'Burghse wal is bruggenhoofd Papier en poep voor politicus Inwoners van Serooskerke willen einde aan sluipverkeer door dorp 141 zeelam Wim de Vrieze: 'Niet te verwerpen theorie' De ringwalburgen waaraan Burgh en Souburg hun naam dan ken zijn niet tegen, maar dóór de Vikingen gebouwd. Dat zegt amateur-historicus Fred van der Werf uit Burgh-Haamstede, Metalband uit Middelburg wint Lezing over mosselteelt in Waddenzee \m nRfflP maandag 24 januari 2011 bruinisse - Klodders nat toiletpa pier en een zakje hondenpoep. Dat trof provinciaal lijsttrekker van D66, Alex Hijgenaar, vrijdaga vond aan tegen zijn huis en op zijn auto aan het Grevelingenhout in Bruinisse. „Om kwart voor tien werd er op het raam van mijn studeerkamer gebonkt. Toen ik buiten ging kij ken zag ik natte proppen wc-pa- pier tegen de ramen en tegen de garagedeur hangen. Op mijn auto lag zo'n dun plastic tasje, dat je in de supermarkt bij de kassa vindt, met hondenpoep. Er lagen ook natte vezeldoekjes, waarvan ik niet eens wil weten wat er aan zit", aldus Hijgenaar. De lijsttrekker vermoedt dat de ac tie te maken heeft met de campag ne voor de Statenverkiezingen. Hij genaar pleitte in de media voor sa menvoeging van Goeree-Overflak- kee en Zeeland. Bij de start van de campagne stond een foto van zijn huis in de krant. „Ik zou niet we ten waarom dit anders is gebeurd. Ik kan het met de buurt goed vin den en bij Rijkswaterstaat doe ik geen werk waar iemand zich boos over kan maken." Hijgenaar gaat uit van een kwajon gensstreek - getuigen zag 8 a 10 jongens wegvluchten - maar heeft zaterdag toch aangifte gedaan: „Het komt me toch net iets te dicht bij bedreiging om geen aan gifte van te doen." >s GESCHIEDENIS MEEST GELEZEN 1Huis politicus Bru besmeurd 2. Vikingen bouwden ringwal Burgh 3. Spinning levert 1 ton op (foto) uw MENING De gemeente mag in mijn afvalcontai ner kijken. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland ■MMMMMi ovezande - De metalband Sovitus uit Middelburg is vrijdagavond als jury-winnaar uit de derde voorron de van 2ndInfluenZ tevoorschijn gekomen. Volgens de jury gaven knap gearrangeerde, uitgesponnen nummers met verrassende breaks en voldoende spanning in de hele set de doorslag. Bovendien valt me tal goed bij het publiek in De Klomp in Ovezande. De publieksprijs ging naar de jon ge powerrock-band Serious uit Goes. Sovitus komt nu uit in de fi nale op zaterdag 16 april. z1erikzee - Jacob Capelle houdt vrijdag 4 februari voor de Zierik- zeese mosselkwekers een lezing over de factoren die van invloed zijn op het rendement van mossel teelt in de Waddenzee. Capelle promoveert op dit onder zoek aan de universiteit van Wa gingen. Supervisor is professor Aad Smaal. De lezing van Capelle is de afslui ting van de jaarlijkse bijeenkomst van visserijvereniging Helpt Elkan der. Voorafgaand aan de voor dracht houdt voorzitter Jan Schot zijn jaarrede. De jaarvergadering van de mosselkwekers wordt ge houden in restaurant De Zeeland- brug en begint om 15.00 uur. mmmmmmmmmtmsm door Ton van den Nouweland serooskerke - Het bestrijden van sluipverkeer staat hoog op het ver langlijstje van de inwoners van Serooskerke. Dat blijkt uit een de ze maand gehouden enquête on der 125 Serooskerkenaren. Verkeer vanaf de Delingsdijk en in de richting van Renesse rijdt te vaak door het dorp, vinden de in woners. De veiligheid wordt vol doende geacht en de inwoners hechten aan de rust op het dorp, vertelt secretaris [annie Bom-De Vries van de dorpsraad Seroosker ke. Bom is teleurgesteld over het aantal ingeleverde enquêteformulieren. „We hebben er 125 verspreid en maar 25 inge vuld terug gekregen. Maar ik be grijp van de dorpsraad Oosterland dat zo'n lage respons normaal is. Toch hoop ik op nog wat meer for mulieren." Eveneens net als in Oosterland hebben voornamelijk ouderen gereageerd. Dertien van de 25 respondenten zijn ouder dan 60 jaar, tien ouder dan 35 en twee ouder dan 25 jaar. Bom: „Elf van de 25 vindt de voor zieningen op het dorp voldoende. De dorpsraad heeft daar zelf een mening over. Met een wekelijks be zoekje van groenteboer, SRV-wa- gen en biblio-servicebus noemen wij de voorzieningen minimaal. Misschien zijn de inwoners er aan gewend geraakt De laatste winkel hier sloot in 1980." Uit de opiniepeiling blijkt verder dat het merendeel van de inwo ners het fijn zou vinden als er eens per maand een avondje bruin café of koffiehuis zou worden ge houden in het dorpshuis. „Een an dere wens is een biljart in het dorpshuis," zegt Bom. De dorpsraad Serooskerke heeft weer een voltallig bestuur van ze ven personen. Vrijdag werd Joyce Evers-Den Haan gekozen als voor zitter, Bom als secretaris en Martin van Boxtel als penningmeester. ZEELAND V-;..-: SPORT voos i SOPHIA «H door Ton van den Nouweland Ik ben een eigenwijs ventje. Als tijdens een excursie wordt gevraagd naar links te kijken, kijk ik naar rechts. Zo zag ik in China dwangar beiders werken aan de weg." De karakterschets die Fred van der Werf uit Burgh-Haamstede van zichzelf geeft, verklaart ook zijn theorie over de Karolingische ring- walburcht van Burgh. Die is vol gens van der Werf gebouwd door de Vikingen en niet door de oor spronkelijke stam van Friezen die hier in de vroege middeleeuwen woonde. Algemeen wordt aangenomen dat de ringwal van Burgh rond het jaar 800 is opgeworpen door de oorspronkelijke bewoners om zich tegen de moordende en plunde rende Noormannen te bescher men. De eerste twijfel wordt in 1952 ge zaaid door de Leidse archeoloog W. C. Braat. Hij zegt uit bodemla gen en aardewerk niet te kunnen opmaken of het nu de Vikingen dan wel de lokalen waren die de burchten bouwden. Ter vergroting van de verwarring verwijst Braat naar later gebouwde, identieke burchten in Scandinavië. Van der Werf hield zaterdag in het uitverkochte zaaltje van de Burgh se Schoole een lezing over deze kwestie. „De geschiedschrijving van de middeleeuwen is onbe trouwbaar," begon de gepensio neerde stuurman en loods zijn be toog. „Want die is gedaan door geestelijken. Alles was onderge schikt aan het christendom. Gru welijkheden bij het kerstenen van heidense volken werden verdoe zeld." Zo ging het ook in Noord-Europa. De Vikingen wa ren volgens Van der Werf op de vlucht voor de legers van Pepijn de Korte, Karei Martel en later Ka- rel de Grote. Die hadden huisge houden onder hun familie en had den tempels en heilige bomen ver woest. Van der Werf: „Vóór de ker stening kwam de naam Vikingen niet voor. De Romeinen hadden Het idee is leuk. Dit is een zeker niet te verwerpen theorie", reageert heem kundige Wim de Vrieze uit Burgh-Haamstede op de stelling van Van der Werf dat de Noor mannen op de vlucht waren voor gewelddadige kerstening. De Vrie ze heeft echter wel enkele puntjes van kritiek. „Dat hier niets te plun deren viel, is niet waar. De zeespie gel was een meter lager. Wat nu de Zeepeduinen zijn, was toen land bouwgrond. Daar woonden boe ren." De Vrieze vindt het verder opmerkelijk dat de Burghse kerk niet in de walburg is gebouwd, maar net er buiten. „Dat kan er op wijzen dat de Noormannen niet zo ingeburgerd waren als Van der Werf zegt. Dat de ring toch als vij andelijk gebied werd beschouwd." het over Northmanni, Danos of Northwegianis. Ten tijde van de kerstening gebruikten heersers een spreuk uit het Rüstinger Land recht'. 'Welk nie will dieken, mutt wieken', ofwel wie zich niet in graaft moet vluchten. De Noor mannen gingen wieken, vandaar Wikingen." Op hun vlucht namen de Vikin gen volgens Van der Werf wraak. „Je ziet overal dat ze de heidense bevolking met rust lieten. Moor den en brandschatten deden ze in in kloosters en kerken." Zo is het volgens Van der Werf ook op Schouwen gegaan. „De burcht was een winterverblijf een bruggenhoofd voor hun verdere strooptochten. En wat viel hier nu te roven? Een paar schapen en een enkele maagd misschien. En bo vendien, als de lokalen zich wilde beschermen tegen de Noorman nen, dan hadden ze de burcht toch hoog in de duinen gebouwd, zodat ze over zee konden kijken?" Volgens Van der Werf waren de 'Wikingen' op Schouwen wel dege lijk de baas, maar leefden ze in vre de met de bevolking. Schouwse na men als Quist, Berman, Bolle en Kik zouden daaraan herinneren. De Karolingische wal van Burgh op maquette. Volgens Fred van der Werf hebben de Noormannen de ringwal aangelegd als bruggenhoofd voor verde re wraak- en plundertochten. De Vikingen (Wikingen zegt Fred van der Werf) gaan met een bijboot aan land, ergens langs de Franse kust. De Vikingen zouden op de vlucht zijn voor niet zachtzinnige kerstening door legers van Karei de Grote.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26