141 zeeland stuifschermen A|sof een Rembrandt uit het Bewoners tegen kap van parkje Van sloop gered orgel nu middelpunt van strijd Kleverskerkseweg blijft enige optie voor coffeeshop PETER CERRITSZ-ORGEL Middelburgse Koorkerk verzet zich tegen weghalen oudste orgel Europa Overleg over maandag 24 januari 2011 W vlissingen - Wethouder Piet Pol derman hoopt dat Rijk, water schap en gemeente samen geld be schikbaar stellen voor stuifscher men. Die zorgen ervoor dat het zand langer blijft liggen, waardoor het strand breder blijft. Volgens Polderman is dat, ook bij vloed, van belang voor toeristen, recrean ten en mensen die verantwoorde lijk zijn voor de veiligheid. Rijkswaterstaat spuit dit voorjaar het strand op omdat er de laatste jaren veel zand is verdwenen. Het gaat om de stranden vanaf de Gal- geweg bij de Piet Hein tot en met het badstrand. De gemeente heeft Rijkswaterstaat gevraagd om bij wijze van proef te kijken of het mogelijk is het zand langer vast te houden delen die droog blijven bij vloed. Bijvoor beeld door het aanbrengen van stuifschermen. In reactie heeft die dienst laten weten dat het instand houden van een breed droog strand geen doel is van de kustlijn- zorg. Daarom voelt die dienst niets voor het plaatsen van schermen. Polderman stelt dat de schermen wel eens kostenbesparend kunnen werken waardoor Rijkswaterstaat mogelijk minder vaak het strand moet opspuiten. „Immers, hoe meer zand er blijft liggen, des te beter het is. Het vasthouden van het zand betekent op termijn dus ook een financieel voordeel." Om die reden is hij dan ook van plan tijdens het overleg met de andere partners over de kustbescherming de stuifschermen nog eens aan de orde te stellen. Want een breed droog strand bij vloed is volgens hem ook van groot belang voor het toerisme en de recreatie. den haag - T\vee bewoners van de Noordweg in Middelburg hebben de Raad van State gevraagd een streep te zetten door de bouw van vijftien zorgappartementen aan de Noordweg door de Stichting Woongoed. Het stel krijgt het zestien meter ho ge gebouw recht tegenover zich op vijftien meter afstand aan de over kant van de weg. Daar is nu een parkje met bomen. „De gemeente zegt wel dat het geen park is maar we kijken wel degelijk uit op mooi groen", zei een van hen. De bo men moeten worden gekapt. Het stel is er boos over dat de ge meente de zes grootschalige nieuw bouwprojecten die op stapel staan rond het Jacob Roggeveenhuis heeft opgeknipt. Ze konden tij dens de zitting bij de Raad van Sta te alleen hun beklag doen over het zogeheten gebouw 3 tegenover hun woning. Ze willen zich echter ook verzetten tegen de woonge bouwen 4 en 5 die door de ge meente met een andere procedure zijn geregeld. Om daar tegen te protesteren moesten ze zich melden bij de rechtbank in Middelburg. De om wonenden willen meepraten over een integraal plan voor het hele ge bied rond het Jacob Roggeveen huis. De bestuursrechter in Middelburg heeft tijdens een recente zitting la ten weten dat ze onder andere meer gegevens wil hebben over de overeenkomst waaruit blijkt dat het oudste orgel van Europa voor honderd jaar is uitgeleend aan de Middelburgse Koorkerk. Het Peter Gerritsz-orgel is gebouwd in 1479 en uitge breid in 1547. Het hing tot 1886 in de Utrechtse Nicolaïkerk. Het zou gesloopt worden maar werd op initiatief van de Vereni ging voor Noord-Nederlandsche Muziekgeschiedenis aangekocht voor conservering in het Rijksmu seum. Het belandde echter in een depot. Begin jaren vijftig van de vorige eeuw adviseerde Monumenten- middelburg - Een werkgroep van Middelburgse raadsleden is er niet in geslaagd een nieuwe locatie te vinden voor een coffeeshop. De Kleverskerkseweg blijft volgens PvdA-fractieleider Peter de Doel- der dan ook tot nu toe de enige op tie. Hij vindt het een taak voor de nieuwe stichting, die een coffees hop moet gaan exploiteren, te kij ken of er niet een andere locatie is te vinden dan het pand aan de in valsweg Middelburg-Arnemuiden. De Doelder verwacht dat binnen enkele weken de stichting gepre- De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden Middelburg vecht name lijk de vergunningen aan waarin de gemeente Middelburg aangeeft dat het orgel verplaatst mag wor den. Over enkele weken wordt de zit ting van de bestuursrechter hervat. zorg het te plaatsen in de herbouw de Koorkerk als compensatie voor het door oorlogsgeweld getroffen Middelburg. De Staat stelde het or gel voor een periode van honderd jaar beschikbaar aan de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden. Het weer bespeelbaar maken bleek wegens gebrek aan kennis onmoge lijk waarna het binnenwerk weer werd opgeslagen. De Nederlandse Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE) wil het orgel nu restaureren senteerd kan worden die die cof feeshop zal beheren. Namen van kandidaten wilde hij nog niet noe men. Wel meldde hij dat de leden van die stichting kennis hebben van de gezondheidszorg, het run nen van een bedrijf en de wet. Sinds de sluiting van Roxy en Six ty Two heeft Middelburg geen ge doogde coffeeshops meer. Een ui terst krappe meerderheid van de gemeenteraad besloot vorig jaar dat er een nieuwe coffeeshop mag komen, in een pand aan de Kle verskerkseweg. De shop moet ge- door Emile Calon Wees zuinig op wat we hebben, zegt voorzitter Bob Viveen van de Middelburg se Koorkerkgemeenschap enkele malen met nadruk. De voorzitter van de kerkraad doelt op de kas van het Peter Gerritsz-orgel dat in de Koorkerk hangt. Tot zijn teleur stelling mag van het gemeentebe stuur een van de oudste monu menten uit Middelburg verdwij nen zonder dat er 'garanties zijn dat het van de muur halen, vervoe ren en weer opbouwen geen on herstelbare schade veroorzaakt aan de historisch zeer waardevolle or gelkas en aan de Koorkerk' Alsof de gemeente Amsterdam toestem ming geeft een schilderij van Rem brandt uit het Rijksmuseum te ha len zonder dat duidelijk is wat er vervolgens mee gaat gebeuren. De orgelkas is de oudste in Europa en uniek in zijn soort. Dat vindt niet alleen Viveen. Orgeldeskundi gen uit binnen- en buitenland heb ben zich gemengd in de discussie over de toekomst van het monu ment. Ze vinden het plan om de kas uit de Middelburgse kerk te ha len en in de Utrechtse Nicolaïkerk te herenigen met het oude binnen werk op z'n zachts gezegd uiterma te onverstandig. Ze stellen dat de kas moet blijven waar hij hangt, zodat hij nog jaren dienst kan doen als zichtbare kroongetuige van de Nederlandse muziekge schiedenis. Zij vinden dat 'dit unie ke instrument geconserveerd moet blijven'. Een replica, momen teel in aanbouw, moet uitwijzen of hereniging met de nog bestaan de delen van het binnenwerk mu zikaal een goed resultaat op kan le veren. Hoofdschuddend zegt Vi veen dat de tijd toch voorbij is dat er geknoeid mag worden met his torisch materiaal. „Deze kas moet en terugplaatsen in de Utrechtse Nicolaïkerk. Volgens de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Middelburg kwam het advies voor herplaatsing niet onafhankelijk tot stand. De adviesaanvraag is behan deld door een 'senior specialist or gels, klokken, carillons en uurwer ken' van de RCE. Die man was echter ook nauw betrokken bij het plan voor herplaatsing. Hij maakte ook deel uit van het bestuur dat de herplaatsing zal financieren. rund worden door een stichting en moet er ook voor zorgen dat vooral de lokale markt wordt be diend. De Doelder geeft aan dat het in zijn ogen niet erg is als ook af en toe een niet-Middelburger straks zijn inkopen doet in die cof feeshop. „Maar het personeel moet ingrijpen als zo iemand te vaak komt." Ook ligt het volgens hem in de bedoeling dat klanten in die shop 'maar kleine hoeveel heden kunnen kopen.' Hij denkt daarbij aan twee tot drie gram per dag. als referentiemateriaal voor het na geslacht beschikbaar blijven." Viveen geeft toe dat hij in eerste in stantie wel oren had naar dat plan, beide delen te herenigen zodat het publiek weer zou kunnen horen hoe een orgel uit de vijfïiende eeuw klinkt. Maar terugbrengen in de oude luister is volgens hem on mogelijk. Om te beginnen zal het niet lukken de kas onbeschadigd van de muur uit zijn kerk te halen. „Zit namelijk zeer solide vast." Daarnaast zijn belangrijke delen van het binnenwerk spoorloos ver dwenen en is het merendeel van het pijpwerk een halve toon afge sneden. „Bovendien staan en han gen in die Utrechtse kerk nu al drie orgels. Het Peter Gerritsz-or gel zou 'weggestopt' worden in een te krappe zijbeuk." Hij wijst er ook nog eens op dat het orgel vanaf 1952 voor een perio de van honderd jaar uitgeleend is aan de Koorkerk om het verlies aan Middelburgse monumenten door het oorlogsgeweld te compen- seren.Viveen vindt dat de belofte van honderd jaar bruikleen niet ongedaan gemaakt kan worden. Strijdbaar: „Die overeenkomst is niet zomaar opzegbaar." Hij vindt het jammer dat de gemeente Mid delburg akkoord is met de plan nen voor verwijdering. De bezwa ren tegen die afgifte van die ver gunningen zijn verworpen door de bezwarencommissie en het col lege. Om die reden is er bezwaar aangetekend bij de Middelburgse bestuursrechter. Als die ook ak koord gaat met de vergunningen voor de verwijdering van de orgel kas, stapt het bestuur van de koor kerk naar de Raad van State. Ook als dat rechtscollege akkoord gaat, verdwijnt de orgelkast nog niet uit Middelburg. Viveen zal vervolgens privaatrechtelijk verwijdering pro beren tegen te houden, zo zegt hij. „Dan verbieden we als kerkraad de slopers de toegang tot de kerk." Weihouder Johan Aalberts wees er afgelopen week op dat het colle ge, na lang aarzelen, voor verplaat sing van de orgelkas is omdat er een toezegging ligt dat de lege plek wordt opgevuld met de orgelkas van Harenkarspel uit 1526, die nu in het Rijksmuseum hangt. Vol gens voorzitter Bob Viveen van de Koorkerk gaat het om een veel klei nere orgelkast. „Bovendien past de bouwstijl van die kast niet bij de Gotische stijl van onze kerk." Persoonlijk vindt De Doelder de Kleverskerkseweg niet de ideale vestigingsplaats omdat sociale con trole amper mogelijk is. Vanuit Zwijndrecht is geadviseerd om een coffeeshop niet te verbergen. Een plek in de binnenstad zoeken, stuit echter op grote problemen. Vooral omdat coalitiepartij LPM mordicus tegen een shop in het centrum is. Vanuit Arnemuiden wordt met argusogen naar de Kle verskerkseweg gekeken. Vooral om dat scholieren uit dat dorp er twee keer per dag langs fietsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14