooral voor de jongens op het mid denterrein, zodat die wat te doen hebben." Groothuis zelf wilde ook nog wel wat kwijt over de schaatsbond ISU. „Wat een idioten. Je gaat ie mand toch niet twee uur voor de belangrijkste wedstrijd van zijn le ven diskwalificeren om dat een dik uur later weer terug te draaien." Een beetje genoegdoe ning, meer was het uiteindelijk niet. De voorbereiding van Groot huis op de afsluitende afstand was verstoord. Hij kon de vierde plaats niet meer verlaten. „Ik heb het zelf op de 500 meter verprutst. Je moet vier goede races rijden op een WK sprint en dat heb ik niet gedaan." Hij vond Lee de terechte winnaar, maar de hoofdrolspeler hield zelf een rotgevoel over aan het toernooi. Vooral door de vier de plaats. „Wat idioot. Dit was de vreemdste dag uit mijn carrière." door Eric de Jager heerenveen - Een bescheiden lach siert voortdurend het gezicht van Christine Nesbitt. Maar achter die verlegen facade gaat een brok gra niet schuil. Nesbitt werd gisteren in Heerenveen wereldkampioen sprint. En ze wil jneer. Wereld kampioen allround worden bij voorbeeld. Niemand weet waar haar grenzen liggen. „De meest vastberaden sporter die ik ooit heb gezien", zegt haar coach Mark Wild over de veelvraat die hij sinds dit seizoen traint. „Ze is kei- en keihard, lichamelijk en geestelijk. Ze heeft maar één strate gie: 'to go all out', voluit gaan. Dat heeft iedereen dit weekeinde op het ijs kunnen zien. Achter de schermen is ze precies zo. Ze traint zoals ze racet." Eigenlijk wil Nesbitt een allroun- der worden. Ze is de koningin op de 1000 meter, maar dit seizoen heeft ze haar zinnen gezet op het WK allround in Calgary, de stad waar ze geologie studeert. Omdat ze voor de vierkamp niet alleen aan haar lange afstanden moet werken, maar ook de 500 meter moest oefenen, schreef ze zich maar in voor de sprint. Bang dat ze zich over de kop schaatst, is nie mand in het kamp-Nesbitt. „Ze is slim genoeg om op tijd te herstel len", zegt Wild. En Nesbitt voelt zich juist meer ontspannen dan ooit in haar overvolle programma. „Na vorig jaar is alles makkelijk. Niets is zo zwaar als de Spelen in je eigen land." Zelfs het door haar zo verfoeide fietsen niet. Tijdens een ritje van de universiteit van Calgary naar huis werd ze afgelopen zomer aan gereden door een SUV. Nesbitt brak haar elleboog en zag een groot deel van haar voorbereiding de mist ingaan. Nu nog had ze op Schiphol moeite met het tillen van zware tassen. Maar de in Au stralië geboren Canuck weet van geen wijken. In een jaar waarin ze toch alles anders wilde doen en na zeven jaar brak met haar coach Marcel Lacroix, kon een aangepast trainingsprogramma er ook nog wel bij. „Er zijn toch zoveel dingen die ik niet in eigen hand heb... Ik laat ze zo, dat werkt het beste." Het werkt zeker. Nesbitt wint alle wedstrijden waar ze aan meedoet. De World Cup, de vier afstanden op het Canadese kampioenschap twee weken geleden en het wereld kampioenschap sprint. Volgens Mark Wild kan de schaats wereld zich opmaken voor een nieuwe Nesbitt-show bij het WK allround. Ook al reed ze twee jaar geleden voor het laatst een vijf ki lometer. „Ze kan aan alles mee doen en ze kan alles winnen. We weten niet waar haar grenzen lig gen. Ik weet alleen dat Christine meer wil. Ik prijs me gelukkig dat ik haar coach mag zijn." Christine Nesbitt door Eric de Jager heerenveen - Zilver en brons wer den gisteren na het WK sprint in Heerenveen gevierd als goud. Voor Annette Gerritsen en Margot Boer was de hoogste trede van het po dium onhaalbaar. „Alleen de man nen kunnen aan Nesbitt tippen", aldus de bronzen Boer, die inspira tie haalde uit het afscheidsfeestje voor Marianne Timmer. De sprintster uit Woubrugge ging het toernooi in als een van de kanshebbers op de titel. Na de eer ste van vier wedstrijden lag ze op koers. „Ik dacht dat ik goud kon winnen, maar toen reed iemand 1.15,0 en raakte ik de kluts kwijt." Boer schrok zo van de dadendrang van Nesbitt, dat ze zichzelf over de kop reed. „Ik maakte een misslag, had misschien meer mijn tijd moe ten nemen. Dan probeer je nog van alles, maar het blijft achter Nesbitt aan harken." Het toernooi eindigde met een amusant rechtstreeks gevecht tus sen Boer en Gerritsen, die als twee lingzusjes de strijd aangingen. Ger ritsen trapte mis, Boer trapte mis, ze kwamen gelijktijdig over de streep en mochten met minimaal verschil naast elkaar op het po dium staan. „Je weet: wie wint, eindigt op het podium", zei Gerrit sen. „Je bent zo op elkaar aan het letten, dat het moeilijk is je eigen race te rijden." Lachend: „Die laat ste rit was écht heel slecht." Maar wel genoeg voor zilver en brons. „Het was een droom om samen op het podium te staan", zei Ger ritsen. Al had Margot Boer het eerst niet door. „Ik dacht dat ik vierde was, ik baalde." Net zoals ze zaterdag baalde van de mislukte 1000 meter. „Ik ben daarna toch teruggekomen voor het afscheidsfeest van Marianne Timmer. Zo'n eerbetoon aan een van de beste schaatsers ter wereld, in een vol Thialf dat werkte inspi rerend." Laurine van Riessen en Ireen Wüst werden in Thialf zesde en ze vende. s door Ad Pertijs hoocerheide - Eén week voor het WK was Hoogerheide gisteren het toneel van "de laatste wereldbeker- wedstrijd veldrijden. Het parkoers op de Brabantse Wal werd ge roemd om zijn schoonheid en zwaarte en in het voorprogramma grepen Lars van der Haar en San ne van Paassen de wereldbekers bij respectievelijk de beloften en I, vrouwen. Daarmee hield het oranjegevoel op in het Brabantse dorp. Bij de eliterenners sloegen de Belgen hun slag, nadat wereldkampioen Zdenek Stybar vergeefs had gepro beerd om de koers vanuit het ver trek te winnen. Niels Albert won voor Kevin Pauwels en Sven Nys. Beste Nederlander was Gerben de Knegt, die op de Scheldeweg naar de twaalfde plaats spurtte. Over hem werd na afloop in het Neder landse kamp weinig gesproken. Des te meer ging het over Thijs Al, die na een vroege val was blijven steken op plek 23. „Een onverlaat reed mijn rem klem onder de velg. Daardoor kan ik het WK verge ten", dacht Al. Met een dotje mod der op zijn helm vertelde hij over zijn moeizame seizoen en hét ge sprek van zaterdagavond. „Gistera vond heeft Johan Lammerts (bondscoach) duidelijk laten we ten dat ik in de top 16 moest eindi gen om mee te gaan naar het WK. Dat was heel het seizoen al de kei harde eis, en daarvan zou hij ook nu niet afwijken." Een uur na de finish liet Lam merts weten dat hij Al mogelijk als nog een startplek geeft op het WK in het Duitse Sankt Wendel naast De Knegt, Eddy van IJzendoorn en Thijs van Amerongen. „Na die val reed Thijs een heel knappe wedstrijd en de laatste weken is zijn reeks gewoon goed." Tijdens zijn inhaalrace reed Al onder meer rondetijden in de top tien. Maar 's avonds besloot Lammerts toch om AI thuis te laten. Het was ook maar de vraag of hij zich in Duitsland in de strijd om de wereldtitel had kunnen men gen. Volgens de Belgen niet. Niels Albert ziet na gisteren maar drie buitenlandse concurrenten: „Sty bar, (Francis) Mourey en (Steve) Chainel." Binnenlandse bondgeno ten zijn er echter nog minder voor de winnaar van de wereldbeker. Nul om precies te zijn. „Vandaag had ik in de jacht op Stybar ge hoopt op wat steun van Pauwels. Die kwam er niet. Ik weet genoeg. Ik ga mijn huiswerk maken." Met andere woorden: Albert trekt zich komende zondag niets aan van het Vlaamse landsbelang. „Twee jaar geleden reden we hier in Hoogerheide op het WK als één blok omdat Lars Boom ge klopt moesten. Nu is dat helemaal anders. Het punt is ook dat als je veertig keer per winter tegen ie mand koerst het lastig is om die ene keer op het WK rekening met hem te houden. Man, als ik in de koers moet gaan nadenken, verlies ik op den duur een halve minuut. Ik kan beter mijn benen laten spre ken." Niels Albert ziet voor het WK van komend weekeinde maar drie buitenland se concurrenten: Zdenek Stybar, Francis Mourey en Steve Chainel. foto Roy Lazet/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29